Jak dbać o choinkę w doniczce? Wiemy, co zrobić, by drzewko przetrwało aż do wiosny

Wiele osób decyduje się na zakup żywych choinek w doniczkach. To świetna alternatywa do sztucznych oraz ciętych drzewek. Co zrobić, by choinka w doniczce przetrwała do świąt, a nawet dłużej? Zapytaliśmy eksperta!

Jak dbać o choinkę w doniczce? Wiemy, co zrobić, by drzewko przetrwało aż do wiosny

Po odpowiednim przygotowaniu choinka w doniczce może przetrwać nawet do wiosny. Zdjęcie: Getty Images / Bogdan Kurylo

Choinka żywa czy sztuczna?

Początek grudnia to czas, w którym w wielu domach pojawiają się już przystrojone pięknie choinki. Nic dziwnego – w końcu drzewko ubrane w kolorowe bombki i migoczące światełka doskonale buduje świąteczny klimat we wnętrzu.

Czy lepiej zdecydować się na sztuczną choinkę, czy żywe drzewko? Sztuczna choinka z pewnością przetrwa kilka lat i co najważniejsze – nie zgubi igieł. Jest to więc opcja ekonomiczna i wygodna. Z drugiej strony, żywe drzewko wypełni pomieszczenie leśnym zapachem i będzie oryginalną świąteczną ozdobą.

Trzeba przyznać, że z roku na rok dużą popularnością cieszą się żywe drzewka – zarówno te cięte, jak i gatunki hodowane w doniczkach. O ile cięte drzewka w warunkach domowych po jakimś czasie gubią igły, choinki w doniczkach, gdy odpowiednio o nie zadbamy, mogą cieszyć oczy nawet do wiosny!

choinka w doniczce

Getty Images / Madeleine_Steinbach

Jak dbać o żywą choinkę w doniczce?

O to, jak zadbać o drzewko świąteczne w doniczce, by przetrwało jak najdłużej zapytaliśmy właścicieli warszawskiego plant shopu Rozkwitnie. O choinkę w doniczce najlepiej zadbać już od momentu, gdy przyniesiemy ją do domu.

- Jeśli kupujesz drzewko stojące w chwili zakupu na dworze, po przyniesieniu go do domu zostaw na dzień lub dwa na klatce schodowej lub w garażu i dopiero po tym okresie przenieś do mieszkania, gdzie temperatura wynosi przynajmniej 20°C – mówi Fabian Siubiak z Rozkwitnie.

Chodzi o to, by roślina, która przez ostatnie dnie lub tygodnie stała na mrozie na spokojnie przyzwyczaiła się do nowych, cieplejszych warunków panujących w pomieszczeniu.

Gdy drzewko się zaaklimatyzuje na klatce schodowej lub w garażu, czas na przeniesienie go do pokoju, w którym docelowo będzie stać przez następne tygodnie. Gdzie postawić doniczkę z choinką? Doniczkę z iglakiem najlepiej ustawić w odległości co najmniej 50-100 cm od grzejnika lub innego źródła ciepła. Drzewko nie powinno mieć zbyt gorąco, ponieważ może zacząć szybciej tracić igły. Warto też je regularnie podlewać.

- Iglaki trzymane w domu mają większe zapotrzebowanie na wodę, więc zadbaj, by podłoże za bardzo nie przeschło. Podlewaj obficie kiedy tylko górna warstwa podłoża przeschnie, tak by woda wypłynęła dołem doniczki – radzi Przemysław Kirylak z Rozkwitnie.

Jak przesadzić choinkę w doniczce do ziemi?

Jeśli dysponujemy ogrodem i chcemy wysadzić choinkę do gruntu, należy odpowiednio przygotować drzewko, by przetrwało zimowe mrozy i było gotowe na wiosnę.

Po sylwestrze doniczkę z choinką najlepiej wystawić na dzień lub dwa do garażu, lub na klatkę schodową – czyli znów do miejsca z niższą temperaturą. Warto zadbać również o dostęp do światła naturalnego: choince wystarczy nawet jego niewielka ilość. Ważne, by drzewko nie stało w całkowitej ciemności.

przesadzanie drzewka

Getty Images / Andrija Nikolic

Po tym czasie choinkę z doniczką należy owinąć szczelnie agrowłókniną i postawić na balkonie, gdzie poczeka na nadejście wiosny. Ważne, by podlać doniczkę przez agrowłókninę (by roślina nie uschła), gdy temperatura na zewnątrz osiągnie 0-2°C.

W kwietniu, gdy minie ryzyko dużych przymrozków, można przesadzić choinkę do większej donicy i postawić na tarasie lub balkonie, albo posadzić bezpośrednio do gruntu.

Należy pamiętać, by dołek na drzewko był dwa razy większy niż szerokość bryły korzeniowej. Na dno wykopanego dołka wysypujemy warstwę podłoża uniwersalnego o lekko kwaśnym odczynie (pH 5.5-6.5), a następnie delikatnie zasypujemy bryłę korzeniową, uważając, by jej przypadkiem nie uszkodzić. Na koniec podlewamy drzewko obficie. I gotowe!


Czytaj więcej