EVOLVER – doświadczenia VR w reżyserii Marshmallow Laser Feast. Wspólne przedsięwzięcie BMW i Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

Multimedialne, immersyjne dzieło londyńskiego kolektywu artystycznego Marshmallow Laser Feast to innowacyjne połączenie sztuki, nauki i nowoczesnych technologii, które zabiera widza w podróż śladem tlenu przemierzającego ludzkie ciało aż do pojedynczej, „oddychającej” komórki. Wydarzenie odbywa się w ramach tegorocznej edycji BMW Art Club. Przyszłość to sztuka. AD kurator wystawy - Stach Szabłowski, opowiada o tym unikatowym projekcie. 

Zdjęcia Materiały prasowe
EVOLVER – doświadczenia VR w reżyserii Marshmallow Laser Feast. Wspólne przedsięwzięcie BMW i Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

W projekcie EVOLVER nauka, sztuka i VR łącza się w jedną, kompatybilną całość.

Dlaczego tym razem BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zdecydował się zabrać widzów w multisensoryczną podróż po artystycznym świecie nauki? Czy to potrzeba nowej formy ekspresji?

W ramach BMW Art Club.Przyszłość to Sztuka eksplorujemy obszary, w których sztuka spotyka się z nowymi technologiami i nauką. Jesteśmy przekonani, że współcześnie właśnie na przecięciu różnych dziedzin rodzą się najbardziej innowacyjne idee, a także wizje artystyczne. Jednocześnie postęp technologiczny daje artystom i artystkom do rąk nowe narzędzia, pozwalające tworzyć doświadczenia, które dawniej były niedostępne. Przykładem takiego projektu jest właśnie Evolver, który prezentujemy w 4. edycji BMW Art Club. Przyszłość to sztuka.

Jaki efekt spodziewacie się osiągnąć na widzach? Czego mają doświadczyć, jakie odczucia ma w nich wzbudzić?

Evolver to bardzo głębokie doświadczenie artystyczne, zarówno w sensie zmysłowym, jak i duchowym. Jego kluczowym elementem jest seans w rzeczywistości wirtualnej, ale częścią Evolvera jest także medytacja, grafiki komputerowe, wielkoformatowe projekcje wideo. Wszystkie te środki i zaawansowane technologie obrazowania, służą dotarciu do czegoś, co jest bardzo pierwotne i podstawowe. W Evolverze odbywamy podróż w głąb ludzkiego ciała, podążamy tropem oddechu, który przenika nasze organizmy, dając im życie. Ten projekt pozwala nam poczuć naszą jedność z otaczającym światem; nasze ciała to część wielkiego ekosystemu natury.

Czy przyszłość sztuki leży w takiej formie jej prezentacji, czyli z wykorzystaniem VR? Jakie dodatkowe możliwości daje/otwiera?

Artyści zawsze twórczo wykorzystywali nowe narzędzia i środki wyrazu: fotografia, film, wideo, internet, druk 3D. Podobnie jest z wirtualną rzeczywistością. VR daje ogromne możliwości artystyczne – pozwala dosłownie zanurzyć odbiorcę w dziele sztuki, a także wchodzić w interakcję w wykreowaną przez artystów rzeczywistością. Jednocześnie nowe media, takie jak VR, nie wypierają tradycyjnych technik, za przykład niech posłuży malarstwo, które wciąż znakomicie się rozwija. Technologie poszerzają i wzbogacają pole sztuki o dodatkowe środki wyrazu.

Dlaczego do projektu zaprosiliście artystów z kolektywu Marshmallow Laser Feast (MLF)?

MLF należy w tej chwili do najciekawszych światowych twórców wystaw immersyjnych. W ich praktykach zafascynowało nas to, że używając zaawansowanych technologii i środków obrazowania, dotykają jednocześnie spraw podstawowych, bliskich człowiekowi, takich jak oddech, poczucie jedności z własnym ciałem, świadomość bycia połączonym ze światem i naturą. To cenne. Na technologie cyfrowe patrzymy często jak na rodzaj bariery, która oddziela nas od rzeczywistości. Symbolem takiej sytuacji jest obraz osoby, którą cały czas „siedzi” w telefonie, doświadcza świata za pośrednictwem małego ekranu, jest nieobecna „tu i teraz”. Ale to tylko jedna strona medalu. Druga jest taka, że technologie, jeżeli użyć ich mądrze i odpowiedzialnie, mogą ukazywać nam rzeczywistość z nowych perspektyw, zbliżać nas do świata i siebie samych. Tak właśnie posługują się nimi artyści z MLF.

Artystyczny wymiar nauki

Nauka i sztuka są wyrazem tej samej ludzkiej potrzeby – zrozumienia i opisania świata. Projekt EVOLVER zabiera widza w swobodną, immersyjną podróż poprzez procesy stanowiące podstawę wszelkiego życia. Wszechogarniające doświadczenie VR przenosi odbiorcę w mikrokosmos ludzkiego ciała, stanowiący odzwierciedlenie makrokosmosu natury. Przemierzając struktury ukryte głęboko pod skórą, widzowie śledzą proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do zewnętrznego świata. 

EVOLVER to powiew świeżego powietrza. Cud i rozkosz, których można doświadczyć. Ten zdumiewający zespół artystów stworzył wizjonerskie doznanie sensoryczne, które przywołuje głębokie zrozumienie rytmów ludzkiego ciała i tego, jak odbijają się one echem w otaczającej nas naturze. Cate Blanchett

Wizjonerskie doświadczenie sensoryczne

Artystom z kolektywu Marshmallow Laser Feast (MLF) przyświecała misja znalezienia wspólnego mianownika dla naukowej precyzji i artystycznej emocjonalności. Umieszczając odbiorcę na styku tych ekosystemów, chcieli podkreślić, że funkcjonujemy jednocześnie w obu. Kluczową rolę w stworzeniu EVOLVER odegrali zaproszeni do współpracy twórcy oraz konsultanci z prestiżowych placówek naukowych. Producentem wykonawczym EVOLVER jest reżyser Terrence Malick, żywa legenda kina, autor kultowych filmów, takich jak: „Badlands” „Cienka czerwona linia” czy „Drzewo życia”. Głosu projektowi użyczyła aktorka Cate Blanchett. Swój wkład wnieśli również poetka Daisy Lafarge, a także gitarzysta zespołu Radiohead, Jonny Greenwood. W EVOLVER usłyszymy ponadto kompozycje muzyczne m.in.: performerki znanej z innowacyjnych technik wokalnych – Meredith Monk, kompozytora muzyki filmowej, laureata Złotego Globu – Jóhanna Jóhannssona, kompozytora, pianisty i akordeonisty – Howarda Skemptona oraz muzyka i producenta muzyki elektronicznej – Jona Hopkinsa.

Wystawa prezentowana w ramach BMW Art Club. Przyszłość to sztuka w Galerii Opera Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie potrwa do 10 grudnia 2023 r.

Zaproszenia do pobrania na: butik.teatrwielki.pl oraz teatrwielki.pl i w kasie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. BMW jako mecenas projektu wszystkie seanse udostępnia publiczności bezpłatnie.

Więcej informacji o BMW Art Club. Przyszłość to Sztuka znajduje się na stronie: www.bmw.pl/artclub.

Czytaj więcej