13 pomysłów na oryginalne dekoracje bożonarodzeniowe

Choinki i świąteczne stroiki to najbardziej popularne dekoracje domu na Boże Narodzenie. Jeśli jednak z różnych względów chcemy odejść nieco od tradycji, istnieje wiele innych ciekawych pomysłów na wprowadzenie do naszych domów świątecznego klimatu.

Zdjęcia Materiały prasowe, Getty Images
13 pomysłów na oryginalne dekoracje bożonarodzeniowe

Oryginalne dekoracje świąteczne łatwo wykonasz samodzielnie. Prezentujemy 13 oryginalnych pomysłów na dekoracje świąteczne domu. Zdjęcie: Materiały prasowe

Girlandy świąteczne prezentują się niezwykle elegancko

Jeśli mamy w domu nieco więcej przestrzeni albo zależy nam na ozdobieniu wejścia do domu czy salonu warto pomyśleć o girlandzie. Girlandy to dekoracje świąteczne, które zrobisz samodzielnie. Można ją wykonać z gałązek jodły, sosny lub świerka, zimozielonych lub zasuszonych liści, szyszek. Girlanda z żywych gałązek będzie wyglądać bardzo elegancko. Wystarczy połączyć ze sobą gałązki za pomocą drutu florystycznego.

Jako ozdoby sprawdzą się łańcuchy choinkowe lub wstążki. Niezwykle efektowna będzie girlanda z samych bombek – bogata i lśniąca. Girlanda sprawdzi się także do dekoracji poręczy schodów i kominka – zwłaszcza takiego o tradycyjnej formie.

Girlandy świąteczne to piękne dekoracje na Boże Narodzenie. Elegancko wyglądają zarówno te udekorowane bombkami, jak i w wersji minimalistycznej - wyłącznie ubrane w lampki.  Zdjęcie: Getty Images

Szlakiem najpiękniejszych choinek na świecie. Te projekty zachwycają!

Choinka z patyków i sznurka

Czasem zamiast tradycyjnego drzewka wybieramy inne rozwiązanie – z braku miejsca lub na przykład z powodu troski o przyrodę. Żywe drzewko lub to sztuczne może na przykład zastąpić kontur choinki na ścianie: wycięty z kartonu, zmontowany z patyków czy nawet kawałków sklejki lub upięty ze sznura choinkowych lampek.

Z wykonaniem choinki z patyków i sznurka powinni sobie poradzić nawet początkujący artyści. Układamy patyki od najdłuższego do najkrótszego. Dwa równe kawałki sznurka łączymy ze sobą. Między oba sznurki wkładamy najkrótszy patyk i wiążemy supeł nad i pod patykiem, tak, aby patyk nie wypadł. Powtarzamy z każdym kolejnym dłuższym patyczkiem. Potem to samo robimy na kolejnych dwóch sznurkach. Na koniec łączymy sznurki z patyczkami nad najkrótszym patykiem. Voilà, choinka gotowa.

Drewnianą lub kartonową choinkę możemy na różne sposoby udekorować. Rolę choinki może też pełnić duży kwiat doniczkowy: np. fikus, palma czy araukaria. 

Pomysłów na alternatywna choinkę jest całe mnóstwo. Jedyne co może nas ograniczyć, to wyłącznie nasza wyobraźnia. Zdjęcie: Getty Images. 

Podłaźniczka - oryginalna dekoracja świąteczna

Zanim z zachodniej Europy przywędrowała do nas tradycja ubierania choinki, rolę świątecznej dekoracji pełniła podłaźniczka: gałąź zawieszona nad stołem i obwieszona ozdobami. To ciekawa propozycja dla miłośników tradycji i .... zwierząt domowych. Te ostatnie potrafią bowiem dokonać totalnej destrukcji choinki, a wysoko zawieszona ozdoba będzie poza zasięgiem ich łapek.

Inspiracji do dekoracji podłaźniczki warto poszukać w pobliskim skansenie lub muzeum etnograficznym. Własnoręcznie wykonane ozdoby z papieru, jabłuszka, pierniki czy orzechy będą najlepiej pasować do takiej kompozycji, ale możemy się też pokusić o bardziej współczesną wersję z bombkami. 

