Mistrzowski marketing
Cmentarz Père Lachaise odwiedza rocznie około 3.5 mln osób. Ale w początkowych latach swojej działalności, paryska nekropolia wcale nie cieszyła się popularnością. Père Lachaise powstał w 1804 roku w związku z dekretem Napoleona, który zakazał pochówków w kościołach i w obrębie granic miasta. Nowo powstały cmentarz nie cieszył się zainteresowaniem mieszkańców Paryża, gdyż znajdował się daleko od centrum miasta.
By zachęcić paryżan do pochówku na Père Lachaise, postanowiono uciec się do kilku marketingowych sztuczek. Napoleon nakazał, by szczątki żony króla Henryka III przenieść właśnie na Père Lachaise. Niedługo potem dołączyli do niej słynni pisarze, La Fontaine i Molier. Ale to dopiero transfer szczątków słynnych XII-wiecznych kochanków, Heloise i Abelarda w 1817 roku sprawił, że cmentarz Père Lachaise stał się popularnym wśród paryżan miejscem pochówku. Kto nie chciałby spocząć obok tak wybitnych osobistości?
Ogród czy cmentarz?
Père Lachaise zaprojektowano jako cmentarz krajobrazowy, który miał łączyć w sobie cmentarz i ogród. Był to dość popularny trend w XIX wieku – w podobnej stylistyce zaaranżowano m.in. szczeciński Cmentarz Centralny, jeden z najpiękniejszych cmentarzy w Polsce. Architekt Alexandre-Theodore zaprojektował Père Lachaise na wzór ogrodu angielskiego z różnorodną roślinnością i klimatycznymi alejkami. Dziś Père Lachaise to chętnie odwiedzana spacerowa destynacja nie tylko przez turystów, ale i mieszkańców Paryża.
Mekka zakochanych
Włosi mają Dom Julii w Weronie, a Francuzi – cmentarz Père Lachaise. To właśnie tutaj spoczywają Abelard i Heloise, znani średniowieczni kochankowie, których miłość przerwał tragiczny los. Gdy w 1817 roku przeniesiono ich szczątki na cmentarz Père Lachaise, zakochani i osoby szukające miłości zaczęły odwiedzać ich grób, zostawiając przy okazji listy miłosne. Dziś również można natknąć się na miłosne liściki wetknięte w szczeliny grobu XII-wiecznych kochanków.
Aleja gwiazd
Na cmentarzu Père Lachaise pochowanych jest mnóstwo sławnych postaci ze świata sztuki, muzyki i literatury. Leżą tu m.in.:
- Fryderyk Chopin (serce znajduje się w Warszawie)
- Édith Piaf
- Oscar Wilde
- Jim Morrison
- Maria Callas
- Marcel Proust
- Colette
- Getrude Stein
- Honoré de Balzac
- Eugène Delacroix
- Théodore Géricault
- Amadeo Modigliani
- Georges Seurat
Père Lachaise w filmach i literaturze
Cmentarz Père Lachaise często pojawia się w filmach, serialach, książkach, a nawet grach komputerowych. Na terenie słynnej paryskiej nekropolii kręcono m.in. film „Amelia”, „Holy Motors” czy „Fantastyczne bestie: zbrodnie Grindelwalda”. Père Lachaise pojawia się również w drugim sezonie „Emily w Paryżu”.
W literaturze cmentarz wspomniany jest m.in. w „Nędznikach” Victora Hugo, powieści Alexandra Dumasa „Hrabia Monte Christo” czy „Szkole uczuć” Flauberta. Nawiązania do Père Lachaise można znaleźć również w grze Wiedźmin III i tamtejszym cmentarzu Mère-Lachaiselongue, który był wzorowany na nekropolii z Paryża.
Jak dojechać do cmentarza Père Lachaise?
Père Lachaise znajduje się w 20 dzielnicy Paryża przy Boulevard de Ménilmontant. Jeśli chcesz wejść na teren cmentarza przez bramę główną, weź 2 linię metra i wysiądź na stacji Philippe Auguste. Biorąc linię 2 lub 3 i wysiadając na stacji Père Lachaise, dotrzesz na cmentarz przez jedno z bocznych wejść.
Cmentarz jest otwarty w dni powszednie od 8 do 18, natomiast w weekendy od 9 do 18. Wejście na cmentarz Père Lachaise jest darmowe.
Zobacz też:
- 5 najpiękniejszych polskich cmentarzy. Miejsca pełne zadumy, zieleni i sztuki
- 5 najbardziej klimatycznych parków miejskich w Polsce. Sceneria, która zachwyci każdą jesieniarę
- Top 5 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce