11 pomysłów na jadalnię. Inspiracje z projektów architektów wnętrz

Jadalniana przystań to jedno z najistotniejszych miejsc każdego domu. Przestrzeń wygospodarowana na wspólne celebracje posiłków może być osobnym pomieszczeniem, ale jadalnie bardzo często domykają strefę kuchni albo salonu. Jak urządzić to miejsce, by stało się naprawdę wyjątkowym punktem spotkań? Oto inspiracje z mieszkań, których projekty wnętrz opracowali architekci. 

11 pomysłów na jadalnię. Inspiracje z projektów architektów wnętrz

Jadalnia zorganizowana na otwartym planie, tuż przy kuchni. Projekt: Studio Monocco. Zdjęcie: ZASOBY STUDIO

Urządzenie jadalni zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji, dostępnej przestrzeni i stylu życia. Poniżej prezentujemy różne wersje, w których jadalnia to osobne pomieszczenie, część strefy kuchennej albo salonu. Zobaczycie tu stoły mniejsze i większe, okrągłe, owalne i prostokątne, a w ich towarzystwie krzesła z jednej kolekcji, albo zupełnie różne modele. 

Oto 11 pomysłów na stylową jadalnię.

Jadalnia z kolekcją mebli vintage

W berlińskim mieszkaniu architektki Agnieszki Kuczyńskiej, założycielki TAKK Studio, jadalnia stała się częścią obszernego salonu. 

Stół jadalniany to mebel vintage o ciekawych, dwóch półokrągłych podstawach i blacie w postaci cienkiej tafli szkła. Jego transparentność sprawia, że mebel, choć sporych rozmiarów, nie dominuje w tej przestrzeni i sprawia wrażenie bardzo lekkiego. Stylizację dopełniają krzesła z drugiej ręki, każde z nich to model 3300, zaprojektowany przez Bruno Reya w 1971 roku. Ich punktem rozpoznawczym są charakterystycznie zaokrąglone krawędzie i zakrzywione oparcia. 

Zajrzyj do berlińskiego mieszkania architektki Agnieszki Kuczyńskiej

Projekt: Agnieszka Kuczyńska, TAKK Studio. Zdjęcie: Nate Cook

Wbrew symetrii

Przenosimy się do centrum Nowego Jorku i mieszkania, które zaprojektowała architektka wnętrz Sandra Weingort.

Do jadalni zaprojektowano stół na indywidualne zamówienie. Blat jest długi i o owalnym wykończeniu, a podstawa stołu to nietypowa konstrukcja. Mieszkanie jest narożne, więc geometria przestrzeni jadalni nie jest symetryczna. Stół nie został ustawiony równolegle do ścian, ale umieszczony pod kątem, co nadało wnętrzu nieco nietypowy i dynamiczny wygląd.

Stół do jadalni został zaprojektowany przez Casey Johnson i Sandrę Weingort, a krzesła to modele Cantù Móveis z około 1960 roku firmy Bossa Furniture. Lampa projektu Lisy Johansson-Pape pochodzi z około 1950 roku.

Metamorfoza ponurego mieszkania w piękne pied-à-terre ozdobione wyjątkową kolekcją mebli vintage

Projekt: Sandra Weingort. Stylizacja: Colin King. Zdjęcie: William Jess Laird

Jadalnia dla kontrastu

W Krakowie, w 58-metrowym mieszkaniu jadalnia została wpisana w otwarty plan strefy dziennej. Stół ustawiono z widokiem na salon i kuchnię zarazem. 

Wnętrza mieszkania zaprojektował Grzegorz Pniok, założyciel studia architektonicznego Hauslab. Ściany pokryto tu tynkiem w ciepłym odcieniu, ale w jadalni przestrzeń organizuje drewniany stół i krzesła o ciemnej barwie od marki Kare Design. Dzięki tym zdecydowanym akcentom kolorystycznym wprowadzono w strefie dziennej idealny kontrast.

