11 najwspanialszych teatrów na świecie

Te oszałamiające budynki, łączące wspaniały styl i przeznaczenie, są dowodem na to, że nie tylko odbywające się w nich występy można uznać za sztukę

Autor Katherine McLaughlin

Zdjęcia Getty Images
11 najwspanialszych teatrów na świecie

Harbin Opera House – część Harbin Cultural Island (Wyspy Kultury w Harbin). Zdjęcie: Getty Images

Poza zachwycającą estetyką nie ma jednego elementu, który definiuje i łączy te najpiękniejsze budynki sztuki. Niektóre mają ponad 100 lat, inne mniej niż dekadę. Niektóre zaprojektowano w bogatym, ornamentowym stylu XIX wieku, inne to współczesne eleganckie krzywizny i gładkie powierzchnie. Wiele z nich nie ma nawet tego samego przeznaczenia – teatry na tej liście to opery, sale koncertowe, a nawet kina. Niemniej jednak to wyjątkowe projekty, wyróżniające się kreatywnością, innowacyjnością i oszałamiającym wyglądem. Wyrusz z AD do 11 najpiękniejszych teatrów na świecie. Uwaga, wspaniałych teatrów nie brakuje także w Polsce. W historycznym Teatrze Wybrzeże w Gdańsku zakończyła się właśnie modernizacja i ponownie otwiera się on dla publiczności.

Zdjęcie: Getty Images

Walt Disney Concert Hall (Los Angeles, Kalifornia)

Walt Disney Concert Hall, zaprojektowany przez Franka Gehry’ego, zaczął działalność w 2003 roku. Jest siedzibą orkiestry Los Angeles Philharmonic. Rozległa konstrukcja to niezwykły przykład architektury dekonstruktywistycznej, a przy tym jedna z najbardziej wyrafinowanych akustycznie sal koncertowych na świecie.

 

Zdjęcie: Danny Lehman/Getty Images

Pałac Muzyki Katalońskiej. Zdjęcie: Getty Images

Pałac Muzyki Katalońskiej (Barcelona, Hiszpania)

Zlokalizowany w Barcelonie Pałac Muzyki Katalońskiej (Palau de la Música Catalana) jest spektakularnym przykładem katalońskiej secesji. Zbudowany zgodnie z wizją architekta Lluísa Domènecha i Montanera obiekt, został pierwotnie zaprojektowany dla stowarzyszenia chóralnego Orfeó Català. W 1997 roku ten wspaniały teatr został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Zdjęcie: Getty Images

Palacio de Bellas Artes (Miasto Meksyk, Meksyk)

To jedno z najbardziej znanych centrów kulturalnych w Meksyku. Prezentuje przedstawienia z różnych dziedzin sztuki, jest także miejscem występów tanecznych i teatralnych. Budynek, będący połączeniem różnych stylów architektonicznych, w tym art déco i neoklasycyzmu, został zaprojektowany przez Adamo Boari i Federico E. Mariscala. Dekoracje wnętrz przedstawiają meksykańskie rośliny, zwierzęta i maski z czasów przedhiszpańskich.

 

Zdjęcie: Getty Images

Opéra Garnier (Paryż, Francja)

Zbudowana za panowania cesarza Napoleona III Opéra Garnier – znana również jako Palais Garnier – to paryska opera z widownią dla 1979 osób. Zaprojektowany przez Charlesa Garniera teatr miał oddawać „styl Napoleona III”, z dekoracjami nawiązującymi do barokowej architektury renesansu autorstwa Anderi Palladio. Na fasadzie znajduje się cykl rzeźb inspirowanych pojęciami takimi jak „harmonia”, „muzyka instrumentalna” i „taniec”. Pomiędzy kolumnami fasady frontowej zwiedzający mogą również znaleźć popiersia znanych kompozytorów, m.in. Beethovena, Mozarta i Rossiniego.

 

Zdjęcie: Getty Images

Harbin Grand Theater (Harbin, Chiny)

Jedwabiste krzywizny Harbin Grand Theater (Teatru Wielkiego) mogą sugerować, że oglądamy kadr z futurystycznego filmu fantasy. Ale ten niezwykły budynek istnieje nie w wyobraźni. Zaprojektowane przez MAD Architects, otwarte w 2015 roku centrum obejmuje kilka budynków: główny teatr, mniejszy teatr i wiele sal prób. Jednak być może najbardziej wyjątkową cechą tej budowli jest to, że według informacji otrzymanych od zwiedzających, wręcz zachęca do wspinania się na dach, żeby móc go zobaczyć i mieć widok na okolicę. 

 

Zdjęcie: Getty Images

Raj Mandir (Jaipur, Indie)

Raj Mandir, duże kino w Jaipur, było miejscem wielu premier filmów w języku hindi. Budynek w stylu art déco został zaprojektowany przez W. M. Namjoshiego. Wyróżniają go asymetryczne kształty i zygzaki na fasadzie.

 

Zdjęcie: Getty Images

Sydney Opera House (Sydney, Australia)

Chyba żaden obiekt kulturalny nie jest bardziej rozpoznawalny niż opera w Sydney. Dzięki charakterystycznej linii dachu, która przypomina żagle przecinające port, konstrukcję uznaje się za arcydzieło współczesnego designu. Jednak obiekt, zaprojektowany przez duńskiego architekta Jørna Utzona, ma również dramatyczną historię związaną z rosnącymi kosztami budowy – co skłoniło Utzona do rezygnacji z projektu.

 

Zdjęcie: Getty Images

Teatr San Carlo (Neapol, Włochy)

Otwarty pierwotnie w 1773 roku Teatr San Carlo (Teatro di San Carlo) jest najstarszą nieprzerwanie działającą operą na świecie. Arcydzieło zostało zamówione przez króla Karola VII z Neapolu i zaprojektowane przez Giovanniego Medrano.

 

Zdjęcie: Getty Images

Opera Wiedeńska (Wiedeń, Austria)

Ukończona w 1869 roku Opera Wiedeńska była pierwszym budynkiem przy Ringu wiedeńskim – bulwarze otaczającym historyczną dzielnicę Innere Stadt. Renesansowy budynek zaprojektowali architekci August Sicard von Sicardsburg i Eduard van der Nüll. W dniu otwarcia obecni byli zarówno cesarz Franciszek Józef I, jak i cesarzowa Elżbieta Bawarska zwana Sisi. 

 

Dr. Phillips Center for the Performing Arts w Orlando na Florydzie. Zdjęcie: Ciro Coelho

Steinmetz Hall (Orlando, stan Floryda, USA)

Steinmetz Hall, położony na terenie Dr. Phillips Center for the Performing Arts w Orlando na Florydzie, jest jednym z najbardziej zaawansowanych pod względem akustyki teatrów na świecie. Ta wyjątkowa konstrukcja została osadzona na stalowych torach kolejowych, co umożliwia zmianę kształtu pomieszczenia i orientacji siedzeń w zależności od rodzaju przedstawienia.

 

Zdjęcie: Patrick Cena

Lobero Theatre (Santa Barbara, Kalifornia)

W lutym 2023 roku Teatr Lobero w Santa Barbara obchodził swoje 150-lecie. Zaprojektowany przez wybitnego kalifornijskiego architekta George`a Washingtona Smitha we współpracy z Lutah Marią Riggs, budynek został ukończony mniej więcej w czasie, gdy kształtowała się osobowość architektoniczna miasta. Zaprojektowany w hiszpańskim stylu kolonialnym, jest obecnie jednym z zabytkowych symboli miasta.

 

Artykuł ukazał się oryginalnie na AD US


Czytaj więcej