Foster + Partners otwiera biuro w Warszawie. Z tej okazji wybieramy 5 najciekawszych projektów pracowni

Renomowana pracownia architektoniczna Foster + Partners otworzyła właśnie biuro w warszawskim Varso Tower. Polski oddział F+P ma być największą europejską filią pracowni poza granicami UK. Warszawskie biuro będzie nadzorować proces powstawania Centralnego Portu Komunikacyjnego, którego budowa ma rozpocząć się w 2026 roku.

Foster + Partners otwiera biuro w Warszawie. Z tej okazji wybieramy 5 najciekawszych projektów pracowni

Port Lotniczy Techo w Phonom Penh. Zdjęcie: Foster + Partners

Z okazji otwarcia polskiej filii Foster + Partners, przypominamy 5 najciekawszych projektów brytyjskiej pracowni – wśród nich są dwie polskie inwestycje.

1. Port lotniczy w Phonom Penh

Zlokalizowany 20 km od stolicy Kambodży Międzynarodowy Port Lotniczy Techo, swój oryginalny wygląd zawdzięcza inspiracji lokalną architekturą. Największe wrażenie robią podcienia terminalu przypominające kształtem drzewa ze stalowej siatki – dzięki nim światło dzienne przenika do wnętrza budynku.

Port Lotniczy Techo w Phonom Penh. Zdjęcie: Foster + Partners

 

2. Varso Tower w Warszawie

Varso Tower to obecnie najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej. Zlokalizowany w centrum Warszawy drapacz chmur ma 53 piętra i razem z iglicą mierzy 310 m. Na razie spektakularne widoki z okien mogą podziwiać pracownicy firm, których biura mieszczą się na najwyższych piętrach, ale już od wakacji 2025 wszyscy warszawiacy będą mogli oglądać panoramę miasta z tarasów widokowych na 49. i 53. piętrze.

Varso Tower w Warszawie. Zdjęcie: Wikipedia / Anty000

Varso Tower to nie jedyny budynek na terenie Warszawy zaprojektowany przez pracownię Normana Fostera. Starszym o blisko 20 lat bratem Varso Tower jest Metropolitan przy placu Piłsudskiego.

 

3. Centralny Port Komunikacyjny

Pracownia Foster + Partners wygrała konkurs na projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać między Warszawą a Łodzią. CPK ma być najlepiej zaprojektowanym lotniskiem i węzłem komunikacyjnym w Europie. Na wizualizacjach udostępnionych przez Foster + Partners CPK faktycznie robi wrażenie – szczególnie rozległe atrium, łączące przestrzeń przesiadkową dla pasażerów lotniska, dworca kolejowego i autobusowego.

Centralny Port Komunikacyjny między Warszawą a Łodzią. Zdjęcie: Foster + Partners

 

4. Korniszon, czyli 30 St Mary Axe w Londynie

Przeszklony biurowiec w finansowej dzielnicy Londynu zyskał swój przydomek „korniszon” (ang. gherkin) ze względu na swój nietypowy kształt budzący skojarzenia z ogórkiem. Dziś 30 St Mary Axe jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Londynie, obok Parlamentu z Big Benem, katedry św. Pawła i Pałacu Buckingham.

30 St Mary Axe w Londynie. Zdjęcie: Wikipedia / Aurelien Guichard 

 

5. Glasshouse - Centrum Muzyczne w Gateshead

Centrum Muzyczne w Gateshead (północna Anglia) każdego roku przyciąga aż pół miliona gości. Glasshouse mieści 3 duże audytoria i jest siedzibą Północnej Orkiestry Symfonicznej oraz Regionalnej Szkoły Muzycznej. Szklany dach budynku nawiązuje do płynącej nieopodal rzeki Tyne.

Glasshouse, Centrum Muzyczne w Gateshead. Zdjęcie: Foster + Partners 

 

Zobacz też:


Czytaj więcej