9 niszowych polskich malarek i ilustratorek, które warto śledzić

Pełne kolorów, odważnych form, surowych pociągnięć pędzla i innowatorskich połączeń. Dzieła współczesnych polskich artystek przyciągają uwagę i zostają w pamięci na długo, dlatego w duchu popularnego powiedzenia „buy art from living artists” stworzyliśmy listę gorących nazwisk, które warto śledzić.

9 niszowych polskich malarek i ilustratorek, które warto śledzić

Prace Magdaleny Nowatkowskiej. "Pracuję jednocześnie w kilku cyklach. Poruszam trudne, egzystencjalne tematy, podając je w uproszczonej, wypracowanej, prostej malarskiej formie" - opowiada artystka.

Współczesne polskie artystki wzbudzają emocje - zachwycają kunsztem, przyciągają wyjątkowymi technikami, zachęcają do refleksji i dyskusji. Ich prace wzbogacają znakomite zbiory kolekcjonerów w Polsce i na świecie, ale na codzień możemy je śledzić na estetycznie prowadzonych profilach na Instagramie - kameralnych, współczesnych galeriach sztuki. 

1. Magdalena Nowatkowska

Poza malarstwem, Magdalena będąca z wykształcenia magistrem sztuki, ma w swoim portfolio również projektowanie wnętrz, co wnikliwe oko wypatrzy w jej geometrycznej twórczości. Po latach eksperymentów z formami i technikami upraszcza to, co skomplikowane, kreując wysmakowane obrazy pełne harmonii i koloru. 

Jak sama pisze: "Pracuję jednocześnie w kilku cyklach. Poruszam trudne, egzystencjalne tematy, podając je w uproszczonej, wypracowanej, prostej malarskiej formie".

2. Kasia Walentynowicz

Kasia Walentynowicz od kilkunastu lat zajmuje się tworzeniem ilustracji i projektowaniem graficznym. Poza ilustrowaniem książek, tworzy też wyjątkowe plakaty, a jej cechą charakterystyczną jest drobna, gęsto rysowana kreska i precyzyjne detale.

3. Zuza Misko

Zuza, artystka i ilustratorka, miłość do sztuki odziedziczyła w genach - jest córką pary malarzy. W swoim życiu mieszkała już w Łodzi, Warszawie, Finlandii, Japonii i Gdańsku, a szczyptę każdego z tych miejsc możemy odnaleźć w jej unikalnych pracach. 

Artystycznie porusza się w kilku technikach - między innymi w tradycyjnym, monochromatycznym linorycie i szczegółowych, kolorowych grafikach tworzonych z użyciem gwaszy. Lubi kontrasty, które wplata w swoją twórczość - kobaltowy i czerwony to jej flagowe odcienie. 

4. Anna Rudak

Anna Rudak to ilustratorka, której kolorową, graficzną twórczość znajdziemy na produktach użytkowych, takich jak maty do jogi, ubrania, kosmetyki, a nawet słodycze. W ostatnim czasie stworzyła niezwykłą ilustrację, która znalazła się na okładce popularnej książki Joanny Podgórskiej "Tak działa mózg". Bajkowe formy spod jej ręki trafiają też na plakaty.

5. Kasia Kotnowska 

Twórczyni, która nie boi się dużych formatów i spektakularnego efektu! Kolorowe obrazy krakowskiej artystki Kasi Kotnowskiej, przedstawiają abstrakcyjne formy, feerię barw i oddają filozofię współczesnego romantyzmu, który wyznaje. Pełne emocji, nostalgii i marzeń prace, zostają w pamięci na długo. 

6. Sonia Dubois

Twórczości polsko-francuskiej artystki z dyplomem architektki, Soni Dubois, nie da się pomylić z niczym innym. W poznańskiej pracowni, dzięki unikalnemu połączeniu techniki analogowej z digitalową, przy użyciu specjalnie zaprojektowanej prasy drukarskiej, powstają trójwymiarowe dzieła sztuki - linoprinty. Tekstura, kolor i linia to ich cechy charakterystyczne.

7. Joanna Ambroz

Artystka wizualna Joanna Ambroz budzi uśpione emocje. W swojej twórczości porusza tematy trudne - osobiście i społecznie - historię straty bliskiej osoby i złość na sytuację społeczną.

Sama o sobie pisze: "Zajmuje się malarstwem, plakatem i książką w sensie totalnym. Interesują mnie bieżące wydarzenia oraz bolączki i namiętności moich bliskich. Jestem częścią pokolenia zakorzenionego w kulturze nieustannego samodoskonalenia oraz przekonania o absolutnej umiejętności samoregulacji i wpływie jednostki na otoczenie".

8. Hanna Dymarczyk

Obrazy Hanny są minimalistyczne, surowe i przyciągają wzrok wyraźną fakturą. Monochromatyczne, nieprzesadzone i eleganckie, idealnie podkreślają pomieszczenie, w którym się znajdą, a duży format sprawia, że dzieła robią jeszcze większe wrażenie. "Dążę do estetyki obrazów, która nie
zdominuje wnętrza, ale stanie się jego ponadczasową częścią" - tłumaczy artystka. 

Jak oświetlić dzieła sztuki we wnętrzu?

9. Ula Teperek

Ula Teperek to artystka, której prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach, w Polsce i za granicą. Bohaterami większości jej dzieł są kobiece akty, w surowej i minimalistycznej formie, podkreślone intensywną, charakterystyczną barwą. 

 

Prace Magdaleny Nowatkowskiej będzie można obejrzeć na żywo podczas najnowszej edycji święta sztuk pięknych Artshow - która odbędzie się w dniach 2 - 3 marca 2024. 


Czytaj więcej