Zaglądamy do nowej pracowni ORSKA w Starym Folwarku

ORSKA od lat tworzy biżuterię z charakterem, nietuzinkową i odważną. W DNA marki wpisane jest poszukiwanie niestandardowych rozwiązań i ciągłe wychodzenie ze strefy komfortu. Do tego potrzebny jest nie tylko utalentowany zespół, ale również wyjątkowe miejsce. Dlatego ORSKA otworzyła nową pracownię w zabytkowym budynku Starego Folwarku w Przeźmierowie k. Poznania.

Zaglądamy do nowej pracowni ORSKA w Starym Folwarku

Zabytkowy Stary Folwark został zaadaptowany na siedzibę i pracownię ORSKA. Zdjęcie: ORSKA

Pracownia ORSKA w zabytkowej lokalizacji

Budynek ponad stuletniego Starego Folwarku w Przeźmierowie jest główną siedzibą ORSKA. Oprócz nowej pracowni jubilerskiej, mieści także studio fotograficzne i kreatywne, butik online oraz przestrzeń biurową. Za adaptację zabytkowego obiektu odpowiada architektka Maja Chrostowska z pracowni Mayart – jej projekt z jednej strony szanuje historię Starego Folwarku, a z drugiej – skupia się na funkcjonalności oraz wygodzie codziennego użytkowania. Nowoczesny, minimalistyczny styl wykończenia harmonijnie łączy się z oryginalnymi, odrestaurowanymi detalami, nawiązując tym samym do filozofii marki ORSKA, która w swoich projektach często łączy przeszłość z przyszłością.

Zdjęcie: ORSKA

Zdjęcie: ORSKA

Podczas trwającej dwa lata renowacji, zachowano klimatyczne mury, zmieniając jedynie to, czego, mimo starań, nie udało się uratować. Po renowacji belki stropowe przekształcono w parapety i progi, a cegła odzyskana z rozebranych ścian, po oczyszczeniu, znalazła swoje miejsce w nowych ścianach działowych. Najbardziej nieregularne fragmenty cegieł pocięto na płytki, które następnie ozdobiły klatkę schodową. Metamorfozę przeszły również otwory okienne, które odzyskały swoje naturalne, ostrołukowe formy. Podczas prac rewitalizacyjnych na elewacji przywrócono piękno naturalnych kamieni polnych – starannie przełożone lub przycięte wykorzystano jako umocnienia dla budynku oraz schodów. W ramach współpracy projektantki Anny Orskiej z Ceramiką Paradyż podłogi ozdobione są płytami właśnie tej polskiej firmy.

Zdjęcie: ORSKA

Zdjęcie: ORSKA

Zdjęcie: ORSKA

W przestrzeni konferencyjnej uwagę przyciąga ściana wykonana z oryginalnych desek ze sceny Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Zamontowane na starych nitach, emanują energią miejsca, z którego pochodzą i jednocześnie wygłuszają pomieszczenie. Z kolei blaty modułowych stołów konferencyjnych wykonane przez zespół Boomplastic z recyklatu tworzyw sztucznych, w symboliczny sposób nawiązują do kolekcji Orskiej.

Zdjęcie: ORSKA

Zdjęcie: ORSKA

W siedzibie marki znalazło się również miejsce dla licznych pamiątek z domu rodzinnego Anny Orskiej, a także przedmiotów z unikalną historią. Są wśród nich m.in. betonowy lew, który pełni funkcję lampy czy regał projektu Anny Orskiej, który powstał w ramach jej pracy dyplomowej. Odnowione postindustrialne lampy rozjaśniają komunikację budynku, a elementy scenograficzne z pokazów, takie jak manekiny czy korpusy, są elementem dekoracji wnętrz.

Zdjęcie: ORSKA

Zdjęcie: ORSKA

Renowacji Starego Folwarku i przystosowaniu go do nowej funkcji przyświecała filozofia zero waste i koncepcja zrównoważonego projektowania – od oryginalnych, odnowionych krzeseł z Folwarku przez pofabryczne stołki barowe, aż po odnowiony przedwojenny stół jubilerski, który stał się centralnym stołem jadalnym.

Zdjęcie: ORSKA

Zdjęcie: ORSKA

Zdjęcie: ORSKA

W takiej odsłonie, nowa pracownia ORSKA jest czymś więcej, niż przestrzenią do pracy. To miejsce, w którym historia spotyka się z nowoczesnością, a nowe technologie koegzystują z tradycyjnym rzemiosłem. To również opowieść o powrocie do korzeni, szacunku dla materiału i umiejętności nadawania drugiego życia pozornie zapomnianym przedmiotom.

 

Czytaj więcej