Własnoręcznie wykonane ozdoby z papieru, jabłuszka, pierniki czy orzechy będą najlepiej pasować do takiej kompozycji. Zdjęcie: Getty Images

Świece - sprawdzony pomysł na eleganckie dekoracje świąteczne

Szybko zapadający zimą zmrok zachęca do rozjaśniania wnętrz światłem świec. Z okazji Bożego Narodzenia warto je uczynić głównym motywem dekoracji, ustawiając w różnych miejscach domu świeczniki i kandelabry.

Wigilia spożyta przy oświetlonym świecami stole ma wyjątkowy klimat. Efektownie będą wyglądały masywniejsze świece ustawione grupami na tacach, warto postawić je też w oknach i przy lustrach, które zwielokrotnią światło odbiciem. Warto wybrać też świece zapachowe o świątecznych aromatach drzew iglastych, pierników czy przypraw.

Nic szybciej nie buduje świątecznego nastroju, niż ciepłe światło świec. Zdjęcie: Materiały prasowe/Westwing 

Dekoracja świąteczna na stół - pomandera

Pomarańcze nabite gęsto goździkami wydzielają jedyny w swoim rodzaju świąteczny aromat, ale też ozdabiają wnętrze. Można je ułożyć na tacy lub talerzu, mogą też być częścią świątecznego stroika. Aby sprawniej wykonać tę ozdobę, warto najpierw ponakłuwać owoc np. patyczkiem do szaszłyków, a następnie w otworki w skórce włożyć goździki.

Można w ten sposób stworzyć ozdobny wzór. Jeśli lubicie aromat cytrusów i przypraw, warto też pokrojone w plastry, oprószone cynamonem i ususzone owoce uwzględnić jako jedną z dekoracji choinki. 

Słowo pomander pochodzi z języka francuskiego (pomme d’ambre) i dosłownie oznacza bursztynowe jabłko. Ta w wersji świątecznej, zrobiona z pomarańczy i goździków przyjemnie pachnie i jest ekologiczna. Zdjęcie: Getty Images

Gwiazdy w dekoracjach świątecznych

Gwiazda Betlejemska, gwiazdki śniegu, pierwsza gwiazdka na Wigilii. Ten motyw jest bardzo dekoracyjny i warty wykorzystania przy ozdabianiu domu na Boże Narodzenie. Gwiazdy możemy wyciąć z papieru, skleić, złożyć jako origami, wydziergać na szydełku, wygiąć z drucika, uszyć z resztek tkaniny, namalować sztucznym śniegiem na szybach. Tu naszym ograniczeniem jest tylko fantazja!

Gwiazdki pięknie wyglądają zawieszone w oknach, nad stołem, na drzwiach. Możemy też użyć drobnych gwiazdek do dekoracji świątecznego stołu lub zamocować je na patyczkach i wbić w kwiaty doniczkowe. 

Obok choinki i jemioły gwiazda to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Zdjęcie: Getty Images

Prezenty na niby

Pudełka zapakowane w kolorowe papiery i przewiązane kokardami pomogą nam stworzyć efektowną i oryginalną dekorację świąteczną w rozmiarze XXL. Możemy w ten sposób na przykład ozdobić wejście do domu, taras lub ganek albo stworzyć spektakularną aranżację wokół choinki – zwłaszcza, jeśli mamy do dyspozycji duże drzewko i sporo miejsca.

Warto wtedy wybrać jeden czy dwa przewodnie kolory takiej dekoracji, np. czerwień i złoto lub srebro i fiolet i tym samym stylu ubrać choinkę. 

A propozycje prawdziwych prezentów znajdziecie w naszych prezentownikach dla Niej - zapachy i biżuteria lub bardzo eleganckich prezentach na Święta dla wszystkich.

Pudełka przewiązane kokardami pomogą nam stworzyć efektowną dekorację w rozmiarze XXL. Jeśli dodamy lampki, będą pięknie wyglądają wieczorem. Zdjęcie: Getty Imiges

Szklane naczynia jako dekoracja świąteczna na stół

Świąteczne dekoracje, takie jak bombki, łańcuchy czy lampki niekoniecznie trzeba wykorzystywać do ozdabiania choinki. Bardzo efektownie wyglądają ułożone w dużych szklanych naczyniach: słojach, tubach, kielichach, wazach. Można w ten sposób udekorować stół świąteczny, ustawić takie kompozycje na komodzie, parapecie czy po prostu na podłodze. 

