Eustoma w doniczce to ozdoba każdego wnętrza. Sprawdź, co zrobić, by kwitła jak najdłużej

Eustoma w doniczce jest ozdobą każdego wnętrza. By móc cieszyć się pięknymi kwiatami eustomy jak najdłużej, należy zapewnić roślinie odpowiednie warunki. Oto garść wskazówek, jak dbać o eustomę w doniczce.

 

Eustoma w doniczce to ozdoba każdego wnętrza. Sprawdź, co zrobić, by kwitła jak najdłużej

Kwiaty eustomy wyglądem przypominają pąki róż. Zdjęcie: Getty Images

Eustoma – kwiat

Eustoma wielkokwiatowa (eustoma grandiflorum) nazywana też „dzwonkiem prerii” pochodzi z terenów USA i Meksyku. Można ją uprawiać w doniczce lub w ogrodzie. Świetnie sprawdza się również jako kwiat cięty i chętnie wykorzystuje się ją do tworzenia dekoracji oraz bukietów ślubnych.

Tym telefonem zrobisz najpiękniejsze zdjęcia. Możliwości aparatów opracowano we współpracy ze zdobywcą Oscara za najlepsze zdjęcia!

Eustoma ma długie łodygi z lancetowatymi, lekko posrebrzanymi liśćmi. Jej kwiaty z wyglądu przypominają pąki róż, a delikatne płatki przywodzą na myśl tulipany. Kielichowate kwiaty najczęściej mają kolor biały, żółty, różowy, czerwony lub fioletowy. W sklepach można też znaleźć odmiany o dwukolorowych płatkach.

Kiedy kwitnie eustoma? Roślina zakwita latem, w czerwcu i aż do sierpnia (a czasem nawet września) wypuszcza kolejne kwiatostany.

eustoma

Różowa eustoma. Zdjęcie: Pexels / Fatih Güney

Eustoma w doniczce – pielęgnacja

Eustoma to roślina jednoroczna i choć możliwe jest przezimowanie sadzonki, nie zakwitnie ponownie. Jeśli szukamy kwitnącej rośliny wieloletniej, warto rozważyć uprawę amarylisa.

Uprawa eustomy w doniczce nie powinna sprawiać wiele trudności, gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki. Jak dbać o eustomę w doniczce? W pierwszej kolejności, gdy zakupimy eustomę w sklepie należy ją przesadzić do nowego podłoża. Eustoma preferuje podłoże piaszczysto-gliniaste o pH między 6.5 a 7. Rośliny nie należy sadzić do podłoża kwaśnego i bardzo słonego, ponieważ źle się w nich czuje i może zachorować.

Dobierając podłoże i doniczkę dla eustomy, powinniśmy również zadbać o warstwę drenażową, która pomoże odprowadzić nadmiar wody. Eustoma w doniczce gorzej radzi sobie z przesuszeniem i przelaniem – warto więc pamiętać o regularnym podlewaniu i zapewnieniu eustomie stale wilgotne podłoże (ale nie mokre!)

eustoma

Biała eustoma w wazonie. Zdjęcie: Pexels / Max Rahubovskiy

Eustoma preferuje stanowiska jasne o świetle rozproszonym. Optymalna temperatura dla eustomy to 18-22 stopnie. Roślinę w doniczce należy chronić przed mrozem i przeciągami.

W okresie kwitnienia (lato) eustomę dobrze jest nawozić nawozem do roślin kwitnących co dwa tygodnie. Jeśli mamy możliwość, latem warto wystawić ją na balkon lub przesadzić do gruntu albo do skrzynek balkonowych. Eustoma w ogrodzie lub na balkonie zazwyczaj rośnie lepiej niż w pomieszczeniu.

Dlaczego eustoma więdnie? Eustoma w doniczce bywa kapryśna. Jeśli zauważymy, że roślina więdnie, może mieć to związek np. z przelaniem lub przesuszeniem eustomy, zmianą temperatury otoczenia lub ilości światła. Jeśli podejrzewamy, że doszło do przelania, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie stanu korzeni – nadmiar wody może powodować gnicie bryły korzeniowej i rozwój chorób grzybowych.

eustoma

Bukiet z kwiatów eustomy. Zdjęcie: Unsplash / Yuliia Dementsova

Eustoma w wazonie – jak o nią dbać?

Przy odpowiedniej pielęgnacji możemy cieszyć się eustomą w wazonie nawet przez kilkanaście dni. Nic dziwnego, że roślina ta jest często wykorzystywana jako kwiat cięty oraz element bukietów ślubnych.

Jak zadbać o eustomę ciętą, by cieszyć się pięknymi kwiatami jak najdłużej? Jeszcze przed umieszczeniem kwiatów w wazonie należy pozbyć się liści z łodyg, ponieważ zanurzone w wodzie przez kilka dni mogą zacząć gnić. Warto też nieco przyciąć łodygę eustomy, najlepiej pod kątem, zdezynfekowanymi uprzednio nożyczkami lub sekatorem. Ważne jest również to, by codziennie wymieniać wodę w wazonie.

 


Czytaj więcej