Kolekcjonerzy z całego świata na targach sztuki ARCO w Madrycie. Zobacz naszą relację

ARCO, najczęściej odwiedzane na świecie targi sztuki współczesnej, właśnie się zakończyły.  Hiszpańska stolica żyła nimi przez 5 dni. Nasza dziennikarka dzieli się swoimi wrażeniami na temat hiszpańskich artystów, galerii sztuki w Madrycie oraz trendów, które zdominowały ARCO 2024.

Autor Anna M. Strelchenko

Kolekcjonerzy z całego świata na targach sztuki ARCO w Madrycie. Zobacz naszą relację

Targi sztuki ARCO 2024 w Madrycie. Zdjęcie: Materiały prasowe, www.ifema.es

Każdego marca od 43 lat Madryt zamienia się w międzynarodową stolicę sztuki współczesnej, ponieważ odbywają się tu targi sztuki ARCO. W porównaniu z Art Basel czy Frieze London, w Madrycie znajdziemy znacznie więcej hiszpańskich i latynoamerykańskich artystów.

W tym roku w wydarzeniu wzięło udział 1300 artystów i 206 galerii z 36 krajów. Przestrzenie wystawiennicze odwiedziło ponad 100 tys. osób, w tym znani kolekcjonerzy i muzea.

Targi sztuki ARCO 2024 w Madrycie. Zdjęcie: Materiały prasowe, www.ifema.es

Targi sztuki ARCO 2024 w Madrycie. Zdjęcie: Materiały prasowe, www.ifema.es

Nazwiska nowe i legendarne

Między nowymi, a już znanymi nazwiskami na stoiskach galerii można było znaleźć prace takich artystów jak Joan Miró (wyceniony na 3,3 mln euro), Pablo Picasso (2,5 mln euro) i Eduardo Chillida (1,2 mln euro). Jeśli kiedykolwiek spacerowaliście po San Sebastián i mijaliście słynną plażę Concha, prawdopodobnie widzieliście legendarną rzeźbę "grzebienie wiatru" autorstwa Chillidy.

"Compotier, bottle and pack of cigarettes" Pablo Picasso (1922). Galeria Guillermo de Osma, Madryt. Zdjęcie: Materiały prasowe, www.ifema.es

Artyści, których warto poznać i zapamiętać

Spośród obecnych na targach ARCO 2024 artystów hiszpańskich, których warto poznać  i galerii, które warto odwiedzić będąc w Madrycie, polecam:

  • Chema Madoz (2021) – hiszpański fotograf znany ze swojego charakterystycznego stylu metaforyki wizualnej. Na targach ARCO prezentowany przez galerię Elviry Gonzalez (Madryt).

"No name" Chema Madoz (2021). Zdjęcie: Materiały prasowe, www.ifema.es

  • Javier Garcerá – stworzył hipnotyzującą pracę "Let yourself float" o wymiarach 8x1.8 m, malowaną na czerwonym jedwabiu za pomocą farb akrylowych, z których wszystkie pigmenty zostały stworzone przez artystę.

"Let yourself float" Javier Garcerá. Zdjęcie: Anna M. Strelchenko

  • Irene de Andrés Vega  – praca artystki prezentowana w Madrycie to instalacja "350 pages" złożona z obrazów książek przestrzelonych podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939). Książki zostały użyte do utworzenia barykad na Uniwersytecie w Madrycie. Artystka odkryła, że pociski nie mogły przeniknąć więcej niż 350 stron. Na targach ARCO prezentowany przez galerię Juan Siliió Gallery (Santander).

 

"350 pages" Irene de Andrés Vega (2023). Zdjęcie: Materiały prasowe, www.ifema.es

  • Juan Uslé – abstrakcyjne wzory Uslé można było zobaczyć podczas tegorocznej edycji ARCO w różnych galeriach. Twórczość Juana Uslé już znajduje się w stałych kolekcjach największych muzeów sztuki współczesnej, takich jak MoMA, Tate Gallery, Centre Pompidou. Na targach ARCO prezentowany przez Elvira Gonzalez Gallery (Madryt)."I dreamed that you were revealed" Juan Uslé (2023-2024). Zdjęcie: Materiały prasowe, www.ifema.es
  • Jorge Diezma (2024) – jedna z najbardziej imponujących prac na ARCO 2024, według krytyków, należy do madryckiego artysty, który odwraca tradycje malarstwa, bawiąc się z proporcjami. Na targach ARCO prezentowany przez Alegria Gallery (Madryt).

"Bonito" Jorge Diezma (2024). Zdjęcie: Materiały prasowe, www.ifema.es

Podsumowując, w tym roku na targach ARCO 2024 można było zauważyć mniej instalacji artystycznych w porównaniu z poprzednimi edycjami, ale więcej fotografii i tkanin. Wniosek - techniki rzemieślnicze stają się coraz bardziej pożądane na rynku sztuki współczesnej.

"Mantle" to dzieło Aurélii Muñoz z 1973 roku wykonane z lnu. Kolekcja prezentowana jest w galerii José de la Mano w Madrycie.  Zdjęcie: Materiały prasowe, www.ifema.es


Czytaj więcej