Zamiokulkas zenzi to kompaktowa odmiana popularnego zamiokulkasa. Sprawdź, jak o niego zadbać

Zamiokulkas zenzi to kompaktowa odmiana popularnego zamiokulkasa zamiolistnego. Roślina, podobnie jak jej większy kuzyn jest niewymagająca i świetnie nadaje się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin doniczkowych.

Zamiokulkas zenzi to kompaktowa odmiana popularnego zamiokulkasa. Sprawdź, jak o niego zadbać

Zamiokulkas zenzi nie ma większych wymagań pielęgnacyjnych, potrafi też wiele wybaczyć. Zdjęcie: Unsplash

Zamiokulkas zenzi i zamiokulkas zamiolistny – czym się różnią?

Czym różni się zamiokulkas zenzi od zamiokulkasa zamiolistnego? Zamiokulkas zenzi jest miniaturową odmianą zamiokulkasa zamiolistnego. Ma dużo grubsze pędy i bardziej zwarty pokrój. Zamiokulkas zenzi jest dość niski, a jego ciemnozielone liście mają beczułkowaty kształt u nasady i są ułożone bardzo blisko siebie na łodydze.

Zamiokulkas zenzi – uprawa

Zamiokulkas zenzi jest rośliną bardzo łatwą w uprawie i odporną na wiele błędów pielęgnacyjnych. Zamiokulkas zalicza się do gatunków „żelaznych”, które idealnie nadają się dla osób zapominalskich, początkujących i tych, które „nie mają ręki do roślin”. Zamiokulkasa naprawdę bardzo trudno zabić. Nie robi na nim wrażenia brak słońca i okazjonalne przesuszenie. Tak naprawdę poważnie zaszkodzić mu może jedynie przelanie. Od nadmiaru wody mogą zgnić mu korzenie, a jedną z oznak przelania zamiokulkasa są żółknące liście.

Zamiokulkas zenzi preferuje stanowisko o świetle rozproszonym, ale w cieniu również sobie poradzi. Nie zaleca się stawiać rośliny w bardzo nasłonecznionym miejscu, ponieważ intensywne słońce może poparzyć liście zamiokulkasa.

Zamiokulkas zenzi, podobnie jak zamiokulkas zamiolistny nie potrzebuje też częstego podlewania, ponieważ wodę gromadzi w bulwie korzeniowej oraz grubych, mięsistych łodygach. Zanim podlejemy zamiokulkasa, najlepiej sprawdzić palcem, czy dolne warstwy są już suche. Jeśli nie, warto zaczekać z podlaniem. Zimą, w czasie spoczynku, roślinę podlewamy bardzo rzadko, raz na 1-1.5 miesiąca, a nawet rzadziej – wszystko zależy od poziomu wilgotności podłoża.

Podłoże dla zamiokulkasa zenzi powinno być żyzne, przepuszczalne, próchnicze o lekko kwaśnym odczynie. Zamiokulkasa zenzi nie musimy zasilać nawozem, ale jeśli chcemy, możemy robić to w okresie wegetacyjnym (wiosna i lato) raz w miesiącu. Wybieramy wtedy dobrej jakości nawóz do roślin zielonych.

Liście zamiokulkasa zenzi mogą szybciej zbierać kurz, dlatego dobrym pomysłem jest regularne przecieranie blaszek liściowych delikatnie, lekko zwilżoną szmatką.


Czytaj więcej