5 najpiękniejszych polskich ogrodów botanicznych. Tu odpoczniesz od miejskiego zgiełku

Wizyta w ogrodzie botanicznym to nie tylko sposób na poznanie rzadkich i nietypowych gatunków roślin. To również doskonały sposób na relaksujący spacer wśród zieleni. Do którego ogrodu botanicznego warto się wybrać? Oto nasza złota piątka!

5 najpiękniejszych polskich ogrodów botanicznych. Tu odpoczniesz od miejskiego zgiełku

Ogród Botaniczny we Wrocławiu. Zdjęcie: Getty Images

Ogród botaniczny – co to?

Ogród botaniczny to teren będący miejscem ochrony i uprawy roślin pochodzących z różnych stref klimatycznych i siedlisk lub roślin określonego gatunku. Ogrody botaniczne są miejscami prowadzenia badań naukowych i edukacji, dlatego najczyściej należą do uczelni wyższych lub instytutów badawczych. Niektóre ogrody botaniczne w Polsce zarządzane są przez samorządy terytorialne, prywatnych właścicieli oraz Lasy Państwowe.

Według definicji, ogrodem botanicznym może być również ogród specjalistyczny jak arboretum, ogród roślin leczniczych, ogród górski (alpinarium) czy palmiarnia.

Pierwszy dostępny dla wszystkich ogród botaniczny powstał w 1333 roku w Wenecji. W Polsce pierwszy był Królewski Ogród Botaniczny w Grodnie założony w 1775 roku przy Królewskiej Szkole Lekarskiej. Natomiast najstarszym polskim ogrodem botanicznym, który istnieje do dziś jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – założono go w 1783 roku.

Dobroczynny wpływ roślin

Mimo że głównym celem ogrodów botanicznych jest ochrona danych gatunków oraz prowadzenie badań naukowych, przestrzeń ogrodu może być również miejscem do resetu i odpoczynku dla odwiedzających go osób.

Liczne badania dowodzą, że przebywanie wśród natury i sam akt patrzenia na żywe rośliny pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i pomaga obniżyć skutki stresu. To między innymi dlatego dobrze jest otaczać się roślinnością – zarówno w domu, jak i pracy, a w wolnym czasie warto pomyśleć o spacerze po parku, lesie czy ogrodzie botanicznym.

W odróżnieniu od parku i lasu, w ogrodzie botanicznym możemy na własne oczy zobaczyć gatunki roślin, których nie spotykamy na co dzień – a jeśli nasz lokalny ogród ma palmiarnię, możemy nacieszyć oczy także egzotycznymi gatunkami roślinności.

Rośliny egzotyczne w ogrodzie botanicznym. Zdjęcie: Pexels

5 najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Polsce

Większość uniwersytetów w Polsce może pochwalić się ogrodami botanicznymi. Szacuje się, że w naszym kraju zarejestrowanych terenów o charakterze ogrodu botanicznego jest aż 40. Poniżej wybraliśmy 5, które w naszym odczuciu warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Ogród Botaniczny w Krakowie

Zacznijmy od najstarszego działającego ogrodu botanicznego w Polsce. Obszar ogrodu należącego do Uniwersytetu Jagiellońskiego liczy obecnie 9.6 ha i jest domem dla 5 tysięcy odmian roślin z całego świata. Będąc w krakowskim ogrodzie botanicznym, warto udać się do Arboretum, by zobaczyć słynny Dąb Jagielloński liczący ponad 230 lat, a także bogaty zbiór roślin biblijnych. Poza tym na uwagę zasługuje również Alpinarium, gdzie prezentowana jest roślinność górska, a także obszar roślin leczniczych, chronionych czy tropikalnych.

 

Ogród Botaniczny we Wrocławiu

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego jest młodszy od swojego krakowskiego odpowiednika o 36 lat, co czyni go drugim najdłużej działającym ogrodem botanicznym w Polsce. Znajdziemy tutaj blisko 12 tysięcy roślin, w tym kaktusy, bluszcze, rośliny egzotyczne i wodne. Uroku wrocławskiemu ogrodowi botanicznemu dodają również czynne fontanny i staw. Nic dziwnego, że ogród jest częstym tłem dla sesji ślubnych!

 

Ogród Botaniczny w Warszawie

Trójkę najstarszych działających ogrodów botanicznych w Polsce zamyka ogród należący do Uniwersytetu Warszawskiego. Na terenie stołecznego ogrodu botanicznego rośnie 5 tysięcy gatunków i odmian drzew, krzewów i roślin zielonych. Będąc tu, warto odwiedzić szklarnie z egzotycznymi okazami połączoną z palmiarnią, a także ogród różany, arboretum czy dział roślin ozdobnych.

 

Ogród Botaniczny w Lublinie

Od kwietnia do końca października można też podziwiać roślinne kolekcje w ogrodzie botanicznym należącym do lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Ogród zlokalizowany jest w malowniczej dolinie rzeki Czechówka, dlatego idealnie nadaje się na spacer! W ogrodzie botanicznym UMC znajdziemy ponad 1600 gatunków drzew i krzewów oraz ponad 4600 roślin zielnych i szklarniowych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Arboretum, Rosarium, a także obszar z Roślinami Biblijnymi. Na terenie ogrodu botanicznego znajduje się również zabytkowy Dworek Kościuszków, należący niegdyś do stryja Tadeusza Kościuszki.

 

Ogród Botaniczny w Łodzi

Ogród Botaniczny im. Jakuba Mowszowicza w Łodzi to największy tego typu ogród w Polsce – zajmuje powierzchnię aż 67 ha. Ogród działa od 1929 roku i mieści się na terenie parku Źródliska. Zwiedzając łódzki ogród botaniczny, warto zwrócić uwagę na ogród w stylu japońskim, alpinarium, a także dział roślin leczniczych i przemysłowych.

 

Zaledwie pół godziny drogi na południe od Łodzi leżą Pabianice. Na granicy Pabianic i Ksawerowa w 2019 roku powstał kompleks ogrodów Aflopark. Założony na 8-hektarowym terenie należącym do rodziny Furmanów, prywatny ogród-park słynie przede wszystkim ze swoich imponujących rabat różanych. Jest ich tu blisko 160 odmian. Dzięki gęstemu i idealnie przystrzyżonemu trawnikowi, po Afloparku można chodzić bez butów, do czego zachęcają jego właściciele.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Aflopark (@aflopark)

 

Zobacz też: 


Czytaj więcej