Kiedy temperatura spada do zera, rozpoczyna się idealny sezon na weekendowy wypad do Sztokholmu. Mała liczba turystów i długie dni sprawią, że maksymalnie wykorzystamy lokalne atrakcje. Nawet zimno i śnieg są częścią lokalnego folkloru! Galerie, hotele, restauracje, butiki z designem… Całkowita zmiana otoczenia, jest na wyciągnięcie ręki, a więc, co robić w Sztokholmie?
6 nowych miejsc w Kopenhadze, które trzeba odwiedzić
Wejść do historycznego Bank Hotel
Arsenalsgatan 6, Sztokholm. Zdjęcie: Emma Skytte
Zbudowany w 1910 roku Bank Hotel, mieści się w dawnej siedzibie dużego szwedzkiego banku, któremu zawdzięcza niezwykłego ducha, duże przestrzenie i kolumny w stylu Art déco. Budynek miał w sobie wielki potencjał, a architekt Thor Thoren, który podjął się jego renowacji, podkreślił historyczne elementy, dodając nowoczesny design. Duża restauracyjna sala oddaje pierwotny wygląd wnętrz: łuki z zielonego marmuru, półkoliste okna i imponujące żyrandole. Obecne w hotelu dzieła sztuki, to natomiast staranna selekcja Michaela Elmenbecka, dyrektora kreatywnego agencji Studio Bon i współzałożyciela galerii sztuki CFHILL.
Spróbować prawdziwego szwedzkiego życia w Ett Hem
Sköldungagatan 2, Sztokholm. Zdjęcie: materiały prasowe Ett Hem
Gdyby można było wybrać tylko jeden hotel w Sztokholmie, byłby nim z pewnością ten. Ett Hem, którego nazwa w języku szwedzkim oznacza „dom”, mieści się na północy miasta, w trzech wspaniałych budynkach z początku XX wieku. Butikowy hotel został zaprojektowany właśnie w formie prawdziwego domu: pierwotnie składał się z zaledwie kilku pokoi, otwartej kuchni, w której kucharze przygotowywali pyszne potrawy, salonu i biblioteki. W 2023 roku, hotel otworzył nowe skrzydło, zajmując sąsiedni budynek. O wystrój zadbała Ilse Crawford, znakomita brytyjska projektantka, a drewno, kremowe odcienie i elementy nawiązujące do wsi, nadają temu miejscu niesamowitą atmosferę błogostanu i nawiązują do filozofii lagom.
Celebrować sztukę nowoczesną w ponadczasowym Hotelu Diplomat
Strandvägen 7C, Stockholm. Zdjęcie: materiały prasowe Hotel Diplomat
Pięciogwiazdkowy Hotel Diplomat, mieści się w sercu eleganckiej dzielnicy Sztokholmu. Secesyjne detale na zewnątrz i elegancki skandynawski wystrój wewnątrz (dzieło znanego szwedzkiego architekta Pera Öberga) przyciągają uwagę. Hotel jest też doskonałą bazą wypadową do zwiedzania miasta – mieści się na styku najciekawszych dzielnic. Przy odrobinie szczęścia można trafić na pokój z widokiem na morze – to niezwykłe doświadczenie o zachodzie słońca. Hotelowa kawiarnia serwuje wyrafinowane przekąski, a restauracja jest jedną z najlepszych w mieście, podobnie jak bar, w którym można spróbować ciekawych koktajli.
Wypić drinka w dawnym kościele w Soho House
Majorsgatan 7, Stockholm. Zdjęcie: Dana Ozollapa
Szwedzka filia sieci klubów Soho House powstała w zeszłym roku, w miejscu dawnego kościoła Majorsgatan. W tym nietypowym miejscu, w ciągu dnia można relaksować się, pracować i celebrować fikę, a wieczorem, w otoczeniu monumentalnych organów i zabytkowych witraży, delektować drinkami. W klubie funkcjonuje też pyszna włoska restauracja Cecconi’s, czyli stały punkt Soho House na całym świecie. Poza główną przestrzenią, w budynku znajdują się też kameralne strefy, takie jak antresola i dźwiękoszczelne studio do nagrywania filmów i podcastów.
Delektować się wykwintną kolacją w restauracji Persona
Torstenssonsgatan 11, Stockholm. Zdjęcie: John Ericssongatan
Louis Cespedes i Erik Bratsberg to przybysze z daleka. Pierwszy to Francuz, który opuścił swoją ojczyznę, by poprzez wyszukane dania, przenieść do Sztokholmu całą elegancję francuskiej kuchni. Drugi, architekt i artysta, porzucił pracę w finansach na rzecz kreatywnego zajęcia, w którym całkowicie się spełnia. Dowodem jest ich restauracja Persona, która odzwierciedla inspirację Skandynawią i obrazami Erika Bratsberga. Na talerzach spotykają się tu francuskie smaki (foie gras i cielęcina z kawiorem) z orientalnymi akcentami.
