Zamiokulkas – żelazna roślina, która wiele wybacza. Ekspert radzi, jak o nią zadbać

Zamiokulkas ceniony jest za swój egzotyczny wygląd, niewielkie wymagania i łatwość w uprawie. „Zamio” potrafi wybaczyć wiele błędów pielęgnacyjnych, dlatego jest idealną rośliną dla początkujących i zapracowanych.

Zamiokulkas – żelazna roślina, która wiele wybacza. Ekspert radzi, jak o nią zadbać

Zamiokulkas zamiolistny jest zaliczany do grona "żelaznych roślin", czyli gatunków wytrzymałych. Zdjęcie: Getty Images

Zamiokulkas – idealna roślina dla początkujących

Zamiokulkas zamiolistny pochodzi z terenów południowo-wschodniej Afryki. Występuje m.in. w Kenii, RPA, Tanzanii i Zanzibarze. Tę roślinę o charakterystycznych mięsistych łodygach i ciemnozielonych, skórzastych listkach znajdziemy najczęściej na sawannach, wilgotnych lasach tropikalnych oraz suchych lasach podrównikowych.

Mimo że znany od dawna, popularność zyskał pod koniec lat 90., gdy holenderskie firmy ogrodnicze wprowadziły „zamio” do powszechnej uprawy. Zachwyt nad zamiokulkasem nie powinien nikogo dziwić – w końcu to roślina o niesamowitej wytrzymałości, która zniesie niekorzystne warunki i wybaczy wiele błędów w uprawie.

Czy zamiokulkas jest trujący? Zamiokulkas jest trujący, a zawarte w łodydze i liściach substancje mogą być szkodliwe dla zwierząt i ludzi.

Zamiokulkas – stanowisko

Zamiokulkas preferuje stanowiska o świetle rozproszonym, ale w półcieniu również dobrze się odnajdzie. Roślinę należy jednak chronić przed intensywnym, bezpośrednim światłem, które może poparzyć jego liście. Warto doniczkę z zamiokulkasem ustawić w miejscu oddalonym od silnych podmuchów chłodnego wiatru i przeciągów.

Zamiokulkas lubi ciepło i rośnie najlepiej w temperaturze pokojowej (18-25°C). Przy niższych temperaturach zamiokulkas może zrzucać liście, przygotowując się do przejścia w stan spoczynku.

zamiokulkas

Zamiokulkas zamiolistny. Zdjęcie: Unsplash / Feey

Zamiokulkas – jaka ziemia?

Zamiokulkas jest sukulentem, który w bulwie korzeniowej i grubych kłączach magazynuje wodę. Z tego względu roślina nie potrzebuje zbyt częstego podlewania. Jednocześnie wymaga podłoża maksymalnie przepuszczalnego, które pozwoli na szybkie odprowadzenie nadmiaru wody.

- Zamiokulkas uwielbia suche podłoże, zwłaszcza mocno przepuszczalne dla kaktusów i sukulentów – mówi Fabian Siubiak z Rozkwitnie Plant Shop.

Jeśli więc planujemy przesadzenie zamokulkasa do nowej doniczki, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości ziemię do kaktusów i sukulentów.

Jaka doniczka do zamiokulkasa?

Wybór doniczki do zamiokulkasa jest kluczowy dla jego poprawnego wzrostu i rozwoju. Zamiokulkas preferuje odrobinę ciasne doniczki, które pozwalają na obfitszy rozrost części nadziemnej, ograniczając jednocześnie ekspansję bulwy z korzeniami.

Oprócz odpowiedniego rozmiaru, doniczka dla zamiokulkasa powinna mieć od spodu otwory drenażowe, które umożliwią odprowadzanie nadmiaru wody. To szczególnie ważne w przypadku zamiokulkasa, który źle znosi nadmierne przelanie.

zamiokulkas

Zamiokulkas zamiolistny. Zdjęcie: Pexels / Lokesh Tiwari

Zamiokulkas – podlewanie

Zamiokulkas potrafi magazynować duże ilości wody, dlatego nie wymaga częstego podlewania i dość dobrze radzi sobie z okazjonalnym przesuszeniem.

Z reguły w okresie letnim zamiokulkasa podlewamy co 2-3 tygodnie, natomiast w okresie zimowym jeszcze rzadziej. Zanim podlejemy roślinę, warto sprawdzić, za pomocą palca lub drewnianego patyczka, czy ziemia w doniczce już przeschła, czy wciąż jest wilgotna.

Oprócz częstotliwości w podlewaniu zamiokulkasa liczy się również jakość wody. Warto zadbać, by woda, którą podlejemy zamiokulkasa miała temperaturę pokojową i najlepiej, by była przegotowana lub odstana.

Zamiokulkas – jak nawozić?

Zamiokulkas jest rośliną odporną i niewymagającą szczególnej pielęgnacji, ale dobrym pomysłem będzie zasilanie „zamio” dobrej jakości nawozami. Kiedy i czym nawozić zamiokulkasa?

- W okresie wiosna-lato warto zamiokulkasa regularnie nawozić nawozem mineralnym do roślin zielonych. To doda roślinie energii i sprawi, że kolor liści będzie intensywnie zielony, i co najważniejsze - zamiokulkas łatwiej przetrwa zimę – radzi Przemysław Kirylak z Rozkwitnie Plant Shop.

zamiokulkas

Zamiokulkas zamiolistny. Zdjęcie: Pexels / Elena Golovchenko

Zamiokulkas – przesadzanie

Zamiokulkas to jedna z tych roślin, która nie wymaga częstego przesadzania. Doskonale sobie radzi w lekko ciasnawej doniczce. Młode okazy można przesadzać raz w roku ze względu na wzmożony rozwój bryły korzeniowej, natomiast starsze okazy zazwyczaj wystarczy przesadzić do nowej doniczki co 2-3 lata, gdy zauważymy, że korzenie całkowicie wypełniły pojemnik i się już w nim nie mieszczą.

Podczas przesadzania zamiokulkasa bardzo ważne jest, by nie uszkodzić bulwy z korzeniami. Warto też, po oczyszczeniu korzeni z ziemi, sprawdzić, czy są one w dobrym stanie i czy nie gniją.

Jak czyścić liście zamiokulkasa?

Na liściach zamiokulkasa może osadzać się kurz, dlatego, co jakiś czas dobrze jest delikatnie przemyć liście szmatką zwilżoną w przegotowanej wodzie. By uzyskać jeszcze lepszy efekt i dodatkowo ochronić roślinę przed szkodnikami, do wody można dodać olejek Neem.

Zamiokulkas Zenzi

Zamiokulkas Zenzi to ciesząca się dużą popularnością odmiana popularnego zamiokulkasa. Zamiokulkas Zenzi charakteryzuje się bardziej zwartym pokrojem i grubszymi łodygami.

W uprawie Zenzi jest tak samo łatwy i bezproblemowy jak zamiokulkas zamiolistny. Preferuje podłoże do kaktusów i sukulentów, oszczędne podlewanie, stanowisko o świetle rozproszonym i ochronę przed mrozem oraz przeciągami.

Zamiokulkas Raven

Zamiokulkas Raven to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów roślin. Ta odmiana charakteryzuje się ciemnymi, prawie czarnymi liśćmi, które układają się w okazałe, zwarte kępy. Młode pędy są zielone, ale z czasem przybierają ciemną barwę.

Podobnie jak inne odmiany zamiokulkasa, Raven również nie ma zbyt wielu wymagań pielęgnacyjnych i jest bardzo wytrzymały.

Może cię zainteresować:

  1. Jak dbać o skrzydłokwiat? Wskazówki dotyczące pielęgnacji i przesadzania
  2. Dracena – najlepsze gatunki do uprawy w domu, odmiany, podlewanie, pielęgnacja
  3. Monstera deliciosa bez tajemnic. Wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie monstery dziurawej
  4. Jak uratować przelaną roślinę? Kryzysowy poradnik krok po kroku

Czytaj więcej