Łazienki w stylu skandynawskim. Pomysły na aranżację stylowych i przytulnych wnętrz

Łazienki w stylu skandynawskim cieszą się w polskich domach ogromną popularnością. Są jasne, przytulne i funkcjonalne, a przy tym kojące i sprzyjające odpoczynkowi ciała oraz umysłu. Jak urządzić łazienkę w stylu skandynawskim? Co powinno się w takim pomieszczeniu znaleźć? Podpowiadamy!

Łazienki w stylu skandynawskim. Pomysły na aranżację stylowych i przytulnych wnętrz

Drewno i biel to częsty duet kolorystyczny w łazienkach w stylu skandynawskim. Zdjęcie: Getty Images

Łazienka w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to pochwała prostoty, natury i funkcjonalności. Mieszkańcy krajów Skandynawskich do perfekcji opanowali umiejętność tworzenia we wnętrzach ciepłej, przytulnej atmosfery. W stylu skandynawskim bardzo ważne jest również podkreślanie związku człowieka z naturą. Przejawia się to na różne sposoby, np. otaczaniem się roślinami doniczkowymi czy naturalnymi materiałami, zwłaszcza w ich surowej formie.

Jeśli interesuje cię historia stylu skandynawskiego, koniecznie przeczytaj nasz artykuł na ten temat i dowiedz się, co miało wpływ na rozwój estetyki skandi.

Jaka powinna być łazienka w stylu skandynawskim? Przede wszystkim powinna sprzyjać relaksacji, zapewniać bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Dobrze, by była przestrzenią jasną, kojącą i funkcjonalną. Dla mieszkańców krajów skandynawskich istotny jest aspekt ergonomiczny i praktyczny, zwłaszcza w aranżacji wnętrz. Wszystko, co niepotrzebne lub co zakłóca spokój zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny nie sprawdzi się w łazience w stylu skandynawskim.

lazienka skandynawska

W łazienkach w stylu skandynawskim często pojawia się również czerń, która dodaje wnętrzu „pazura”. Na zdjęciach baterie GROHE Eurosmart. Zdjęcie: materiał prasowy GROHE

łazienka

Strefa umywalki w łazience w stylu skandynawskim. Zdjęcie: Unsplash / R-Architecture

Łazienka w stylu skandynawskim – kolory

Łazienki w stylu skandynawskim są jasne, utrzymane w stonowanej kolorystyce – przeważają tu więc różne odcienie bieli, ciepłe beże, a także subtelne szarości. Urządzając łazienkę w stylu skandynawskim, możesz więc pomalować ściany na któryś z tych kolorów lub wyłożyć je płytkami. Świetnie sprawdzą się zarówno płytki wielkoformatowe, jak i modne prostokątne kafelki oraz heksagony.

Styl skandynawski to również świetne rozwiązanie do małych łazienek, ponieważ biel bardzo dobrze odbija światło, co sprawia, że jest ono lepiej doświetlone i optycznie większe. Ciepły beż również idealnie nadaje się do małych przestrzeni. Natomiast szara łazienka to dobre rozwiązanie dla osób, które szukają czegoś odrobinę ciemniejszego, ale wciąż nadającego się do niewielkich pomieszczeń.

W łazienkach w stylu skandynawskim często pojawia się również czerń, która dodaje wnętrzom „pazura” i tworzy stylowy, elegancki duet z bielą. W łazienkach skandynawskich nie może też zabraknąć koloru drewna, zwłaszcza jego jasnych odcieni.

Jeśli obawiasz się, że łazienka w stylu skandynawskim będzie nudna i bez wyrazu, możesz przełamać monotonię dodatkami i elementami wyposażenia w mocniejszych kolorach. By nie przesadzić i nie przytłoczyć wnętrz, polecamy wybrać jeden, ewentualnie dwa mocniejsze kolory, np. czerwony, żółty lub zielony.

W łazienkach w stylu skandynawskim dobrze prezentują się także pastele, które z jednej strony są na tyle delikatne, że nie będą grać pierwszych skrzypiec we wnętrzu, a z drugiej strony wprowadzą do pomieszczenia odrobinę koloru.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @faringsohuset

Łazienka w stylu skandynawskim z wanną i z prysznicem

Aranżując łazienkę w stylu skandynawskim, możesz się zastanawiać, czy lepiej zainstalować wannę, czy kabinę prysznicową. Tak naprawdę wszystko zależy od twoich preferencji oraz metraż, którym dysponujesz.

Ponieważ w łazienkach w stylu skandynawskim duży nacisk kładziony jest na funkcjonalność, układ pomieszczenia powinien być dobrze przemyślany, a łazienka wygodna w użytkowaniu. Dlatego mała łazienka w stylu skandynawskim to zazwyczaj pomieszczenie z kabiną prysznicową, która zajmuje niewiele miejsca. Z kolei w dużych łazienkach nic nie stoi na przeszkodzie, by wstawić wannę wolnostojącą.

Łazienka w stylu skandynawskim – materiały

Dobór odpowiednich materiałów to również istotna kwestia podczas urządzania łazienki w stylu skandynawskim. W tego typu wnętrzach królują naturalne materiały takie jak lite drewno, kamień, wełna, bawełna czy wiklina. Jeśli marzy ci się drewno w łazience, najlepiej sprawdzą się gatunki egzotyczne, które są odporne na wodę, wilgoć i wysokie temperatury.

Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać materiały drewnopodobne, do złudzenia przypominające lite drewno. Sporą popularnością w łazienkach w stylu skandynawskim cieszą się również płytki imitujące naturalny kamień, marmur czy granit.

Łazienka w stylu skandynawskim – meble

Meble w stylu skandynawskim są zazwyczaj wykonane z drewna lub materiałów drewnopodobnych. Są jasne, często bielone i odznaczają się prostym, minimalistycznym kształtem. W łazienkach w stylu skandynawskim można też spotkać meble wykonane z wikliny (szafki, kosze na bieliznę, półki), która jest materiałem naturalnym i wodoodpornym.

łazienka

Wiklinowe kosze w łazience w stylu skandynawskim. Zdjęcie: Getty Images

Łazienka w stylu skandynawskim – dodatki

Dodatki w stylu skandynawskim to przede wszystkim praktyczne elementy wyposażenia. W łazienkach mogą to być ciepłe, zapewniające komfort bosym stopom dywaniki, ramki ze zdjęciami lub ciekawymi grafikami, a także świeczki, które z jednej strony dają przyjemne światło, a z drugiej tworzą miły, przytulny klimat w łazience.

W łazienkach w stylu skandynawskim często można spotkać również żywe rośliny. Soczysta zieleń roślin ożywia wnętrze, dodaje mu odrobinę koloru i pomaga się odprężyć, zrelaksować. Wybierając rośliny do łazienki, pamiętajmy, by dopasować konkretne gatunki do warunków panujących w łazience. Do roślin, które poradzą sobie w łazienkowych warunkach należą m.in. zamiokulkas, skrzydłokwiat, paproć nefrolepis, bluszcz i aglaonema.


Czytaj więcej