Jak urządzić sypialnię? Kilka ważnych rad architekta wnętrz

Sypialnia jest najbardziej intymną przestrzenią w domu. Regenerujemy tu siły, wyciszamy się i, oczywiście, śpimy. Czy dobry odpoczynek i zdrowy sen można zaprojektować? Jak urządzić sypialnię, jakimi zasadami kierować się przy projektowaniu, radzi architektka wnętrz Alina Badora.

Jak urządzić sypialnię? Kilka ważnych rad architekta wnętrz

Sypialnia zaprojektowana przez architektkę Alinę Badorę. Zdjęcie: materiały prasowe Domoteka

Jak urządzić sypialnię, by stworzyć przestrzeń sprzyjającą relaksowi, ale też funkcjonalną i taką, w której będziemy się czuli po prostu dobrze? Inspiracji i pomysłów na urządzenie sypialni znajdziemy bez liku. Ważne jednak, aby pamiętać o podstawowych zasadach.

Jak ustawić łóżko w sypialni?

Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko. Tak więc pierwszym krokiem urządzania przestrzeni sypialni powinno być rozplanowanie łóżka na ogólnym planie pomieszczenia – przy zachowaniu odpowiednich proporcji względem jego rozmiaru.

Paradoksalnie, jak zauważa architektka Alina Badora, jednym z częstych i podstawowych błędów jest wybór zbyt wielkich, przeskalowanych łóżek, co później negatywnie przekłada się na codzienne funkcjonowanie użytkowników. Jeśli nie pozostawimy dookoła łóżka przestrzeni, później każdego poranka i każdego wieczora będziemy się o to łóżko potykać i obijać.

lozko w sypialni

Łóżko Blow firmy NAP. Zdjęcie: materiały prasowe Domoteka

Tego błędu można w prosty sposób uniknąć. Jeśli nie korzystamy z usług projektanta, możemy sami na etapie planowania nakleić na podłodze taśmę, która da nam wyobrażenie o rozmiarze łóżka. Należy tylko pamiętać, że materac o szerokości 160 cm nie będzie oznaczał łóżka o takiej samej szerokości. Doliczmy jeszcze ramę łóżka. Zgodnie z zasadami ergonomii, najlepiej jest zostawić minimum 50 cm na swobodne przejścia od strony ściany czy okna.

Łóżka o tapicerowanych ramach i zagłówkach są przyjemniejsze w dotyku i zapobiegają otarciom. Oparcie się o miękki, tapicerowany zagłówek daje też poczucie wygody. Ponadto takie zagłówki pomagają utrzymać ścianę w czystości i optycznie powiększają przestrzeń.

Łóżko powinno mieć wygodny materac.

lozko w sypialni

Łóżko tapicerowane Azardi. Zdjęcie: materiały prasowe Domoteka

Jaka podłoga w sypialni?

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest wykończenie podłogi, a konkretnie zastosowane do tego wykończenia materiały.

Jako architekt jestem gorącą zwolenniczką stosowania w sypialniach ciepłych materiałów podłogowych, takich jak naturalne drewno, które jest ponadczasowe, albo miękkich wykładzin dywanowych, które przy współcześnie dostępnych środkach można bez większych problemów utrzymać w czystości, zdradza architektka Alina Badora.

Te materiały rzeczywiście dają komfort, którego nie uzyskamy stawiając z samego rana stopę na zimnej podłodze z kamienia albo gresie. Warto podkreślić, że te materiały świetnie też wyciszają wnętrze.

jak urzadzic sypialnie

Sypialnia zaprojektowana przez architektkę Alinę Badurę. Zdjęcie: materiały prasowe Domoteka

Jakie lampy w sypialni?

Dopełniać aranżację sypialni powinno oświetlenie, które podkreśli atmosferę przestrzeni. Dlatego też sufitowe, ogólne i funkcjonalne źródło światła zaleca się uzupełnić punktowymi lampami i kinkietami zlokalizowanymi z dwóch stron łóżka. Nie tylko okażą się one przydatne np. podczas wieczornej lektury, ale też będą elementem dekoracyjnym.

Światło jest niezastąpionym aktorem, jeśli chodzi o wykreowanie nastroju wyciszenia, na którym zależy nam w sypialni. Kiedy wchodzę do pomieszczenia i zapalam przygaszone, punktowe oświetlenie, to mój organizm czuje, że powoli przechodzę w stan spokoju, odpoczynku, podsumowuje architektka.

osweitlenie syialni

Lampa Matin-s-brass-HAY firmy NAP. Zdjęcie: materiały prasowe Domoteka

Jakie kolory do sypialni?

Każde wnętrze powinno być spersonalizowane, wyrażać nas. Ale dla sypialni najbardziej zalecane – i faktycznie popularne wśród Polaków – są naturalne kolory: ziemi, ciepłe beże, szarości, kolor taupe. Sympatią cieszą się też kolory nieba – odcienie niebieskiego, błękit, granat czy tzw. skandynawskie niebo. Trzeba zauważyć, że gusta Polaków nie do końca pokrywają się z modą. Najmodniejsze kolory w sypialni to chłodniejsze zielenie i niebieskości, jak i bardziej rześkie odcienie różowego bądź nawet niektóre barwy ciepłe, jak np. łagodne żółcienie.

Ogólna zasada jest taka, że najlepiej sprawdzają się zestawienia różnych tonów tego samego koloru. Szczególnie ważny jest dobór kolorów do małej sypialni, aby optycznie powiększyć przestrzeń.

Byłabym jedynie przeciwniczką kolorów mocnych i agresywnych. Jeśli już chcemy zdecydować się na taki akcent, to powinniśmy zrównoważyć go łagodną kolorystyką otoczenia, np. jasnymi tkaninami, radzi Alina Badura.

wazon domoteka

Wazon Chierie Dekoria. Zdjęcie: materiały prasowe Domoteka

Telewizor w sypialni

Trendem w projektowaniu sypialni jest brak telewizora. Sypialnię urządzamy jako miejsce offline. Zdaniem architektki, współcześnie coraz więcej osób rezygnuje z umieszczania telewizora w sypialni. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, szczególnie jeśli mamy możliwość ustawienia telewizora w innym pomieszczeniu. Jesteśmy wystawieni na wiele bodźców – ciągłych powiadomień z maila i mediów społecznościowych. W tej sytuacji sypialnia może i nawet powinna być przestrzenią bez ekranów i świata zewnętrznego - jednym słowem - wyciszenia.

Jakie dekoracje do sypialni?

Przede wszystkim osobiste pamiątki: zdjęcia z wakacji, rodzinne fotografie, pamiątki z podróży, które przywołują przyjemne wspomnienia i dają poczucie bezpieczeństwa.

Komfort zapewni także sztuka – nie tylko luksusowe akcesoria, ale choćby przykładowo piękna ceramika czy plakat oprawiony w ramę. Idealnym dodatkiem do całości może być też ulubiony zapach rozpylany w przestrzeni sypialni.

W sypialni świetnie się też sprawdzą rośliny doniczkowe, szczególnie takie, które oczyszczą powietrze i zapewnią zdrowy sen.

dekoracje do sypialni

Wazon Bubble Dekoria. Zdjęcie: materiały prasowe Domoteka


Czytaj więcej