Zjeść obiad nad brzegiem morza w Moderna Museet
Exercisplan 4, Stockholm. Zdjęcie: materiały prasowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Mieszczące się na małej wysepce Skeppsholmen Muzeum Sztuki Nowoczesnej, kryje w swoich murach restaurację, oferującą nad brzegiem morza autentyczną i starannie przygotowaną szwedzką kuchnię. Można tam skosztować dań z rybami i warzywami (wersje wegańskie są w Sztokholmie szczególnie poszukiwane), jednocześnie podziwiając mijające łodzie i kontemplując otoczenie. Nie można też pominąć deseru – nostalgicznej, pietruszkowej babeczki.
Oddać się uniesieniom w odznaczonej gwiazdką Michelin restauracji Fotografiska
Exercisplan 4, Stockholm. Zdjęcie: materiały prasowe Fotografiska
To eleganckie miejsce znajduje się na ostatnim piętrze muzeum fotografii w Sztokholmie – Fotografiska. Zjawiskowy widok na morze zwiastuje niezapomniany posiłek – dania zachwyciły nawet przewodnik Michelin, który przyznał restauracji zieloną gwiazdkę za podejście zero waste i prostą, ale wyszukaną kuchnię, w której warzywa odgrywają ważną rolę. Kuchnia serwuje na przykład pieczony brokuł z przyprawami lub delikatny krem z pasternaku. Przy okazji, warto też zwiedzić miejscowe muzeum słynące z precyzyjnego wyboru eksponatów.
Zanurzyć się w architekturze w ArkDes
Exercisplan 4, Stockholm. Zdjęcie: Lindman Photography ABÅlstensgatan 37167 65, Bromma+46 705 25 14 13info@lindmanphotography.com
Muzeum architektury w Sztokholmie, ArkDes, mieści się w budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej (na które również warto zwrócić uwagę). Mimo, że obecnie jest w remoncie, warto wpisać je na swoją wishlistę – zostanie ponownie otwarte już w czerwcu 2024, prezentując kilka wyjątkowych wystaw związanych z designem i nową bramę wejściową, zaprojektowaną przez Glorię Cabral.
Odkryć nowy wymiar w Liljevalchs+
Djurgårdsvägen 60, Falkenbergsgatan 3, Stockholm. Zdjęcie: materiały prasowe Liljevalchs+
Liljevalchs+ to sztokholmskie muzeum sztuki współczesnej. Jego kolekcje obejmują między innymi sekcje art brut i minimalistycznego designu, który stapia się z białym śniegiem. Pomysłowy dach muzeum został zaprojektowany w taki sposób, aby umieszczone w nim świetliki zastępowały sztuczne oświetlenie w salach wystawowych.
Dać się zaskoczyć w galerii Public Service
Storgatan 1, Stockholm. Zdjęcie: materiały prasowe Public Service
Galeria została powołana do życia przez Petera Gerdmana, Aleksandra Stojanovskiego i Axela Soderberga. Ich wspólna pasja do świata sztuki i kolekcjonerów doprowadziła do projektu, w którym wspierają młodych artystów z całego świata i prezentują skandynawskiej publiczności. W galerii można odkryć unikalne i zaskakujące dzieła sztuki.
Poznać różnorodność w Dusty Deco
Linnégatan 13, Stockholm. Zdjęcie: materiały prasowe Dusty Deco
Założony przez Szwedów Linnę i Edina butik Dusty Deco narodził się ze wspólnej pasji do eklektyzmu. Po latach kolekcjonowania przedmiotów vintage i eksportowaniu ich na Majorkę, stworzyli własną linię, wzbogaconą o retro meble, łącząc wzornictwo Europy południowej z lat 50 – 70-tych, z miłością do maksymalizmu w stylu Almodovara.
Przejść się po kultowym butiku Svenskt Tenn
Strandvägen 5, Stockholm. Zdjęcie: materiały prasowe Svenskt Tenn
To z pewnością jeden z najstarszych i największych sklepów z designem w Sztokholmie. Flagowy, stworzony w 1907 roku butik marki Svenskt Tenn, zajmuje kilka pięter przestrzeni mieszczącej się wzdłuż wybrzeża, w dzielnicy Östermalm (nieopodal Hotelu Diplomat). Znajdziemy tam wszelkiego rodzaju meble i przedmioty w typowym skandynawskim stylu.
Odkryć design Nordiska Galleriet 1912
Nybrogatan 11, Stockholm. Zdjęcie: materiały prasowe Nordiska Galleriet 1912
W sercu dzielnicy designu, czyli Östermalm, trafimy na kolejny duży sklep, który oferuje miks klasycznych i nowoczesnych, designerskich przedmiotów. Fani ruchu Memphis odnajdą się w dedykowanej mu sali, między kultowym lustrem Ultrafragola Ettore Sottsassa a lampą Super Martine Bedin.
Powrócić do przeszłości w Nordic Knots
Birger Jarlsgatan 58, Stockholm. Zdjęcie: materiały prasowe Nordic Knots
Podczas ostatniej edycji Stockholm Design Week, młoda, szwedzka marka dywanów Nordic Knots ogłosiła otwarcie swojego sklepu w Östermalm. Miejsce przyciąga uwagę, ponieważ powstało w wyjątkowym budynku – dawnej kinotece z 1900 roku, zaaranżowanej przez nowojorskie studio Giancarlo Valle.
Materiał oryginalnie ukazał się w AD FR