Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Dizajn na fali” z projektantkami Joanną Hawrot i Agatą Matlak-Lutyk

„Dizajn na fali” to cykl rozmów o polskim dizajnie, który organizuje Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. W środę, 20 listopada odbędzie się kolejne spotkanie cyklu – tym razem o projektowaniu mody łączącej odmienne tradycje opowiedzą Joanna Hawrot i Agata Matlak-Lutyk.

Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Dizajn na fali” z projektantkami Joanną Hawrot i Agatą Matlak-Lutyk

Na spotkanie z Joanną Hawrot i Agatą Matlak-Lutyk zapraszamy 20 listopada. Natomiast ostatnim w tym roku spotkaniem z cyklu "Dizajn na fali" będzie "Nowe rzemiosło. Na styku tradycji, technologii i wzornictwa", które odbędzie się 17 grudnia o godz.

Rozmowy o polskim dizajnie w Muzeum Manggha

Joanna Hawrot i Agata Matlak-Lutyk będą gościniami przedostatniego w tym roku spotkania z cyklu „Dizajn na fali”. Razem z Dominikiem Lisikiem, kuratorem, krytykiem dizajnu i pomysłodawcą cyklu „Dizajn na fali”, projektantki poruszą tematy dotyczące współczesnej mody i łączenia różnorodnych tradycji w procesie projektowym. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00.

Na spotkaniu „Dizajn między kulturami” nie zabraknie dyskusji o zjawisku „fast fashion” i sztucznie kreowanych trendów zasilanych potężnymi kampaniami marketingowymi i międzynarodowym kapitalizmem. Temu zjawisku przeciwstawia się nowy typ konsumenta, który zyskuje na sile w ostatnich latach – świadomy, skupiający się na trwałości produktu niż na przelotnych trendach, wspierający lokalnych producentów.

Podczas rozmowy w Muzeum Manggha poruszone zostaną również wątki tożsamości wyrażanej przez ubiór. W końcu odzież stanowi jeden z najbardziej niezbędnych i funkcjonalnych przejawów kultury materialnej człowieka. Od zarania dziejów ludzie ochraniali swoje ciało na rozmaite sposoby, a mnogość i różnorodność tych rozwiązań najczęściej zakorzeniona była w danej kulturze, tradycji, religii i lokalności.

Kim jest Joanna Hawrot i Agata Matlak-Lutyk?

Joanna Hawrot od ponad 14 lat tworzy w duchu autorskiej filozofii „From Fashion to Art”. Sięgając do minimalistycznej japońskiej estetyki, łączy kroje nowoczesnych kimon z graficzną treścią polskich współczesnych artystów. Kimona Joanny Hawrot zdobyły uznanie międzynarodowe, prezentowane były m.in. na wystawach w Paryżu, Tokio i Nowym Jorku. W tym roku kimona Joanny Hawrot znalazły się również na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

 

Agata Matlak-Lutyk jest projektantką, fotografką i współzałożycielką marki modowej „Balagan Studio”, działającej między Warszawą a Tel Awiwem. Od 2015 roku współtworzy inicjatywę Transparent Shopping Collective, która skupia się na zagadnieniach zrównoważonego i odpowiedzialnego działania w przemyśle modowym.

 

Zobacz też: 

Czytaj więcej