Hotel The Crown
Luksus i to taki przez duże, pięknie wykaligrafowane L. The Crown jest pierwszym hotelem butikowym z Polski i drugim w rejonie Europy Wschodniej należącym do konceptu najstaranniej wyselekcjonowanych obiektów: Handwritten Collection. Jak przystało na Kraków – mamy tu podróż w czasie, a dokładnie do okresu międzywojennego oraz Art Deco. Po mistrzowsku odremontowana 100-letnia kamienica mieści 44 pokoje oraz owalne apartamenty, w stylistyce mocno nawiązującej do modernizmu. Restauracja serwuje kuchnię włoską, ale z lokalnym twistem, bo dania przygotowywane są ze świeżych produktów kupowanych na najstarszym targowisku Krakowa — Starym Kleparzu. Miejsce dla tych, którzy kochają otaczać się stylowymi rzeczami z najwyższej półki lub mają ochotę choć przez jedną noc poczuć się jak w filmie.
Hotelowa restauracja to nie tylko znakomita kuchnia włoska, ale też stylowe, eleganckie wnętrza. Zdjęcia: Materiały prasowe
Hotel Warszauer
Butikowy hotel (6 pokoi i 4 apartamenty) łączący berliński industrial, z nowojorską nonszalancją, najlepszym designem i polską sztuką. W każdym pokoju odkrywa się perełki światowego designu takich marek jak: GUBI, & tradition, MENU, CASSINA, Marcel Breuer czy NORR 11. Artystyczny charakter tego miejsca podkreślają też dzieła polskiego artysty Tomasza Opalińskiego. Jest minimalistycznie i funkcjonalnie. I super przyjaźnie. „Wierzymy, że Warszauer to coś więcej niż hotel. To miejskie sanktuarium, które koi zmysły. Zgiełk zostaje za drzwiami, a Ty możesz odetchnąć” - mówią właściciele tego miejsca. Rano po prostu trzeba zjeść śniadanie w hotelowej Śniadaniowni. Na stole ląduje to, co najpyszniejsze w Krakowie i okolicach. Zawsze zgodnie z sezonem.
Pobyt w apartamecie urządzonym ikonami designu na długo zapadnie w pamięć. Zdjęcia: Materiały prasowe/warszauer.com
12 I 14 Stradom House, Autograph Collection Hotels
Co powiecie na hotel, który zaadaptował do swoich wnętrz część starego klasztoru? Brzmi ciekawie, a wygląda jeszcze lepiej. Zasłużone 5 gwiazdek w świetnej lokalizacji pomiędzy Zamkiem Królewskim a Kazimierzem. Oferuje 125 pokoi, w tym absolutnie wyjątkowe: Chapel Loft o powierzchni 155 mkw. z własną kuchnią, fortepianem, odtwarzaczem winylowym (jadąc do Krakowa, warto zabrać ze sobą kilka ulubionych płyt!) oraz dwa apartamenty Chapel Suites każdy z zabytkowymi wnętrzami. Można tu również doskonale zjeść: w restauracji z owocami morza John Dory, ekskluzywnej śródziemnomorskiej knajpce Gaia oraz napić się wina w światowej klasy barze Hedwig`s Club mieszczącym się w przebudowanej kaplicy, a pod koniec dnia zrelaksować ciało i głowę w luksusowym Sól Spa.
Hedwig`s Club to połączenie elegancji dawnych czasów i nowoczesnego designu. Zdjęcie: Materiały prasowe/stradomhouse.com
Hevre
Można się napić, można potańczyć, można się zapomnieć. Wszystko w okolicznościach niemal metafizycznych, bo kiedyś w tym budynku mieścił się żydowski dom modlitwy Chewra Tehilim. Wzniosłego ducha Hevre kontynuują piękne, symboliczne freski na ścianach i dobra energia krążąca po wszystkich piętrach należących do tego miejsca. W piwnicy urządzono klub, w którym można potańczyć czy posłuchać muzyki na żywo – też w zgodzie z tradycją, bo po wojnie w tym miejscu stacjonował przez lata Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.
