Aukcja w DESA Unicum
Ten wieczór będzie niepowtarzalny, choć wpisze się w pewien wyraźny cykl. – DESA Unicum ma długą tradycję i duże doświadczenie w organizowaniu aukcji przekrojowych, związanych z różnymi dziedzinami sztuki, ale połączonych jedną ideą przewodnią. Projekty tematyczne takie jak „Zakopane, Zakopane”, „Kolor roku” czy właśnie „Dawna Rzeczpospolita” zawsze wzbudzają duże zainteresowanie klientów oraz gości odwiedzających wystawy przedaukcyjne – mówi Martyna Kolanowska z DESA Unicum.
Niemniej aukcja 7 listopada będzie miała znaczenie szczególne. Zdecyduje o tym ranga licytowanych przedmiotów, na różne sposoby związanych z wielkimi postaciami z historii naszego kraju. – Wyjątkowości projektowi poświęconemu kulturze Polski przedrozbiorowej dodaje fakt, że duża część wystawionych obiektów ma charakter muzealny, często są to wręcz unikaty na rynku. W tym roku pod młotek trafią m.in.: rękopis z przepisami pierwszego kuchmistrza Stanisława Augusta, Paula Tremona, kaseta z zestawem sztućców z kolekcji Ignacego Jana Paderewskiego, „Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego” z warsztatu Bacciarellego czy obraz „Alegoria wzroku” Louisa de Silvestre’a z historycznej królewskiej kolekcji Augusta II i Augusta III – podkreśla ekspertka.
Przyjrzyjmy się wspomnianym przez nią i jeszcze kilku naprawdę fascynującym obiektom.
Chrystus w Ogrójcu, malowidło z XV wieku
Warsztat Małopolski, Chrystus w Ogrójcu, koniec XV wieku. Materiały prasowe DESA Unicum.
Ten bardzo kameralny (40,5 x 30 cm) olej na desce, dzieło nieokreślonego bliżej warsztatu małopolskiego, pozwala zmaterializować marzenie o posiadaniu obiektu naprawdę starego – liczącego pół tysiąca lat! Okazja tym większa, że estymacja cenowa dla tego obrazu wynosi zaledwie od 4000 do 6000 zł.
XVII-wieczny pas przeworski wykonany ze srebra
Pas przeworski, XVII w. Materiały prasowe DESA Unicum.
Na aukcji 7 listopada pojawią się pasy kontuszowe oraz wzorowane na nich makaty ze słynnej manufaktury w Buczaczu. Mniej znanym od nich zjawiskiem są tzw. pasy przeworskie, czyli elementy stroju towarzyszy pancernych (średniozbrojnej jazdy polskiej). Licytowane będą dwa, oba wykonane z litego srebra.
„Alegoria wzroku” Louisa de Silvestre’a z kolekcji Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa
Louis de Silvestre i pracownia, „Alegoria wzroku” („Zmysł wzroku”), przed 1722 rokiem. Materiały prasowe DESA Unicum.
Nieczęsto trafia się okazja, by umieścić na swojej ścianie obiekt ze zbiorów królewskich. Barokowa kompozycja alegoryczna, wykonana prawdopodobnie do prywatnego gabinetu Augusta II przed 1722 rokiem, daje taką szansę. Do atutów tego oleju na płótnie – obok bardzo wysokiej klasy dzieła – należą okazałe wymiary (131 x 154 cm) i niska estymacja cenowa (50 000 – 70 000 zł).
Portret Krystyny Eberhardyny Hohenzollernówny, małżonki Augusta II
Warsztat drezdeński, Portret Krystyny Eberhardyny Hohenzollernówny, początek XVIII wieku. Materiały prasowe DESA Unicum.
Niezwykle efektowną propozycją jest także wielkoformatowy (225 x 134 cm) portret żony Augusta II i matki Augusta III. Rarytas z epoki saskiej, dzieło warsztatu drezdeńskiego z początku XVIII wieku, to jedna z droższych pozycji aukcji – z estymacją na poziomie 100 000 – 150 000 zł.
„Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego” z warsztatu Bacciarellego
Marcello Bacciarelli, warsztat, „Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego”, około 1780 roku. Materiały prasowe DESA Unicum.
W podobnej cenie można zdobyć portret Stanisława Augusta, wykonany w Malarni Królewskiej pod kierunkiem samego Marcello Bacciarellego. Jak informuje opis aukcji, konterfekt ten to odwzorowanie centralnej partii obrazu zatytułowanego „Stanisław August z gestem dyskusji”, który znajduje się dziś w zbiorach florenckiej Galerii Uffizi.
Rękopis z przepisami pierwszego kuchmistrza Stanisława Augusta, Paula Tremona
Rękopis „Kuchnia na sześć osób podług przepisów JP Tremona, pierwszego kuchmistrza Stanisława Augusta króla polskiego”, koniec XVIII w. Materiały prasowe DESA Unicum.
Do najciekawszych cymeliów z aukcji 7 listopada należy rękopis zawierający 86 przepisów Paula Tremo – pierwszego kuchmistrza Stanisława Augusta. Receptury przywołują smaki i aromaty słynnych obiadów czwartkowych. Dodatkowym walorem niezwykle rzadkiego zbioru (tylko 3 zachowane odpisy z epoki!) tych historycznych kart jest proweniencja – pochodzenie ze zbiorów wybitnego kolekcjonera Bronisława Krystalla. Stąd estymacja: 100 000 – 150 000 zł.
Kaseta z zestawem sztućców z kolekcji Ignacego Jana Paderewskiego
Fragment zestawu sztućców w kasecie, z kolekcji Ignacego Jana Paderewskiego, początek XX wieku, André Aucoc, Paryż. Materiały prasowe DESA Unicum.
DESA Unicum proponuje też sięgnąć po pamiątki związane z podniebieniem króla pianistów, jak u progu XX wieku nazywano Ignacego Jana Paderewskiego. Zachwycający komplet 310 sztućców z częściowo złoconego srebra w oryginalnej kasecie można zdobyć za kwotę bliską cenie wspomnianego rękopisu. Sporów o proweniencję tej pamiątki po Paderewskim nie będzie, sztućcom towarzyszy dowód sprzedaży ze spuścizny po kompozytorze z 1954 r.
Zobacz też:
- BAZARCH 2024 w Warszawie. Targi książek o architekturze, mieście i sztuce
- To pierwsza taka wystawa w Zamku Ujazdowskim. Na ekspozycji prace wideo wybitnych twórców polskich i zagranicznych
- Polka zaprojektowała w latach 60. pomnik prezydenta Ghany. Wystawa w Szczecinie odkrywa zapomniane karty historii