Inspirowane sztuką, kameralne mieszkanie w sercu krakowskiego Kazimierza

Projekt: Grzegorz Pniok Hauslab. Zdjęcie: Mood Authors

Oryginalny stół na zamówienie

Wnętrza gdańskiego 80-metrowego mieszkania zaprojektowała Kinga Raczyńska, założycielka biura architektonicznego Hfarchitects.

Większość mebli została tu wykonana na zamówienie według projektu architektki. W jadalni to stół z granitowym blatem, którego podstawę tworzą trzy nogi obite tkaniną boucle. A nad stołem zawisła lampa Screen francuskiej marki Market Set, składająca się z kilku abażurów plecionych z trzciny.

Właścicielowi mieszkania zależało na zaskakującym projekcie. Architektka wykorzystała najnowsze trendy wnętrzarskie

Projekt: Kinga Raczyńska Hfarchitects. Zdjęcie: Patryk Polewany

Miks krzeseł

Mały, poniemiecki dom w niewielkiej mazurskiej wsi na warsztat wzięła architektka Agata Melerska. Kompleksowy remont starego domu uwieńczył projekt wnętrz jej autorstwa. 

Jadalnię w swoim wakacyjnym domu, architektka zorganizowała w kuchni, ale widok z niej roztacza się także na salon. Materiałem, który wyraźnie dominuje w tej przestrzeni, jest drewno, a kolekcja krzeseł architektki zdecydowanie przykuwa uwagę. To totalna mieszanka, której wspólnym mianownikiem jest vintage pochodzenie. Niektóre z nich to egzemplarze z lat 60., nowsze to te z lat 80. projektu Rainera Daumillera. Takich wyjątkowych egzemplarzy warto szukać w sklepach z designem z drugiego obiegu - Ponadczasowy design jest tu! 9 sklepów vintage, które odwiedzisz online

Nad stołem zawisła modna lampa z papieru ryżowego marki HAY - to jedna z marek skandynawskich, które warto znać. 

Zaglądamy do domu architektki. Inspirujące i klimatyczne wnętrza na Mazurach

Projekt: Agata Melerska. Zdjęcie: Maria Miklaszewska

Jadalnia w naturalnej wersji

Dzielnik – wymarzony dom Moniki i Maćka. To miejsce jak z baśni, a znajduje się zaledwie 60 km od Warszawy. Domek jest położony na skarpie, z widokiem na las i łąkę oraz rzeczkę. Jedynymi sąsiadami są sarny, jelenie i bobry. 

Projekt wnętrz zrealizowała Joanna Piórko z pracowni Wrażenia Przestrzenne. Jadalnia została tu wpisana w przestrzeń wspólną z kuchnią i salonem z kominkiem i stała się stylistycznym przedłużeniem strefy wypoczynkowej. W jej centrum stanął duży drewniany stół, otoczony wieloma krzesłami. 

Dom w lesie pod Warszawą. Przeszklona elewacja to okno na magiczny świat przyrody

Projekt: Joanna Piórko Wrażenia Przestrzenne. Zdjęcie: Igor Dziedzicki

Finezyjna lampa nad stołem

W mieszkaniu niewielkim o powierzchni 55 metrów kwadratowych, architektki z LoveTo design wprowadziły sporo zmian w układzie funkcjonalnym. 

Jadalnia stała się tu częścią kuchni z jednej strony i salonu z drugiej, stając się estetycznym dopełnieniem strefy dziennej. Definiują ją prosty stół i krzesła marki Ton o jaśniejszym odcieniu drewna, kontrastującym z zabudową kuchenną w kolorze orzechowym. Aranżację dopełnia finezyjna lampa Artera. 