Eklektyczne a zarazem klimatyczne wnętrze zaprasza, by zostać tu do samego wieczora, a nawet potańczyć do rana. Zdjęcie: Materiały prasowe/@hevrekazimierz
Hamsa na Szerokiej
Make hummus not war! Obwieszcza ta izraelska (ale też ogólnie: bliskowschodnia) oaza pysznego jedzenia, przyjaznej atmosfery i dobrej muzyki. Jakimś cudem – nawet w pochmurny dzień, ta przestrzeń wydaje się słoneczna. Składniki na muhammary, babaganushe, hummusy w przeróżnych odmianach, domowe konfitury, granolę i całe mnóstwo innych przysmaków, przyjeżdża tu z ekologicznych upraw i hodowli. Ciekawostka: słowo hamsa oznacza „pięć” – jak pięć palców dłoni. Ochronna rączka jest symbolem łączącym kultury i religie, w judaizmie symbolizuje Rękę Miriam (siostry Mojżesza), w Islamie Rękę Fatimy, córki proroka Mahometa, a mieszkający na Bliskim Wschodzie chrześcijanie uważają hamsę za symbol szczęścia i kojarzą go z Ręką Marii. Tak więc do Hamsy wpadamy także z intencją spełnienia marzeń!
W niezwykle klimatycznym wnętrzu na gości czekają smaki i aromaty nowoczesnej kuchni izraelskiej. Zdjęcie: Materiały prasowe/hamsa.pl
Muzeum Krakowa - Rynek Podziemny
W Krakowiej chodzi się pieszo — i to dużo. Na szczęście, jeśli aura zaszaleje z chłodem i deszczem, można zejść do podziemi i spacerować trasą znajdującą się na głębokości kilku metrów między Sukiennicami a kościołem Mariackim. Podziemia Rynku to niesamowita wyprawa, także w czasie, bo widać tu jak wyglądało to miejsce w czasach średniowiecza: odsłonięte fundamenty chat z przełomu XII i XIII wieku, ceglane mury dawnych budowli, wydobyte podczas wykopalisk przedmioty podkręcone ciekawymi projektami multimedialnymi.
Podziemia Rynku Głównego w Krakowie. Zdjęcie: Materiały prasowe/muzeumkrakowa.pl
Manggha
Najbardziej japońskie miejsce w Polsce. Punkt obowiązkowy (podobnie jak Zamek czy Smocza Jama!), którego nie można pominąć, nawet jeśli w Krakowie spędzamy tylko weekend. To miejsce – legenda, muzeum, galeria i tętniące życiem centrum kulturalne. Budynek zaprojektowany przez wybitnego japońskiego architekta Aratę Isozaki pozwala na eksplorowanie wiedzy na temat Japonii i Dalekiego Wschodu na wszystkich możliwych płaszczyznach.
Japoński minimalizm w pełni.
MOCAK
Nieregularna, lekka i pełna światła sylwetka Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (projekt autorstwa włoskiego architekta Claudio Nardi) zachęca do spotkań ze światem sztuki. Część nowego budynku wręcz wtapia się w teren. W środku przegląd polskiej i międzynarodowej sztuki ostatnich 20 lat w kontekście powojennej awangardy i konceptualizmu, ale także pełna idealnych pamiątek księgarnia i kawiarnia z dobrą kawą.
Autorem projektu Muzeum jest Claudio Nardi. Architekt starał się nawiązać do zastanego kontekstu urbanistycznego. Na fasadzie budynku widoczna praca Beata Streulego Kraków, October 2005, 2006, fotografia cyfrowa, Kolekcja MOCAK-u, fot. R. Sosine
Sky Bar, Hotel Stary
Najpiękniejszy widok z góry na krakowskie dachy, wieże Kościoła Mariackiego i Sukiennice. Zapiera dech nawet bez wypitego wcześniej koktajlu, a te serwują tu doskonałe. To może być piękne podsumowanie fantastycznego weekendu w grodzie Kraka.
Hotel Stary to laureat nagrody Prix Villegiature - najpiękniejsze wnętrze hotelowe w Europie. Zdjęcie: Materiały prasowe/stary.hotel.com.pl
Pamiętajcie, że w Krakowie odbywa się też jeden z najpiękniejszych w Polsce jarmarków świątecznych. Czy wiecie, które jarmarki w Europie mają miano najpiękniejszych? Oto one - jarmarki świąteczne w Europie. Wiemy, kiedy ruszają najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w 2023.