Szklane słoiki można wykorzystać w bardzo kreatywny sposób tworząc oryginalne dekoracje świąteczne. Zdjęcie: Getty Imiges 

Szopki

Piękna, ręcznie wykonana szopka, na przykład krakowska, może posłużyć jako dekoracja świąteczna przez wiele sezonów. Bogato dekorowana, kolorowa, lśniąca forma, inspirowana architekturą Krakowa to ozdoba godna pojawienia się w domu nie tylko zagorzałych krakusów. Kolekcjonerskie figurki postaci z szopki znajdziemy w ofercie niektórych firm oferujących porcelanę lub szkło dekoracyjne – wtedy sami musimy stworzyć dla nich aranżację. Gotowych szopek do kupienia możemy szukać na jarmarkach świątecznych.

Szopka to jeden z symboli świąt Bożego Narodzenia. Najpopularniejsza, ale i najbardziej tradycyjna zrobiona jest z drewna. Zdjęcia: Getty Images

Wieńce i kalendarze adwentowe

Jeśli lubimy powoli wprowadzać się w świąteczny nastrój, dobrym pomysłem będzie wieniec adwentowy z czterema świecami symbolizującymi cztery tygodnie adwentowego oczekiwania na Boże Narodzenie. Przez tydzień zapalamy najpierw jedną, potem dwie, wreszcie trzy i cztery świece. Wieniec adwentowy zrobiony z gałązek jodły czy szyszek i udekorowany bombkami może finalnie służyć jako ozdoba świątecznego stołu.

Inny sposób umilenia sobie grudniowych dni to kalendarz adwentowy, w którym pod każdym dniem kryje się drobna niespodzianka: próbka kosmetyku, czekoladka lub aromatyczna herbata.

Odliczanie do Wigilii mając piękny kalendarz adwentowy w salonie, stanie się magicznym czasem. Zdjęcie: Materiały prasowe/IKEA 

Dekoracje świąteczne drzwi

W święta często przyjmujemy gości, więc warto zadbać o świąteczny klimat już od wejścia do domu i udekorować drzwi. Możemy do tego celu wykorzystać wianek, kokardę z dzwonkami, szarfę z wypisanymi życzeniami świątecznymi czy postać Mikołaja zrobioną razem z dziećmi.

Wianek niekoniecznie musi być klasyczny z szyszek czy gałązek – możemy np. wykorzystać korki od wina czy nawleczone na drucik kawałki kolorowego filcu. By bezpiecznie zamocować nasze ozdoby i nie zniszczyć drzwi warto wykorzystać kuchenne haczyki na przyssawkach, wieszaki zakładane na górną krawędź drzwi, taśmy i plastry montażowe lub rozporowy drążek do zasłony prysznicowej. 

Wieniec na drzwi z szyszek - dzięki nim z pewnością udzieli się świąteczna atmosfera już od samego progu. Zdjęcie: Getty Imiges 

Dzwonki Klasyczne lub pasterskie

Dzwonki to nieco mniej popularny, a bardzo wdzięczny motyw świąteczny. Można je zawiesić na drzwiach, w oknach, na klamkach lub na oparciach krzeseł przy świątecznym stole. W towarzystwie zielonych gałązek i kolorowych kokard będą się prezentować niezwykle stylowo, a ich dźwięk będzie nam towarzyszył podczas świątecznych spotkań.

Dzwonki mają symbolizować radość i dobrą nowinę. Zdjęcie: Getty Imiges

Dekoracje świąteczne z roślin doniczkowych i ciętych

Boże Narodzenie to nie tylko choinka. Z tym okresem kojarzy nam się wiele innych roślin i kwiatów, które w tym czasie mają ozdobne owoce lub kwitną. Gałązki ostrokrzewu i jemioły, różnokolorowe poinsecje nazywane potocznie gwiazdami betlejemskimi, spektakularne amarylisy, cyklameny, ciemierniki i grudniki – wykorzystane solo pozwolą nam zaskoczyć gości i przygotować oryginalną dekorację na święta. 

Jemioła ma sobą reprezentować stałość i niezmienność, wieczny porządek rzeczy. Ma być także znakiem odrodzenia. Zdjęcie: Getty Images 


Czytaj więcej