Kiedy wraca z Emiratów Arabskich, mieszka w Olsztynie. Architektki z LoveTo design stworzyły dla niej przytulne gniazdko

Projekt i stylizacja: Kaja Dębska i Patrycja Paś-Gürtler | LoveTo design. Zdjęcia: Hanna Połczyńska | kroniki

Kultowe krzesła z kolekcji Rey

Dom inspirowany Meksykiem na warszawskim Wilanowie to udany miks kolorów i tekstur. Jego wnętrza zaprojektowała Gabriela Bartczak z FRAMUGA studio

Na parterze na otwartym planie zorganizowano dużą kuchnię z wyspą, jadalnię i salon. W jadalni znajdziemy orzechowe krzesła od duńskiej marki HAY z kolekcji Rey, stworzone przez legendarnego szwajcarskiego projektanta Bruno Reya. W centrum przestrzeni dziennej stanął stół od Ethnicraft.

Dom inspirowany Meksykiem na warszawskim Wilanowie. Nietuzinkowe wnętrze wypełnione kolorami i radością

Projekt: Gabriela Bartczak FRAMUGA studio. Zdjęcie: Anna Mrozek, Vistas Design

Ogromny stół dla wspólnych celebracji

W minimalistycznym i niezwykle przytulnym domu mieszka rodzina z dwójką dzieci. Nowoczesny budynek liczy sobie aż 500 metrów powierzchni i ulokowany jest w cichej, otoczonej zielenią okolicy pod Warszawą. Projekt wnętrz przygotowała Nadia Mitłosz.

Jadalnia jest tu pomyślana jako przedłużenie kuchni i otwiera się równocześnie na przestronny salon. Stół w jadalni wykonano na zamówienie. Jest ogromny, o nieregularnym kształcie i bez problemu pomieści wszystkich członków rodziny. Do stołu dopasowano wygodne krzesła obite tkaniną boucle.

Minimalistyczny dom pod Warszawą. Beton z naturalnym drewnem tworzą idealny duet

Projekt i zdjęcie: Nadia Mitłosz

Jadalnia z nietypowym lustrem w tle

W jednym z wielopokoleniowych domów na Kępie Gocławskiej w Warszawie mieszka młoda para – ona jest charakteryzatorką, on właścicielem agencji reklamowej. Projekt wnętrz powierzyli Joannie Krawczyk, właścicielce pracowni True Interiors. 

Właściciele domu to osoby bardzo rodzinne i towarzyskie, które chętnie spędzają czas z bliskimi. Dlatego na ich życzenie architektka otworzyła strefę dzienną na parterze, łącząc ze sobą kuchnię, jadalnię i salon. Aranżacja jadalni była pomysłem inwestorów. Ponieważ jest to najmniej doświetlone pomieszczenie w domu, jedną ze ścian wyłożono lustrami. Tafle w kolorze zachodzącego słońca, brązu i pudrowego różu nie tylko rozświetlają i optycznie powiększają jadalnię, ale również wprowadzają do niej przytulny i ciepły klimat. W aranżacji postawiono na okrągły stół i krzesła od The Good Living&Co. 

Tu królują krągłości. Właściciele powiedzieli stanowcze nie ostrym krawędziom w domu

Projekt: Joanna Krawczyk True Interiors. Zdjęcie: ONI Studio

Ponadczasowy duet drewna i bieli

Projektantka wnętrz Joanna Chruściany marzyła, by wraz z rodziną zamieszkać na Powiślu – jednym z najbardziej klimatycznych miejsc na mapie Warszawy. Po wyczerpujących poszukiwaniach udało się znaleźć idealne lokum z ogromnymi oknami i widokiem na Pałac Kultury.

Urządzając strefę jadalni, architektka zdecydowała się na prostokątny stół z jasnego drewna oraz białe krzesła EPA Vitry. Po drugiej stronie stołu znalazło się też miejsce na skórzaną ławę vintage z IKEA.

Przytulny apartament z widokiem na Pałac Kultury. Sofy w salonie to kwintesencja wygody

Projekt: Joanna Chruściany. Zdjęcie: Martyna Rudnicka


Czytaj więcej