Zaginiona kolekcja odnaleziona

Oto prawdziwa gratka dla kolekcjonerów! Przeczytaj o aukcji “Lily&Jan Kunczynski Collection. Lake Tahoe, Nevada”. Poznaj historię zaginionych prac Tadeusza Brzozowskiego.

Zdjęcia Materiały prasowe DESA Unicum
Zaginiona kolekcja odnaleziona

Tadeusz Brzozowski, "Grajzelaraj", 1971 r.

Św. Graal odnaleziony. Obrazy Tadeusza Brzozowskiego na wystawie przedaukcyjnej

Do 21 listopada mamy wyjątkową okazję, by obejrzeć wystawę przedaukcyjną prac z kolekcji Lily i Jana Kunczynskiego, przede wszystkim ogromny zbiór obrazów Tadeusza Brzozowskiego. Skąd ta wyjątkowa oferta? W 1971 roku Tadeusz Brzozowski został zaproszony do Nevady, przez swojego mecenasa i przyjaciele polskiego biznesmena Jana Kunczynskiego.

zssssObrazy Tadeusza Brzozowskiego prezentowane przez koordynatora aukcji Wiktora Komorowskiego. Zdjęcie: materiały prasowe DESA Unicum

Plan był prosty - artysta miał wykonanie prace, które zostałyby wystawione w jednej z amerykańskich galerii, by wzmocnić jego pozycję na amerykańskim rynku sztuki. Nigdy do tego nie dojdzie. Kunczynski i jego żona decydują się wykupić wszystkie prace do swojej kolekcji. Będą towarzyszyć im przez pół wieku, tworząc niezwykły klimat ich odwiedzanego przez wielu przyjaciół domu. Teraz, w 2024 roku, zgodnie z wolą Jana Kunczynskiego, prace zostaną sprzedane w Desie Unicum.

Mistrz w Desa Unicum

Tadeusz Brzozowski był malarzem związanym z awangardą. Tworzył w różnych technikach – od witraży, tkanin, fresków aż po obrazy olejne. Twórca nie podchodził poważnie do sztuki i traktował z dystansem swoje prace starając się, aby każda z nich stała się oddzielną opowieścią. Ważny był dla niego kolor, faktura, światłocień i laserunki, dzięki którym stał się geniuszem awangardy.

W trakcie II wojny światowej współpracował z Tadeuszem Kantorem i krakowską Grupą Młodych Plastyków. Tadeusz Brzozowski był też związany z reaktywowaną po wojnie Grupą Krakowskiej. Jako jej członek pojawił się obok Marii Jaremy, Jadwigi Maziarskiej, Kazimierza Mikulskiego, Jerzego Nowosielskiego, Erny Rosenstein i Jerzego Skarżyńskiego na słynnej wystawie "Dziewięciu".

Jego groteskowe, baśniowe obrazy o "drapieżnych" formach zaczerpniętych z Witkacego były inspirowane codziennością. To prace rozpoznawalne i charakterystyczne, wyróżniające się intensywnością barw, wyrazistą fakturą i widoczną strukturą.

Tadeusz Brzozowski w Desa Uncium - co znajdziesz na aukcji?

Przedmiotem aukcji są wysokiej klasy dzieła, obiekty z drewna i oleju, cykl kilkudziesięciu graf i ogromna grupa kilkudziesięciu nigdy niewystawianych obrazów Tadeusza Brzozowskiego.

hhhhhhhhhhhhhhhhhTadeusz Brzozowski, "Ront", 1971. Zdjęcia: DESA Unicum

jjjjjjjjjjjjTadeusz Brzozowski, "Hantle", 1971. Zdjęcie: materiały prasowe DESA Unicum

hhhhhkkkkkTadeusz Brzozowski, "Grajzleraj", 1971. Zdjęcia: materiały prasowe DESA Unicum

Poza pracami Tadeusza Brzozowskiego w ofercie aukcji znalazły się dwie pozycje Jerzego Tchórzewskiego, jeden z "Pejzaży" Rajmunda Ziemskiego i dzieła przedstawicielek sztuki ludowej: akwarele Józefy Wnukowej i obiekty tkackie Marty Gąsienicy-Szostak.

 

Zobacz też:

5 polskich artystów, których prace można zobaczyć w paryskim Centre Pompidou

Wystawa Poli Dwurnik we Wrocławiu. Czule i z empatią o zwierzętach

Jean Dubuffet stworzył plenerową instalację, by móc w spokoju kontemplować sztukę. Dziś można ją zwiedzać

Czytaj więcej