Zanim założył markę Novocastrian, projektował luksusowe wnętrza. Teraz prezentuje pierwszą kolekcję lamp

Pracują z mosiądzem, brązem, stalą nierdzewną oraz szerokim asortymentem rzadkich łupków, kamieni i marmurów sprowadzanych z całej Anglii. Ich dodatki do wnętrz są skromne i jednocześnie ponadczasowe. Wierzą w szczere piękno surowych, naturalnych materiałów, a metal to ich obsesja i podstawa każdej pracy. Poznajcie markę Novocastrian, którą założył architekt Richy Almond. 

Zanim założył markę Novocastrian, projektował luksusowe wnętrza. Teraz prezentuje pierwszą kolekcję lamp

Lampka marki Novocastrian. Zdjęcie: Materiały prasowe. Producentka: Karine Monié

- Jesteśmy synami i córkami północnych stoczniowców i górników, którzy napędzali rewolucję przemysłową. Nieustannie dążymy do przekształcenia ich rzemiosła w formę odpowiednią dla naszych współczesnych czasów - mówią twórcy brytyjskiej marki Novocastrian o globalnym zasięgu, którą dziś tworzy już dwunastoosobowy zespół projektowo-rzemieślniczy. 

Architekt Richy Almond, założyciel marki Novocastrian. Zdjęcie: Materiały prasowe. Producentka: Karine Monié

Założycielem marki jest syn długiego rodu stoczniowców z Tyneside - architekt Richy Almond. Dorastał w dawnej wiosce górniczej, co rozwinęło jego fascynację dawnym potężnym przemysłowym dziedzictwem północno-wschodniej Anglii.

Pozostawanie w ciągłej relacji z rodzinnym zakładem metalurgicznym przekształciło się w głęboką pasję do tworzenia, zwłaszcza do projektowania. Almond studiował architekturę, między innymi w Szkole Sztuki w Glasgow, na Uniwersytecie Northumbria i na Uniwersytecie Westminster.

Projektuje luksusowe rezydencje i hotele w Londynie i za granicą. A własną markę projektową Novocastrian traktuje jako sposób na połączenie rodzinnych doświadczeń produkcyjnych z dziedziną projektowania. 

Inspiracja miastem i koleją

Dla swojej pierwszej kolekcji oświetlenia Richy Almond inspiracje czerpał z... licznych podróży pociągiem wzdłuż wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii między Newcastle a Londynem. 

- Obserwowałem rytmiczne układy linii przewodowych oraz intrygujące izolatory kształtem przypominające spodeczki, które je ozdabiają. Występują na całym świecie w różnych formach i zapobiegają wyładowaniom z przewodów elektrycznych. Zazwyczaj są wykonane ze szkła lub ceramiki, a ich żebrowany kształt jest zarówno funkcjonalny, jak i dekoracyjny. Zawsze zastanawiało mnie, dlaczego nie zainspirowały one kolekcji oświetlenia, więc wydawało się to naturalnym punktem wyjścia, gdy zdecydowaliśmy się na opracowanie naszej pierwszej kolekcji lamp - wspomina Almond.

Z tych głębokich inspiracji przemysłowym dziedzictwem Anglii, rytmem i powtarzalnością linii kolejowych - narodziła się kolekcja oświetlenia marki Novocastrian.

Żyrandol marki Novocastrian. Zdjęcie: Materiały prasowe. Producentka: Karine Monié

Lampka marki Novocastrian. Zdjęcie: Materiały prasowe. Producentka: Karine Monié

Pierwsza kolekcja oświetlenia

Kolekcja składa się z czterech podstawowych elementów: żyrandola, lampy stołowej i dwóch kinkietów. Ale każdy z nich został zaprojektowany tak, by możliwe było tworzenie z ich udziałem niemal nieskończonych konfiguracji. 

Żyrandole są dostępne w czterech różnych wariantach kloszy szklanych, które można ustawiać na różne sposoby. Mogą być też "grupowane" w celu stworzenia charakterystycznych świetlnych rzeźb. Każdy element składa się z obudowy wykonanej z litego mosiądzu i klosza szklanego, które wyrażają estetykę "żebrowaną", inspirowaną izolatorami kolejowymi.

- Klosze są dostępne zarówno w szkle matowym, jak i przezroczystym, a mosiężne elementy są standardowo polerowane lub o ciemnym wykończeniu. Podobnie jak w przypadku prawie wszystkich prac naszej marki, lampy oferujemy w niestandardowych wykończeniach i konfiguracjach na indywidualne życzenie klientów - opowiada projektant. 

Lampa marki Novocastrian. Zdjęcie: Materiały prasowe. Producentka: Karine Monié

Lampa stołowa marki Novocastrian. Zdjęcie: Materiały prasowe. Producentka: Karine Monié

Warsztatowe królestwo Novocastrian

Każde dzieło marki jest wykonane ręcznie w warsztacie na północy Anglii, gdzie wyraźnie wybrzmiewają echa przemysłowej historii. Warsztat został zbudowany w latach 50. ubiegłego wieku i ma prawie 600 metrów kwadratowych. Znajduje się w Waszyngtonie, rozległej strefie przemysłowej na północy Anglii, niedaleko Newcastle upon Tyne. 

- To duże udogodnienie, kiedy pracujemy w zespole projektant-rzemieślnik, jednocześnie mając do dyspozycji nasze własne studio projektowe i warsztat. Jesteśmy w stanie prototypować i testować pomysły bardzo szybko, korzystając z opinii naszych twórców, które od razu mają realny wpływ na każdy projekt - opowiada założyciel marki. 

Ponadczasowe materiały

Rodzimy region twórcy Novocastrian na północnym wschodzie Anglii został zbudowany na dwóch surowcach: węglu i stali. - Stal wydaje się być we mnie bardzo głęboko zakorzeniona i jest moim materiałem referencyjnym w większości sytuacji. Często nawet nie jest to świadomy wybór, ale coś, co czujemy jako naturalne i odpowiednie dla kolejnych produktów, które wprowadzamy do portfolio naszej marki. Doceniam zarówno skromność materiału jakim jest stal, ale też dostrzegam te wszystkie unikatowe sposoby jej obróbki, dzięki którym powstają z niej wyjątkowe dzieła. Ciągle też eksplorujemy nowe sposoby pracy z metalem, który stanowi podstawę naszej pracy - podkreśla projektant. 

Prace w warsztacie marki Novocastrian. Zdjęcie: Materiały prasowe. Producentka: Karine Monié

Prace w warsztacie marki Novocastrian. Zdjęcie: Materiały prasowe. Producentka: Karine Monié

 

Poznajcie też historię Żywii Nowickiej i jej mebli „Kollekti”-  od projektantki wnętrz do twórczyni designu użytkowego oraz polską kolekcję tekstyliów inspirowanych op-artem marki Hogai.


Czytaj więcej