Michał - mocno stąpający po ziemi realista z pragmatycznym podejściem do życia i Anna - wrażliwa na piękno, z zamiłowaniem do dizajnu i głową otwartą na nietypowe rozwiązania, chcieli nowoczesnej, wykończonej dobrej jakości materiałami i minimalistycznej przestrzeni, która stanie się dla nich nowym domem. Najważniejsza była lokalizacja w Krakowie.
Położenie mieszkania idealnie wpisuje się w koncepcję miasta 15-minutowego, gdzie wszystkie potrzebne usługi znajdują się blisko. Pozwala to praktycznie zrezygnować z samochodu na rzecz spaceru lub komunikacji miejskiej, mówią Dominika Krawczyk i Magdalena Załoga z The Line Studio, które stworzyły projekt tego wnętrza.
Mieszkanie w Krakowie. Projekt: The Line Studio. Zdjęcie: ONI Studio
Minimalistyczne wnętrze
Apartament ma 110 mkw, otwartą przestrzeń dzienną, dwie sypialnie i łazienkę. Właściciele w minimaliźmie szukali spokoju i równowagi. Takie też wnętrze chciały dla nich stworzyć projektantki z The Line Studio.
Postawiłyśmy na jakość, prostotę, spokojne kolory. Subtelnie wprowadziłyśmy dizajnerskie akcenty, które przenikają się z klasycznymi formami, tworząc harmonijny dialog. Ostatecznie wnętrze ma nie tylko zapewniać estetyczną przyjemność, ale przede wszystkim być miejscem, które zapewni inwestorom możliwość odnalezienia spokoju i równowagi, wspominają architektki.
Mieszkanie w Krakowie. Projekt: The Line Studio. Zdjęcie: ONI Studio
Mieszkanie w Krakowie. Minimalistyczna kuchnia bez górnych szafek. Projekt: The Line Studio. Zdjęcie: ONI Studio
Proces powstawania tego wnętrza był dość skomplikowany ze względu na liczne zmiany funkcjonalne, które musiały zostać uwzględnione, by dostosować się do potrzeb inwestorów. Czekało wiele wyzwań, ograniczenia techniczne, szczególnie związane z pionami, uniemożliwiały realizację niektórych bardziej odważnych koncepcji. Udało się jednak znaleźć satysfakcjonujące rozwiązania dotyczące estetyki i funkcjonalności. Tak powstała ponadczasowa, elegancka przestrzeń wypełniona odcieniami beżu i brązu z czarnymi akcentami i oszczędnie stosowanymi dekoracjami.
Mieszkanie w Krakowie. Projekt: The Line Studio. Zdjęcie: ONI Studio
Mieszkanie w Krakowie. Projekt: The Line Studio. Zdjęcie: ONI Studio
Beże i brązy
Spora, ciemna zabudowa w dziennej części mieszkania została zrównoważona jasną, drewnianą podłogą, piaskowymi zasłonami i dywanem z plecionki. Stanął tu dębowy stół o eliptycznym kształcie projektu Line Studio, nad nim zawisła mosiężna, ręcznie kuta lampa projektu Paola Navone dla włoskiej marki Gervasoni.
Obita czarnym aksamitem sofa to model Maralunga projektu Vico Magistretti dla Cassiny. Charakteryzują go nietypowe, regulowane zagłówki.
Mieszkanie w Krakowie. Projekt: The Line Studio. Zdjęcie: ONI Studio
Stolik kawowy i szafka RTV wykonane z marmuru to kolejne projekty dziewczyn. Obok stoi lampa podłogowa Hiti firmy FDB Møbler - minimalistyczny dizajn silnie czerpiący z duńskiej tradycji projektowej. Całości dopełnia charakterystyczny fotel Wassily stworzony w 1925 roku przez Marcela Breuera.
Na nieco ciemniejszych ścianach w sypialni zastosowano delikatne sztukaterie, stanęły tu dwa różne stoliki nocne, jeden ręcznie wykonany z błyszczącą, glazurowaną powierzchnią marki Westwing, drugi to prosta forma szafki z szufladą w czarnym kolorze.
Mieszkanie w Krakowie. Projekt: The Line Studio. Zdjęcie: ONI Studio
W łazience na ścianach, wannie i postumencie pod umywalkami wykorzystano spieki kwarcowe Calacatta, a na podłodze mikrocement.
Mieszkanie w Krakowie. Projekt: The Line Studio. Zdjęcie: ONI Studio
Mieszkanie w Krakowie. Projekt: The Line Studio. Zdjęcie: ONI Studio
The Line Studio
The Line Studio istnieje od niedawna, bo od 2020 roku. Dominika i Magdalena poznały się dużo wcześniej i było to spotkanie w relacji inwestor - architekt. Dominika, która w tamtym czasie prowadziła galerię sztuki polskiej, szukała pracowni projektowej, która pomoże jej w zaprojektowaniu przestrzeni wystawowej. Zrobiła research na rynku i zdecydowała się na współpracę z Magdą, która w tamtym czasie prowadziła swoją pracownię. Po jakimś czasie z uwagi na podobne zainteresowania i przede wszystkim wspólny język postanowiły stworzyć The Line Studio.
Miałyśmy tysiąc pomysłów na ciekawą współpracę, wspólnie jednak zdecydowałyśmy, że skoncentrujemy się na wnętrzach, czyli pozostaniu na drodze, na której się poznałyśmy, - wspominają.
Magda ukończyła studia na Wydziale Architektury na Politechnice Krakowskiej, wnosi do projektów solidne podstawy techniczne, natomiast Dominika, dzięki swojemu interdyscyplinarnemu wykształceniu, skupia się na aspektach projektowania związanych z biznesem.
Zachęcają inwestorów do pokazania siebie i swoich pasji, ale też do świadomego zmieniania przyzwyczajeń. W procesie projektowym punktem wyjścia jest twórczy nieład. Mnóstwo pomysłów, kolorów, tekstur, istna „plątanina rozwiązań”. Potem 99% z tego ląduje w koszu. Zostaje tylko esencja.
Dla mnie idealny projekt wnętrza to taki, który staje się odbiciem marzeń i aspiracji klienta, jednocześnie będąc wyrazem mojej pasji i kreatywności. Wnętrze domu powinno być miejscem, które nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale również sprzyja codziennemu funkcjonowaniu jego mieszkańców. Dlatego też, dobry projekt musi uwzględniać ergonomię, odpowiednie oświetlenie oraz wygodne rozwiązania meblowe, mówi Magda.
Tak jak w innych i w tym projekcie projektantki z The Line Studio pokazują, że bliżej im do prostoty niż przepychu. Są przekonane, że niepowtarzalny klimat wnętrza można osiągnąć przez starannie dobrane szlachetne materiały i dodanie twistu dzięki unikalnym dodatkom.
Zobaczcie też inny projekt The Line Studio: