Domy-kopuły i latające spodki. Wyjątkowa wystawa projektów Witolda Lipińskiego

Wystawa “Kształt marzeń” w Muzeum Architektury we Wrocławiu to pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości Witolda Lipińskiego. Na wystawie oprócz rysunków architekta można zobaczyć zdjęcia futurystycznych budynków oraz ceramiczne odlewy projektów.

Domy-kopuły i latające spodki. Wyjątkowa wystawa projektów Witolda Lipińskiego

Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce wzniesiono w latach 1968-1974. Zdjęcie: Jakub Certowicz

Twórczość Witolda Lipińskiego

Wystawa „Kształt marzeń” skupia się na najbardziej fascynującym okresie twórczości wrocławskiego architekta. O ile dziś futurystycznie wyglądające budynki są czymś zupełnie normalnym (przykładem niech będzie projekt apartamentowca Mercedes-Benz w Dubaju), to w czasach PRL był to ewenement.

- Kiedy w polskim pejzażu dominowały prostokątne bloki i domy-kostki kształtowane za pomocą wytycznych ekonomicznych i surowych normatywów, Witold Lipiński proponował budynki-chmury i domy-statki kosmiczne – wyjaśniają twórcy wystawy.

lipiński

Kiosk kwiatowy, projekt koncepcyjny, Witold Lipiński, przed 1978. Zdjęcie: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Odwiedzający mają okazję zapoznać się z futurystycznymi projektami Lipińskiego, nierzadko przypominającymi obiekty z filmów science-fiction. Na wystawie zebrano rysunki architekta, zdjęcia zrealizowanych projektów wykonane przez fotografa architektury Jakuba Certowicza, a także odlewy ceramiczne przygotowane przez twórców i twórczynie z ASP we Wrocławiu.

lipiński

Dom jednorodzinny "Rękaw" we Wrocławiu projektu Witolda Lipińskiego, zrealizowany w 1963-65. Zdjęcie: Jakub Certowicz 

Dom-igloo i Obserwatorium na Śnieżce

W swojej twórczości Witold Lipiński skupiał się na łączeniu zdobyczy nowoczesnej inżynierii ze sztuką, a jego ogromną pasją było szybownictwo. Widać to doskonale w najsłynniejszym projekcie architekta – Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Śnieżce.

Budynek wyglądem przypominający spodek kosmiczny swoją formę zawdzięcza nie tylko ogromnej wyobraźni Lipińskiego, ale również jego doświadczeniu w zakresie awiacji i wiedzy na temat aerodynamiki.

lipiński

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce projektu Witolda Lipińskiego, 1968-74. Zdjęcie: Jakub Certowicz

Obserwatorium Lipiński zaprojektował na początku lat 60., a budowę rozpoczęto w 1968. Co ciekawe, projekt Lipińskiego zyskał spory rozgłos również za granicą – w 1968 roku pokazano go podczas Igrzysk Olimpijskich w Meksyku, a w 1976 roku opisano we francuskim „Le Figaro”.

lipiński

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce projektu Witolda Lipińskiego, 1968-74. Zdjęcie: Jakub Certowicz

Na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu można również zobaczyć inny projekt budynku, z którego znany jest Witold Lipiński. Chodzi o jego własny dom-igloo. Zaprojektowany w 1962 budynek stoi do dziś przy ul. Stanisława Moniuszki we Wrocławiu.

lipiński

Dom-igloo we Wrocławiu projektu Witolda Lipińskiego, 1962-1967. Zdjęcie archiwalne

Do mniej znanych, zrealizowanych projektów architekta, należą również dwa domy jednorodzinne oraz dawny ośrodek wypoczynku świątecznego w Rokitnikach pod Legnicą.

lipiński

Ośrodek wypoczynkowy w Rokitkach projektu Witolda Lipińskiego, 1970-72. Zdjęcie: Jakub Certowicz

Intrygujące są szczególnie domy-kopuły, które przewijają się w twórczości Lipińskiego. Twórcy wystawy zwracają uwagę, że mogą być odpowiedzią na trudne doświadczenia architekta z okresu okupacji. Mimo że domy z zewnątrz przypominają kosmiczne pawilony, to ich przytulne wnętrza oferują schronienie i zapewniają poczucie bezpieczeństwa.

lipiński

Wnętrze domu Igloo we Wrocławiu, proj. Witold Lipiński, 1962-67. Zdjęcie archiwalne

Wystawę „Kształt marzeń” w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać do 31 marca 2024.

Stolica Dolnego Śląska ma wiele do zaoferowania. Oprócz popularnych atrakcji, będąc we Wrocławiu, polecamy odwiedzić sześć wyjątkowych miejsc

 


Czytaj więcej