Boskie wnętrza, a na talerzach pyszności. Oto 8 designerskich restauracji w Polsce

Na spotkania ze znajomymi i najlepsze randki polecamy kilka restauracji, które nie tylko nakarmią, ale też zaoferują doświadczenia wielozmysłowe. Te miejsca na polskiej mapie kulinarnej trzeba poznać!

Boskie wnętrza, a na talerzach pyszności. Oto 8 designerskich restauracji w Polsce

Bar Va Bene Cicchetti w Warszawie. Projekt: NOKE Architects. Zdjęcie: Piotr Maciaszek

Romantyczne restauracje, designerskie lokale, klimatyczne kluby i wine bary - wybraliśmy kilka adresów, które warto sprawdzić, jeśli akurat planujecie wypad do jednego z poniższych miast. 

Kieliszki na Próżnej, Warszawa

Tu najlepsze wybory sommeliera spotykają się z wyrafinowanym menu, bo i w kieliszku i na talerzu dziać ma się uczta. W portfolio warszawskiego wine baru znajdziemy ponad 250 win, a starannie opracowane menu oferuje nowoczesne interpretacje klasycznych dań polskich. Jednak ma Próżnej nie tylko podniebienie jest rozpieszczane.

Kolacja w tym miejscu to wydarzenie z kategorii tych potężnie estetycznych. Już po przekroczeniu progu restauracji - nasz wzrok spotyka się tu z imponującą, żyrandolową instalacją z kieliszków. (Podobno wszyscy pytają, ile kieliszków ją tworzy. Odpowiadamy zatem: 1116!) Wnętrze "Kieliszków na Próżnej" i soczystą strefę vip zaprojektował tu duet architektek: BIBI SPACE Bibianna Stein-Ostaszewska i STUDIO Ela Kita. 

adres: ul. Próżna 12, Warszawa

Bar Va Bene Cicchetti, Warszawa

Cocktailbar & bistro w weneckim stylu. Dodajmy śmiało - w wielkim stylu. Agata Szaran i Emanuele Guidi (Włoch z Rzymu, których ukochał Wenecję) stworzyli na Waryńskiego 9C bar, w którym naprawdę poczuć można się jak w Wenecji. 

Lokal wizualnie naszpikowanany jest kontekstem włoskiego miasta. A motywem przewodnim tego wnętrza stała się dla Aleksandry Hyz, Piotra Maciaszka i Karola Pasternaka - projektantów z NOKE Architects - "acqua alta", czyli wielka woda, która warszawski bar wypełnia lazurową barwą, od podziemi, gdzie ulokowane są łazienki, zajmując do wysokości kostki - także posadzki i ściany, dolne partie nóg krzeseł i stołów. 

Design wnętrz lokalu Va Bene Cicchetti inspirowany Wenecją, zachwycił jury konkursu Restaurant & Bar Design Awards - bar znalazł się na pierwszym miejscu ścisłej 10. najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. Dziś to jeden z najmodniejszych warszawskich adresów, ale nie tylko o wygląd tu chodzi. Va Bene Cicchetti ma po prostu to coś, co czuje się tu bezbłędnie, weneckiego ducha unoszącego się między przystawkami a szprycerem veneziano z zieloną oliwką.

adres: Ludwika Waryńskiego 9c, Warszawa

Opasły Tom, Warszawa

Opasły Tom to jedna z wielu restauracji w portfolio Agnieszki i Marcina Kręglickich, rodzeństwa, które od już od 30 lat kreuje warszawską scenę kulinarną. Kolejne lokale tworzą, bo po prostu cieszy ich pyszne jedzenie i odkrywanie smaków, którymi dzielą się z gośćmi pod swoimi warszawskimi adresami, m.in. w włoskiej restauracji Chianti, meksykańskiej El Popo, czy w greckich tawernach Meltemi i Santorini. W Opasłym Tomie króluje polska kuchnia w autorskich interpretacjach, nowoczesna, ale budują ją smaki wydobywane z lokalnych, sezonowych produktów, prosto z prowadzonego przez właścicieli Rolniczego Targu w Fortecy.

Wirtuozerskie dania i koktajle podawane są tu w eleganckich wnętrzach, których znakiem rozpoznawczym są wysokie sufity i nowoczesne żyrandole. Restauracja przy Wierzbowej to dzieło Buck Studio - multidyscyplinarnej pracowni projektowej z Wrocławia. Dominika Buck i Paweł Buck są uznawani za jednych z najzdolniejszych projektantów wrocławskiej (i nie tylko!) gastronomii. (Zaprojektowali także m.in. restaurację Campo we Wrocławiu, której nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu). 

adres: Wierzbowa 9, Warszawa

Boccanera, Kraków

Czas na Kraków i magiczną Boccanerę. To lokal o oryginalnym klimacie, który łączy włoską restaurację z nowoczesną przestrzenią klubową, w samym sercu Krakowa. Stworzony po to, by zachwycać. Bogactwem smaków, aromatów i niezwykłą atmosferą samego wnętrza, które zaprojektował Wojciech Niewiński z ORB studio. Pracownia na swoim koncie ma wiele charakterystycznych projektów restauracji i hoteli, wśród nich także krakowska, kultowa już, restauracja "Szara Gęś w Kuchni". 

