Park Skaryszewski w Warszawie
Park Skaryszewski to bez wątpienia jeden z najbardziej klimatycznych parków w Warszawie i w Polsce. W 2009 roku „Skaryszak” zdobył tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce, a także został okrzyknięty trzecim najładniejszym parkiem w Europie.
Park Skaryszewski założony na początku XX wieku w stylu angielskim. Na poły dziki, park Skaryszewski zachwyca potężnymi drzewami, ukrytymi zakątkami, pięknym różanym ogrodem, dużym stawem, a także rzeźbami pochodzącymi z dwudziestolecia międzywojennego.
Jeśli chcesz odkryć inne parki w Warszawie, zajrzyj do naszego przewodnika po 9 najpiękniejszych parkach w stolicy.
Park Bednarskiego w Krakowie
Zlokalizowany w krakowskim Podgórzu park Bednarskiego przeszedł niedawno gruntowną rewitalizację, dzięki której teren odzyskał swój historyczny wygląd. Co ciekawe, park Bednarskiego mieści się na terenie średniowiecznego kamieniołomu – według legendy to właśnie tutaj miał swoją pracownię Pan Twardowski.
Park pełen jest urokliwych zakątków, a jego krajobraz urozmaicają wapienne skałki (pozostałość po kamieniołomie). Park Bednarskiego jest gęsto zadrzewionym terenem, co daje spektakularny efekt jesienią, gdy liście zmieniają kolor.
Park Szczytnicki we Wrocławiu
Park Szczytnicki to największy park miejski na Dolnym Śląsku, zajmujący powierzchnię blisko 100 hektarów! Park powstał w XVIII wieku na terenie ówczesnej wsi Szczytniki. Dziś park Szczytnicki jest jednym z ulubionych parków wrocławian, którzy chętnie odpoczywają tu od wielkomiejskiego zgiełku.
Będąc w parku Szczytnickim, warto zwrócić uwagę nie tylko na piękno natury, okazałe drzewa i klimatyczne zakątki, ale również na drewniany kościółek z XVI wieku, ogród japoński i pomnik bogini Diany będący rekonstrukcją XIX-wiecznej rzeźby, którą skradziono podczas II wojny światowej.
Park Śląski w Chorzowie
Park Śląski to zielona wyspa w centrum przemysłowej aglomeracji i jednocześnie jeden z największych parków miejskich w Europie. Nazywany zielonymi płucami Górnego Śląska chorzowski park to nie tylko miejsce do spacerów i odpoczynku od miasta, ale również przestrzeń, w której aż roi się od ciekawych atrakcji. Jeśli planujesz wizytę w Parku Śląskim, najlepiej zarezerwuj sobie na zwiedzanie cały dzień. Oprócz spędzenia czasu w ogrodzie japońskim, rosarium i Cichym Zakątku, warto też przejechać się kolejką linową, zajrzeć do planetarium i pospacerować wzdłuż Dużego Stawu lub Promenadą Ziętka.
Park Myślęcinek w Bydgoszczy
Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek zajmuje powierzchnię 830 hektarów, z czego większość to tereny leśne. Myślęcinek zachwyca pięknymi widokami – pagórkami i licznymi zbiornikami wodnymi. Na terenie parku znajduje się zoo oraz Ogród Botaniczny z górskim potokiem, wodospadem i florą typową dla rejonów górskich.