Kaliska perła architektury najmłodszym zabytkiem Wielkopolski

Modernistyczny budynek kościoła Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu to jeden z najmłodszych zabytków wpisanych do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że obiekt został objęty ochroną konserwatorską na wniosek parafii.

Kaliska perła architektury najmłodszym zabytkiem Wielkopolski

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu projektu Jerzego Kuźmienki i Andrzeja Fajansa. Zdjęcie: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu

Kościół Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu

Projekt kościoła wyłoniono w 1958 w konkursie na projekt budowy nowego kościoła parafialnego, zorganizowanym przez poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Inicjatorem był ówczesny proboszcz. Autorami tego nowatorskiego projektu byli warszawscy architekci Andrzej Fajans i Jerzy Kuźmienko, we współpracy z architektem Piotrem Sembratem, a także przy wsparciu matematyków Edwarda Otto i Adama Empachera oraz inżynierów konstruktorów Andrzeja Krawczyka, Wacława Zalewskiego, Duszana Poniża i Bohdana Koya. W 1974 udało się uzyskać pozwolenie na budowę.

Obliczenia konstrukcyjne przeprowadzano ręcznie, więc tym bardziej niezwykły jest to obiekt. Oryginalną formę kościoła oparto o matematyczną strukturę paraboloidy hiperbolicznej. Wybudowana świątynia nie ma żadnych filarów ani podpór. Budynek kościoła wykonano w całości w konstrukcji żelbetowej. Pod względem formy i skali jest to absolutnie unikatowy przykład budowli o przykryciu łupinowym z jednolitą powłoką żelbetową o zróżnicowanej grubości. Kościół to pierwszy i jedyny tak duży obiekt.

kosciol kalisz zabytek

Postmodernistyczny obiekt wpisano do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego. Zdjęcie: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu

Wnętrze kościoła w Kaliszu

Postmodernistyczna perła architektury ciekawa jest także wewnątrz. Ołtarz wykonany przez Włodzimierza Ćwira, Wojciecha Sałatę oraz Elżbietę Szwarc-Jarosik. Dominantą ołtarza jest mozaikowa postać Chrystusa o wysokości 9 metrów. Przeszklony portal frontowy daje wgląd do wnętrza świątyni z widokiem na ołtarz główny. Reszta wnętrza ma czystą formę. Włodzimierz Ćwir jest jeszcze autorem witraży.

kosciol kalisz

Witraż autorstwa Włodzimierza Ćwira. Zdjęcie: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu

Najmłodszy zabytek w Wielkopolsce

Pod koniec zeszłego roku na wniosek Parafii rzymskokatolickiej pw. Miłosierdzia Bożego w Kaliszu kościół wpisano do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego. Jest jednym z najmłodszych zabytków.


Czytaj więcej