Boccanera mieści się w dawnej zajezdni tramwajów konnych, tkankę tej historycznej przestrzeni ocalono i zestawiono z nowoczesnym konceptem restauracji, z DJ-em w tle (nawet kilka razy w tygodniu dodatkowym towarzystwem w tej krakowskiej restauracji jest muzyka na żywo).

Przy okazji dzielimy się swoim subiektywnym przewodnikiem po Krakowie - będzie w sam raz na weekendowy pobyt w tym legendarnym mieście.

adres. ul. Świętego Tomasza 15, Kraków

Campo, Wrocław

Wnętrze restauracji Campo oddaje charakter współczesnego grill house`u. W menu znajdziemy argentyńskie steki i akcenty kuchni Ameryki Południowej. W kuchni i na talerzu liczy się tu prostota i szczerość. - Wierzymy w mądrość natury i w to, że wszystko, co dobre pochodzi z miejsc, które sami dobrze znamy. Mięso na serwowane przez nas argentyńskie steki sprowadzamy z farm zlokalizowanych w regionie La Pampa. Do karty win wybraliśmy wina z charakterem i interesującą historią, doskonale odzwierciedlające terroir, czyli miejsce swojego pochodzenia i unikatowe warunki naturalne, w których powstawały - podkreślają właściciele wrocławskiego lokalu. 

Za konceptem i wnętrzem CAMPO stoją projektanci i architekci z BUCK.STUDIO. Lokal jest przestronny, spowity głębokimi, ciemnymi barwami, całość wykończona jest szlachetnymi, naturalnymi materiałami, tak, by już od progu można było spotkać się tu z najważniejszymi wartościami, które definiują Campo. Spójność tej koncepcji została doceniona wygraną w Londynie, w międzynarodowym konkursie WIN Awards jako najlepsze restauracyjne wnętrze świata w 2017 roku.

Campo bez wątpienia warto odwiedzić przy okazji pobytu we Wrocławiu, ale jeśli planujecie zostać tu na weekend, polecamy jeszcze 6 dodatkowych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć w stolicy Dolnego Śląska!

adres: Podwale 83, Wrocław

Luis POP UP, Gdynia

Luis POP UP znajdziemy w Gdyni przy ul. 3 Maja 21. To lokal pomyślany jako wypełniona naturalnym światłem kantyna w ciągu dnia i ezoteryczny bar koktajlowy po zmroku. Smaczna, kolorowa i aromatyczna kuchnia meksykańska występuje tu w towarzystwie autorskich cocktaili z latynoskim twistem.

Do tego spotykamy się tu z zupełnie świeżą interpretacją meksykańskich restauracji, często buzujących kolorami nieco męczącymi i hałaśliwymi. Maciej Ryniewicz i Rafał Kaletowski z pracowni projektowej Akurat postawili na zdecydowanie subtelniejsze wnętrze, w nieco pustynnym, bardziej minimalistycznym wydaniu. Projekt otrzymał nagrodę główną w konkursie Gdynia Design Days na najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne w Gdyni w 2020 roku.

adres: ul. 3 Maja 21, Gdynia

White Marlin, Gdańsk

Znana w Sopocie restauracja White Marlin od dobrych kilku miesięcy ma siostrę - to lokal funkcjonujący pod rozpoznawalną, tą samą nazwą, w pożądanej lokalizacji Gdańska. W samym jego sercu, na Wyspie Spichrzów z genialnym widokiem na Mołtawę. 

Wnętrze zostało zaprojektowane przez architekta Miłosza Warcholińskiego ze studia Bronson Visuals. Morskie smaki łączą się tu z niezobowiązującą i jednocześnie wyszukaną atmosferą w beżowych, relaksacyjnych tonach. Wszystko to w stylu boho chic, z wyrafinowanym luzem i artystyczną swobodą. Dodatkowo w każdy piątek i sobotę, spotkania wzbogacają tu dźwięki od DJ-ów polskiej i światowej sceny muzycznej.

Po wizycie w White Marlin koniecznie udajcie się w podróż po niezwykłym Gdańsku - te 7 miejsc trzeba zobaczyć!

adres: ul. Chmielna 10, Gdańsk

Ukryte Rzeki, Łódź

W ukrytych rzekach na kulinarnej mapie Łodzi warto się zanurzyć. Dla smaków i doznań wzrokowych też, bo to miejsce unikalne, z widowiskową kuchnią fusion, nieoczywistym cocktail barem i magicznymi kolacjami. - Nie mamy nic do ukrycia - przyjdź, spróbuj, zatęsknij - zachęcają właściciele łódzkich "Ukrytych Rzek".

Lokal to projektowe dzieło Oli Klibert i Michała Bakuły z pracowni BOKO Architekci. "Ukryte Rzeki" znajdują się w zabytkowym ponadstuletnim budynku na terenie kompleksu pofabrycznego "Ogrody Geyera". Wnętrze zachowało surowy, industrialny charakter, ale osadzony w klimacie nowoczesnej, miejskiej dżungli. Te roślinne kompozycje warto podejrzeć na stronie internetowej restauracji!

adres: ul. Piotrkowska 295A, Łódź


Czytaj więcej