Jak oświetlić dzieła sztuki we wnętrzu? Te sposoby warto znać

Sztuka to jeden ze sposobów na indywidualizację wnętrza. Żeby zgromadzone dzieła sztuki prezentowały się jak najlepiej, warto zadbać o optymalne ich oświetlenie, tak by je właściwie wyeksponować i podkreślić ich piękno.

Zdjęcia Getty Images
Jak oświetlić dzieła sztuki we wnętrzu? Te sposoby warto znać

Właściwie wyeksponowane i podkreślone przy pomocy oświetlenia, obrazy, rzeźby czy grafiki pomogą dodać wnętrzu charakteru.

Przez dzieła sztuki we wnętrzu najczęściej rozumiemy obrazy. Niemniej może chodzić także o rzeźby czy inne obiekty o szczególnej wartości dla posiadacza. Każde z nich wymaga indywidualnego podejścia w kategorii oświetlenia, choć da się wskazać ogólne zasady z tym związane.

Kultowe lampy wszech czasów: 9 ponadczasowych ikon

Oświetlenie dzieł sztuki w domu

Kluczowym krokiem jest oczywiście wybór odpowiednich lamp. Oto trzy grupy produktów oświetleniowych, które szczególnie dobrze odnajdują się przy rzucaniu dobrego światła na dzieła sztuki.

Oświetlenie punktowe - idealne rozwiązanie, jeśli chcemy skupić uwagę na konkretnym dziele sztuki. Możemy użyć np. reflektorów kierunkowych lub opraw zamontowanych na ścianach lub sufitach. Takie lampy pozwalają precyzyjnie kontrolować zarówno kierunek światła, jak i intensywność oświetlenia.

Oświetlenie ogólne - kluczowe do stworzenia odpowiedniej atmosfery we wnętrzu. Co prawda nie chodzi tu o precyzyjne oświetlenie konkretnego dzieła sztuki, lecz zbudowanie ogólnego klimatu – niejako wizualnej oprawy dla przestrzeni z elementami artystycznymi. Tu chodzi przede wszystkim o lampy sufitowe, ale też np. kinkiety.

Światło budujące nastrój. Kilka złotych zasad

Oświetlenie podszafkowe - dobra opcja w przypadku małych dzieł sztuki lub większej grupy przedmiotów kolekcjonerskich. Przykładowo można zamontować cienkie taśmy LED pod półkami lub szafkami, aby podkreślić za pomocą światła konkretne obiekty.

Jakie parametry światła są najważniejsze?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na temperaturę barwową, która wpływa m.in. na percepcję kolorów – istotną w przypadku dzieł sztuki. Najlepiej sprawdza się światło neutralne o wartościach około 4000-5000 kelwinów. Nie jest zbytnio rażące ani pobudzające, a jednocześnie dobrze podkreśla nawet najdrobniejsze detale. W przypadku dzieł sztuki można również uwzględnić współczynnik oddawania barw (CRI). Im wyższy, czyli bliższy 100, tym barwy wydają się bardziej realistyczne, a więc takie, jakby były eksponowane w świetle słonecznym.

Pewną rolę odgrywa również moc światła, jednak tę należy już dobrać odpowiednio do konkretnego dzieła sztuki. Przykładowo duże obrazy wymagają silniejszego oświetlenia niż małe rzeźby. Jednocześnie istotna jest pewna czujność i unikanie nadmiernie silnego światła, które mogłoby nawet uszkodzić dzieło.

Jakie lampy będą modne? Oto nowości z targów design

O czym należy pamiętać?

Umieszczając już konkretne lampy we wnętrzu, dobrze jest unikać odbić światła zwłaszcza od szklanych i gładkich powierzchni. Powód? Mogłoby to zakłócać dobrą widoczność dzieła sztuki. Ponadto bardzo istotny jest kierunek padania światła. Przydadzą się więc oprawy z funkcją regulacji ustawienia – czasami dopiero w praktyce okaże się, jaka pozycja lampy jest optymalna. Podobne wytyczne dotyczą również intensywności światła.

I dobra rada na koniec: jeśli mamy szczególnie cenne dzieła sztuki, godne rozważenia jest oświetlenie, które filtruje promieniowanie UV. Chroni to np. obrazy przed blaknięciem i ewentualnymi uszkodzeniami.


Czytaj więcej