Św. Graal odnaleziony. Obrazy Tadeusza Brzozowskiego na wystawie przedaukcyjnej
Do 21 listopada mamy wyjątkową okazję, by obejrzeć wystawę przedaukcyjną prac z kolekcji Lily i Jana Kunczynskiego, przede wszystkim ogromny zbiór obrazów Tadeusza Brzozowskiego. Skąd ta wyjątkowa oferta? W 1971 roku Tadeusz Brzozowski został zaproszony do Nevady, przez swojego mecenasa i przyjaciele polskiego biznesmena Jana Kunczynskiego.
Obrazy Tadeusza Brzozowskiego prezentowane przez koordynatora aukcji Wiktora Komorowskiego. Zdjęcie: materiały prasowe DESA Unicum
Plan był prosty - artysta miał wykonanie prace, które zostałyby wystawione w jednej z amerykańskich galerii, by wzmocnić jego pozycję na amerykańskim rynku sztuki. Nigdy do tego nie dojdzie. Kunczynski i jego żona decydują się wykupić wszystkie prace do swojej kolekcji. Będą towarzyszyć im przez pół wieku, tworząc niezwykły klimat ich odwiedzanego przez wielu przyjaciół domu. Teraz, w 2024 roku, zgodnie z wolą Jana Kunczynskiego, prace zostaną sprzedane w Desie Unicum.
Mistrz w Desa Unicum
Tadeusz Brzozowski był malarzem związanym z awangardą. Tworzył w różnych technikach – od witraży, tkanin, fresków aż po obrazy olejne. Twórca nie podchodził poważnie do sztuki i traktował z dystansem swoje prace starając się, aby każda z nich stała się oddzielną opowieścią. Ważny był dla niego kolor, faktura, światłocień i laserunki, dzięki którym stał się geniuszem awangardy.
W trakcie II wojny światowej współpracował z Tadeuszem Kantorem i krakowską Grupą Młodych Plastyków. Tadeusz Brzozowski był też związany z reaktywowaną po wojnie Grupą Krakowskiej. Jako jej członek pojawił się obok Marii Jaremy, Jadwigi Maziarskiej, Kazimierza Mikulskiego, Jerzego Nowosielskiego, Erny Rosenstein i Jerzego Skarżyńskiego na słynnej wystawie "Dziewięciu".
Jego groteskowe, baśniowe obrazy o "drapieżnych" formach zaczerpniętych z Witkacego były inspirowane codziennością. To prace rozpoznawalne i charakterystyczne, wyróżniające się intensywnością barw, wyrazistą fakturą i widoczną strukturą.
Tadeusz Brzozowski w Desa Uncium - co znajdziesz na aukcji?
Przedmiotem aukcji są wysokiej klasy dzieła, obiekty z drewna i oleju, cykl kilkudziesięciu graf i ogromna grupa kilkudziesięciu nigdy niewystawianych obrazów Tadeusza Brzozowskiego.
Tadeusz Brzozowski, "Ront", 1971. Zdjęcia: DESA Unicum
Tadeusz Brzozowski, "Hantle", 1971. Zdjęcie: materiały prasowe DESA Unicum
Tadeusz Brzozowski, "Grajzleraj", 1971. Zdjęcia: materiały prasowe DESA Unicum
Poza pracami Tadeusza Brzozowskiego w ofercie aukcji znalazły się dwie pozycje Jerzego Tchórzewskiego, jeden z "Pejzaży" Rajmunda Ziemskiego i dzieła przedstawicielek sztuki ludowej: akwarele Józefy Wnukowej i obiekty tkackie Marty Gąsienicy-Szostak.
Zobacz też:
5 polskich artystów, których prace można zobaczyć w paryskim Centre Pompidou
Wystawa Poli Dwurnik we Wrocławiu. Czule i z empatią o zwierzętach