Kiedy otwarcie MSN w Warszawie?
Uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się w piątek, 25 października 2024 roku. W weekend i pierwsze tygodnie działania MSN w budynku na placu Defilad, odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć wyjątkową wystawę wielkoformatowych rzeźb i instalacji takich artystek jak Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Monika Sosnowska, Cecilia Vicuna czy Sandra Mujinga. Jak zaznaczają władze muzeum, ma to być swoista zapowiedź planowanej na luty 2025 wystawy prezentującej rozwijaną od 20 lat kolekcję MSN-u.
Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, widok od ulicy Marszałkowskiej. Zdjęcie: Marta Ejsmont
Wizualizacja wejścia do nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zdjęcie: Thomas Phifer and Partners / Beauty and the Bit
Nowy budynek będzie miejscem otwartym i dostępnym dla każdego. Usytuowany w sercu miasta zaoferuje swoim gościom mnóstwo sposobów spędzania wolnego czasu – od zwiedzania wystaw przez udział w zajęciach edukacyjnych po poznawanie archiwów współczesnych artystek i artystów.
Nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to budynek o powierzchni blisko 20000 m2. Zaprojektowany przez nowojorskie biuro architektoniczne Thomasa Phifera gmach muzeum składa się z 4 kondygnacji nadziemnych i 2 podziemnych. Fasada budynku jest jednolicie biała, a jej monumentalną powierzchnię przecinają pasy okien doświetlających przestrzenie galerii, które nadają całej bryle bardziej rzeźbiarski charakter. Linia elewacji parteru została cofnięta względem wyższych pięter w celu utworzenia podcięcia budynku.
Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, widok od ulicy Marszałkowskiej. Zdjęcie: Marta Ejsmont
Przeszklony parter Muzeum obejmuje między innymi audytorium, sale edukacyjne, księgarnię oraz kawiarnię. Przestrzenie ekspozycyjne o powierzchni 4500 m2 zajmują pierwsze i drugie piętro, skupiając się wokół otwartej klatki schodowej.
Widok klatki schodowej budynku. Zdjęcie: Marta Ejsmont
Wizualizacja klatki schodowej budynku. Zdjęcie: Thomas Phifer and Partners / Peter Guthrie
Widok klatki schodowej budynku. Zdjęcie: Marta Ejsmont
Na półpiętrze znajdują się biura administracji muzeum, natomiast pod ziemią, na pierwszej kondygnacji kino z widownią mieszczącą 150 osób, przestrzeń edukacyjna, pracownie konserwatorskie, magazyny, zaplecze kawiarni i pomieszczenia techniczne. Druga kondygnacja podziemna obejmuje pomieszczenia do przechowywania i konserwacji dzieł sztuki, doki rozładunkowe oraz pozostałe pomieszczenia techniczne.
Wizualizacja przestrzeni galerii. Zdjęcie: Thomas Phifer and Partners / Boundary
Na oficjalne otwarcie nowej siedziby MSN musimy jeszcze trochę poczekać. Warto jednak odwiedzić tymczasowe Muzeum nad Wisłą, gdzie od 5 kwietnia będzie można zobaczyć wystawę „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”. Wystawa prac słynnej ukraińskiej artystki będzie ostatnią organizowaną w starym gmachu.