Będzie się działo na Zamku Królewskim w Warszawie. 5 wystaw, których nie możesz przegapić w 2024

Rafael Santi, Pietro Perugino, Jan Matejko i Władysław Hasior. Dzieła tych genialnych artystów zobaczymy w 2024 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Ale to nie koniec! Zobacz, dlaczego jeszcze warto odwiedzić Zamek Królewski w najbliższych miesiącach.

Będzie się działo na Zamku Królewskim w Warszawie. 5 wystaw, których nie możesz przegapić w 2024

Jan Matejko "Portret czworga dzieci artysty". Zdjęcie: dzieki uprzejmości Zamku Królewskiego w Warszawie

Wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie w 2024 roku

Zamek Królewski w Warszawie to nie tylko atrakcyjny zabytek, który trzeba odwiedzić będąc w stolicy. To również tętniąca życiem przestrzeń wystawiennicza, w której żaden miłośnik sztuki nie będzie się nudził. Przykładem niech będzie trwająca obecnie wystawa prac Jerzego Nowosielskiego i innych artystów polskich tworzących w XX wieku. To prawdziwa uczta dla oczu i umysłu.

W tym roku również możemy spodziewać się zatrzęsienia ciekawych wystaw i dzieł sztuki z najwyższej półki. Na liście wydarzeń, które będą miały miejsce na Zamku w nadchodzących miesiącach znalazły się m.in. wystawy prac Rafaela Santi, Jana Matejki czy Władysława Hasiora.

Oprócz licznych wystaw czasowych, na liście wydarzeń nie zabraknie inauguracji nowych stałych ekspozycji: Galerii Porcelany z zabytkowymi wyborami pochodzącymi z królewskim manufaktur polskich i zagranicznych, a także Gabinetu Włoskiego i odnowionej Sali Tronowej.

- Na rok 2024 przygotowaliśmy inspirujące wystawy, które pozwolą zwiedzającym zanurzyć się w różnorodne aspekty sztuki i kultury. Wielkie nazwiska mistrzów malarstwa, nieprezentowane wcześniej w Polsce dzieła, bardzo różnorodna oferta wystawiennicza oraz intensywne przygotowania do otwarcia nowych ekspozycji, które staną się ukoronowaniem naszych akcji zakupowych sprawią, że Zamek – ważny symbol narodowy Polaków – stanie się jeszcze piękniejszy i mocniej rozpoznawalny na świecie. - mówi prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

2024 to również ostatni rok obchodzonego jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. W ramach obchodów będą mieć miejsce liczne wydarzenia kulturalno-naukowe.

Oto kalendarium wystaw organizowanych przez Zamek Królewski w Warszawie w 2024:

1. „Matejko nieznany”, 5.03 – 26.05

Na wystawie zobaczymy blisko 50 dzieł Jana Matejki – obrazów olejnych, akwareli i rysunków. Większość prezentowanych na ekspozycji obiektów pochodzi ze zbiorów prywatnych, najczęściej niewystawianych publicznie.

2. „Włoskie widoki Can Wittela”, 22.03 – 23.06

Gaspar van Wittel był malarzem holenderskiego pochodzenia, który na przełomie XVII i XVIII wieku osiadł we Włoszech i do końca życia zajmował się malowaniem pejzaży słonecznej Italii. Na wystawie zobaczymy więc 15 wyselekcjonowanych prac Van Wittela, głównie prezentujące widoki Rzymu i Neapolu.

pejzaż

Gaspar van Wittel "Tivoli. Stary wodospad na rzece Aniene". Zdjęcie: dzięki uprzejmości Zamku Królewskiego w Warszawie

3. „Władysław Hasior. Trwałość przeżycia”

Wystawa poświęcona twórczości Władysława Hasiora symbolicznie nawiąże do tej zorganizowanej w 1974 roku, również na Zamku Królewskim. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane przede wszystkim asamblaże i sztandary stanowiące główny trzon twórczości artysty. Pojawią się też betonowe rzeźby, rysunki, projekty pomników, slajdy, filmy dokumentalne, a także osobiste przedmioty związane z Władysławem Hasiorem.

4. „Rafael – piękno renesansu”, 15.10.2024 – 12.02.2025

Na wystawie poświęconej Rafaelowi, jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli włoskiego renesansu, zostaną zaprezentowane jego obrazy, grafiki i rysunki. Wśród nich znajdzie się najnowszy nabytek Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie – rysunek Rafaela przedstawiający „Żołnierza w zbroi all’antica”. Na wystawie nie zabraknie również prac artystów, z którymi Rafael współpracował, m.in. Pietra Perugina, Giulia Romana czy Pintoricchia.

5. „Arcydzieła z Muzeum Chanenków w Kijowie”, 5.12.2024 – 9.03.2025

Niemal 40 obiektów nigdy wcześniej niepokazywanych w Polsce pochodzących z Nowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie. Wśród wypożyczonych z Ukrainy dzieł znajdą się największe nazwiska, takie jak Bernardo Belotto, Peter Paul Rubens, Calude Joseph Vernet czy Juan de Zurbaran.

Zamek Królewski w Warszawie to nie jedyne muzeum w Polsce, które warto odwiedzić w tym roku. Zachęcamy do zapoznania się z naszą subiektywną listą najciekawszych wystaw w 2024 roku. A jeśli planujesz w tym roku urlop za granicą – zerknij na nasz wybór europejskich wystaw.

 


Czytaj więcej