5 filmów o kobietach artystkach. Fascynujące portrety wybitnych malarek i rzeźbiarek

Przeniesione na ekran biografie słynnych artystek pozwalają jeszcze lepiej poznać ich losy, twórczość, oraz czasy, w których żyły. Jeśli szukasz filmów opowiadających o genialnych malarkach i rzeźbiarkach, mamy dla ciebie 5 filmowych biografii.

5 filmów o kobietach artystkach. Fascynujące portrety wybitnych malarek i rzeźbiarek

Kadr z filmu "Wielkie oczy" (2014), reż. Tim Burton. Zdjęcie: mat. pras.

Frida (2002)

Biografia meksykańskiej artystki Fridy Kahlo (1907-1954) zdobyła w 2003 roku dwa Oscary – za najlepszą charakteryzację i muzykę. Film opowiada o burzliwym życiu i artystycznej drodze Fridy Kahlo skupiając się na najważniejszych epizodach w życiu artystki, m.in. tragicznym wypadku w wieku 18 lat, małżeństwie z malarzem Diego Riverą, licznych podróżach, a także romansach. Na uwagę zasługują również genialne kreacje aktorskie i muzyka Elliota Goldenthala.

Artemisia (1997)

Artemisia Gentileschi (1593-1653) była jedną z pierwszych kobiet nowożytnej Europy, które odniosły ogromny artystyczny sukces. Film śledzi losy Artemisii, próbującej przebić się do zdominowanego przez mężczyzn świata sztuki, pokazując również przejmujące fragmenty jej biografii jak gwałt i proces sądowy, podczas którego była poddana torturom.

Camille Claudel (1988 i 2013)

Film z Juliette Binoche w roli głównej opowiada o późniejszych latach życia genialnej rzeźbiarki i kochanki Rodina, Camille Claudel (1864-1943). Artystka spędziła ostatnie 30 lat swojego życia w ośrodku dla obłąkanych, gdzie została umieszczona wbrew swojej woli przez matkę i brata. Jeśli chcesz poznać wcześniejsze losy Claudel, w tym jej związek z rzeźbiarzem Augustem Rodinem, polecamy biografię artystki z 1988 roku z Isabelle Adjani w roli głównej.

Georgia O’Keeffe (2009)

Georgia O’Keeffe (1887-1986) nazywana jest „matką amerykańskiego modernizmu” i jedną z najwybitniejszych artystek XX wieku. Produkcja z 2009 roku skupia się na związku O’Keeffe z fotografem Alfredem Stieglitzem. Ich małżeństwo przechodzi próbę, gdy malarka zyskuje sławę i uznanie.

Wielkie oczy (2014)

Pod koniec lat 50. XX wieku tworzone przez artystę Waltera Keane’a enigmatyczne obrazy przedstawiające dzieci z nieproporcjonalnie dużymi oczami stały się prawdziwą sensacją w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze większą sensacją okazała się prawda o dziecięcych portretach – to nie Walter Keane był ich autorem, ale jego żona Margaret Keane (1927-2022). Film Tima Burtona oddaje głos artystce, która próbuje uwolnić się od męża i dowieść światu, że obrazy tak naprawdę wyszły spod jej ręki.

Tove (2020)

Film przedstawia historię artystki i pisarki Tove Jansson (1914-2001), która stworzyła kultowe postaci Muminków. Film obejmuje okres od zakończenia II wojny światowej do połowy lat 50. i skupia się na artystycznej drodze Jansson, powstaniu pierwszych opowiadań o Dolinie Muminków, a także romantycznych relacjach artystki.

 

Zobacz też: 


Czytaj więcej