285 filmów o łącznym czasie trwania 25 600 minut czeka na widzki i widzów 24. edycji mBank Nowe Horyzonty. Ponad 600 seansów zorganizowanych zostanie: w Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz na wrocławskim Rynku. Program wzbogacono o wystawy, scenę VR, koncerty, spotkania i mnóstwo wydarzeń towarzyszących.
Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty
Konkurs to sekcja-wizytówka wrocławskiego festiwalu. Najlepszy film wybierze jury w składzie: Rodrigo Moreno (laureat Grand Prix za Delikwentów na 23. NH), Anthony Lapia (zdobywca wyróżnienia za After na 23. NH), Jan P. Matuszyński (reżyser Minghuna i obsypanej nagrodami Ostatniej rodziny), Kasia Smutniak (znakomita aktorka, reżyserka Muru) oraz Ann Oren (autorka Piaffe). Swój ulubiony tytuł wskażą również widzki i widzowie festiwalu w głosowaniu publiczności.
Wśród 12 tytułów, które będą walczyć o tegoroczne Grand Prix, znalazły się m.in.:
Arkadia (Arcadia) Yorgosa Zoisa
Zdjęcie: Materiały prasowe
Film zabiera nas na pozbawione słońca wybrzeże, gdzie w posezonowej pustce błądzą neurolożka Katerina i emerytowany lekarz Yannis. Zmuszeni do zidentyfikowania zwłok ofiary wypadku, zatrzymują się w domku, w którym zmarła przebywała przed śmiercią wraz z nieznanym towarzyszem. Yannis postanawia rozpocząć śledztwo w sprawie tajemniczego mężczyzny.
Blue Sun Palace Constance Tsang
Zdjęcie: Materiały prasowe
Kiedy dotyka ich tragedia, niespodziewana więź tworzy się między dwojgiem imigrantów w chińskiej społeczności w Queens. Z dala od domu, ich wypełnione pracą życie splata się, gdy opłakują straty i szukają rodzinnych więzi. „To opowieść o alienacji, tęsknocie i o tym, że nikt nie chce spać sam” - czytamy w opisie festiwalowym Małgorzaty Sadowskiej, dyrektorki artystycznej Nowych Horyzontów.
Duszyczka (Twittering Soul) Deimantasa Narkevičiusa
Zdjęcie: Materiały prasowe
Intrygujące kino litewskie jak baśń z końca XIX wieku. Kiedy nadciąga burza, a bujne lasy szumią tajemnicami, właściciel dworu, zafascynowany najnowszym trendem w fotografii, ogląda stereoskopowe obrazy. W sąsiednim pokoju służąca opowiada jego córce historie o czarownicach i wróżkach. Tymczasem dwóch muzyków podróżuje na wiejskie zebranie, nie mogąc odróżnić rzeczywistości od fantazji. Po przybyciu, zamiast uczty, zostają wciągnięci w rytuał zaślubin pośmiertnych.
Ivo Evy Trobisch
Zdjęcie: Materiały prasowe
"Ivo" to niemiecki dramat z 2024 roku napisany i wyreżyserowany przez Evę Trobisch. Film został wybrany do sekcji Encounters na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie miał swoją światową premierę 20 lutego 2024 roku.
Tytułowa Ivo to pielęgniarka paliatywna, która codziennie odwiedza domy pacjentów. Spotyka różnych ludzi, rodziny, pary i osoby samotne. Mieszkają oni w różnych miejscach, od małych mieszkań po duże domy. Prowadzą różnorodne życie i różnie umierają. Różnie też radzą sobie z czasem, który im pozostał. Ivo z kolei najwięcej czasu spędza w swojej starej Skodzie. Tam je, pracuje, śpiewa, przeklina i marzy. Bohaterka filmu zaprzyjaźnia się z jedną ze swoich pacjentek, Solveigh, a z jej mężem, Franzem, nawiązuje romans. Wspólnie opiekują się Solveigh.
Na pokazach konkursowych będzie można zobaczyć także filmy: Mowa wspólna (Universal Language) Matthew Rankina, Pepe Nelsona Carla De Los Santosa Ariasa, September rozkazuje (September Says) Ariane Labed, Skarby (Hoard) Luny Carmoon, Słodki sen (Sweet Dreams) Eny Sendijarević, Śpiąc z otwartymi oczami (Sleeping with Your Eyes Open) Nele Wohlatz, Wytłumaczenie wszystkiego (Explanation of Everything) Gábora Reisza oraz ZONA (ZONE) Christiny Friedrich.
Hity ze światowych festiwali, w tym blisko 30 tytułów z Cannes
W sekcjach Pokazy Galowe oraz Mistrzynie, Mistrzowie znajdą się najważniejsze filmy prezentowane i nagradzane na prestiżowych festiwalach. Z Cannes do Wrocławia przyjadą między innymi: Wszystkie odcienie światła (All We Imagine As Light) Payal Kapadii (Grand Prix), Grand Tour Miguela Gomesa (najlepsza reżyseria), Substancja (The Substance) Coralie Fargeat (najlepszy scenariusz), Emilia Pérez Jacquesa Audiarda (Nagroda Jury i dla najlepszej roli kobiecej, która wyjątkowo trafiła do całego zespołu aktorek pierwszoplanowych), Jak zostałam perliczką (On Becoming a Guinea Fowl) Rungano Nyoni (nagroda reżyserska w sekcji Un Certain Regard) oraz Drugi akt (The Second Act) Quentina Dupieux, który otwierał tegoroczną edycję Cannes.
Polskie akcenty
Specjalnym wydarzeniem dnia otwarcia festiwalu będzie międzynarodowa premiera Minghuna Jana P. Matuszyńskiego, z udziałem obsady filmu – w tym Marcina Dorocińskiego.
W programie festiwalu znajdą się także inne polskie tytuły. Wśród nich m.in. światowe premiery filmów: Endless, reż. Wojciech Puś, Między nami są sytuacje, reż. Michał Szcześniak, Próba łuku, reż. Łukasz Barczyk oraz Simona Kossak, reż. Adrian Panek.
Kadr z filmu "Między nami są sytuacje" w reżyserii Michała Szcześniaka. Zdjęcie: Materiały prasowe
Kino na Rynku
Na wrocławskim Rynku dobędą się także bezpłatne pokazy filmowe. Codziennie o godz. 22, od 19 do 28 lipca, w samym sercu stolicy Dolnego Śląska będzie można zobaczyć znakomite filmy z nowohoryzontowym znakiem jakości. W programie tej sekcji znajdą się zarówno nowohoryzontowe przeboje – Powoli Mariji Kavtaradze czy Cztery córki Kaouther Ben Hani, jak i kultowe klasyki: Popiół i diament Andrzeja Wajdy (pokaz we współpracy z wrocławską Wytwórnią Filmów Fabularnych), Rydwany ognia Hugh Hudsona (seans we współpracy z Visą) czy Skazani na Shawshank Franka Darabonta.