Plac Żelaznej Bramy w nowej odsłonie. Będzie więcej zieleni i przestrzeni rekreacyjnej

Warszawiacy zdecydowali o wyglądzie Placu Żelaznej Bramy. Zamiast parkingu przed Pałacem Lubomirskich powstanie zielony skwer z fontanną, a z ul. Marszałkowskiej będzie można przejść bezpośrednio do Ogrodu Saskiego.

Plac Żelaznej Bramy w nowej odsłonie. Będzie więcej zieleni i przestrzeni rekreacyjnej

Koncepcja nowego Placu Żelaznej Bramy. Zdjęcie: UM Warszawa / Pracownia Architektoniczna MAU

Koncepcję nowego zagospodarowania Placu Żelaznej Bramy udało się wypracować podczas warsztatów z mieszkańcami Warszawy. Warsztaty przeprowadzili architekci z pracowni MAU Architecture & Urbanism. Jakie zmiany w wyglądzie Placu Żelaznej Bramy zaproponowali warszawiacy? Mieszkańcy stolicy celują w zieleń i wygodę.

Więcej zieleni na Placu Żelaznej Bramy

Nowa koncepcja Placu Żelaznej Bramy przewiduje więcej drzew i nawierzchni mineralnej, szczególnie na obszarze między pałacem Lubomirskich a pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Znajdujący się tam parking zostanie przekształcony w geometryczny ogród w stylu francuskim z fontanną.

Oprócz tego na terenie Placu Żelaznej Bramy powstanie m.in. sadzawka z przestrzenią integracyjną wyposażoną w leżaki, polana rekreacyjna ze stołami do ping-ponga oraz gry w szachy. Prywatność i odpoczynek wśród zieleni zapewnią drewniane pergole z pnączami.

plac

Projekt nowego Placu Żelaznej Bramy. Zdjęcie: UM Warszawa / Pracownia Architektoniczna MAU

Na placu architekci proponują ustawienie instalacji rzeźbiarskiej – dającego się obracać modelu pałacu Lubomirskich. Przypominałby o pierwotnym ustawieniu klasycystycznej budowli, którą obrócono w 1970.

Miejsce spotkań

Przed II wojną światową Plac Żelaznej Bramy był gęsto zabudowany kamienicami oraz obiektami handlowymi. Plac tętnił życiem i był miejscem spotkań mieszkańców stolicy.

Nowa koncepcja miałaby podkreślić niezwykłą historię tego miejsca i przywrócić jego przedwojenny układ – przede wszystkim przejście dla pieszych na Osi Saskiej. Prowadziło ono z osiedla za Żelazną Bramą przez ul. Marszałkowską do głównej alei Ogrodu Saskiego.

plac

Projekt nowego Placu Żelaznej Bramy. Zdjęcie: UM Warszawa / Pracownia Architektoniczna MAU

Jak zakłada projekt nowego Placu Żelaznej Bramy, w rejonie pomnika Tadeusza Kościuszki, a dokładnie na tyłach cokołu znajdzie się scena na spektakle teatralne i kameralne koncerty. Z kolei od północnej strony pomnika, bliżej ul. Przechodniej zostanie zaaranżowane miejsce na polanę rekreacyjną ze stołami piknikowymi.

Miejsc do biesiadowania nie zabraknie również w okolicach parku Mirowskiego. Stanie tu również ławka z rzeźbą „Grubego Joska” upamiętniająca gospodarza słynnej knajpy, która działała przed wojną w kamienicy przy ul. Rynkowej (wcześniej: Gnojnej).

Metamorfoza Placu Żelaznej Bramy to część programu Nowe Centrum Warszawy. Program zakłada przekształcanie ulic i placów stolicy na bardziej zielone, bezpieczniejsze i wygodniejsze dla pieszych i rowerzystów. Ale nie tylko ulice i place Warszawy mogą pochwalić się "liftingiem". Parki również, czego doskonałym przykładem jest wyremontowany niedawno park Pole Mokotowskie. Internauci porównali go nawet do nowojorskiego Central Parku. 

plac

Projekt nowego Placu Żelaznej Bramy. Zdjęcie: UM Warszawa / Pracownia Architektoniczna MAU

 


Czytaj więcej