8 muzeów, które musisz odwiedzić będąc we Włoszech. Znajdziesz w nich największe dzieła sztuki

Istnieje mnóstwo powodów, dla których warto odwiedzić Włochy. Oprócz zapierających dech widoków, słonecznej pogody i pysznej kuchni, Włochy są doskonałą destynacją, by zażyć nieco kultury. Wybraliśmy 8 muzeów, które warto odwiedzić, będąc w słonecznej Italii.

8 muzeów, które musisz odwiedzić będąc we Włoszech. Znajdziesz w nich największe dzieła sztuki

Sandro Botticelli, "Narodziny Wenus", 1482-1485. Zdjęcie: Galeria degli Uffizi

Galeria Uffizi, Florencja

Florencka Galeria Uffizi to jedno z najpopularniejszych muzeów we Włoszech. Nic dziwnego. Przechadzając się po jej salach, natrafimy na dzieła takich artystów jak Giotto, Botticelli, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rafael i Caravaggio.

ok

Sandro Botticelli, "Primavera", 1477-82. Zdjęcie: Galleria degli Uffizi

Galeria Akademii, Florencja

Będąc we Florencji, warto też odwiedzić Galerię Akademii, w której znajduje się największa na świecie kolekcja rzeźb Michała Anioła, w tym słynny „Dawid”. Oprócz tego w Galerii Akademii znajdziemy bogatą kolekcję obrazów od XIII do XIX wieku, liczne rzeźby oraz legendarne skrzypce Stradivarius.

o

Michał Anioł, "Dawid", 1501-1504. Zdjęcie: Galleria dell’Accademia di Firenze

Muzea Watykańskie, Watykan

Muzea Watykańskie należą do najbardziej obleganych przez turystów muzeów na świecie. W 2023 roku odwiedziło je prawie 7 mln osób. Dlaczego warto odwiedzić ten ogromny muzealny kompleks? Oprócz dzieł takich artystów jak Michał Anioł, Leonardo da Vinci czy Vincent van Gogh, w Muzeach Watykańskich na odwiedzających czekają imponująca kolekcja rzeźb antycznych, artefakty etruskie i egipskie, a także liczne arrasy, mapy i księgi. Do Muzeów Watykańskich należą również Stanze, czyli pomieszczenia ozdobione freskami Rafaela oraz Kaplica Sykstyńska.

ok

Michelangelo Merisi da Caravaggio, "Złożenie do grobu", 1602-1604. Zdjęcie: Musei Vaticani

Muzea Kapitolińskie, Rzym

Dla miłośników starożytności i historii Rzymu polecamy zajrzeć do Muzeów Kapitolińskich. Wśród starożytnych artefaktów można tu zobaczyć m.in. oryginały rzeźb „Wilczycy kapitolińskiej”, konnego pomnika Marka Aureliusza oraz „Kolos Konstantyna”.

ok

"Wilczyca kapitolińska", 480-470 p.n.e. Zdjęcie: Wikimedia Commons

Galeria Borghese, Rzym

Założona w dawnej rezydencji słynnej rodziny Borghese, galeria może pochwalić się imponującą kolekcją sztuki od XV do XIX wieku. Wśród artystów, których dzieła są eksponowane w Galerii Borghese są Caravaggio, Rafael, Tycjan, a także rzeźby Canovy i Berniniego.

Gian Lorenzo Bernini, "Dawid". 1623-1624. Zdjęcie: Wikimedia Commons

Muzeum Egipskie, Turyn

Museo Egizio, czyli Muzeum Egipskie jest najstarszym na świecie muzeum poświęconym kulturze starożytnego Egiptu. Wśród eksponatów znajdziemy zdobione sarkofagi, przedmioty kultu religijnego, a także obszerną kolekcję papirusów. Szacuje się, że w turyńskim muzeum znajduje się aż 30 tysięcy starożytnych artefaktów!

Posąg boga Ptaha z kolekcji Muzeum Egipskiego w Turynie. Zdjęcie: Wikimedia Commons

Kolekcja Peggy Guggenheim, Wenecja

W 1949 roku Peggy Guggenheim kupiła Palazzo Venier dei Leoni przy weneckim Canal Grande. W ogrodach pałacu urządziła wtedy wystawę rzeźb. Dziś w muzeum prezentowana jest prywatna kolekcja Peggy, w skład której wchodzą największe dzieła kubizmu, futuryzmu, abstrakcji, surrealizmu, ekspresjonizmu abstrakcyjnego, w tym prace Picassa, Braque’a, Duchampa, Mondriana, Kandinskiego czy Jacksona Pollocka.

Umberto Boccioni, "Dynamizm cyklisty", 1913. Zdjęcie: Wikimedia Commons

Muzeum Archeologiczne, Neapol

Wizyta w Muzeum Archeologicznym to stały punkt zwiedzania Neapolu. Instytucja jest jedną z najstarszych tego typu na świecie (muzeum założono w 1734 roku) i prezentuje bogate zbiory starożytnych artefaktów – egipskich, etruskich, greckich i rzymskich – również tych pochodzących z wykopalisk w pobliskich Pompejach i Herkulanum, które ucierpiały podczas wybuchu wulkanu.

Mozaika przedstawiająca bitwę Aleksandra Wielkiego z Dariuszem, II w. p.n.e. Zdjęcie: Wikimedia Commons

Zobacz też:


Czytaj więcej