Co najłatwiej hodować na parapecie? Osiągniesz sukces z naszym przewodnikiem

Jakie rośliny wybrać i jak o nie zadbać – sprawdziliśmy dla tych, którzy do tej pory byli w stanie zgładzić nawet kaktusy. Odnieś sukces i ciesz się zielenią w mieszkaniu. Nawet jeśli jesteś całkiem „zielony”. Poznaj gatunki najlepsze dla początkujących i dowiedz się, jak je „obsłużyć”. 

Co najłatwiej hodować na parapecie? Osiągniesz sukces z naszym przewodnikiem

Sansevieria trifasciata. Cottonbro Studio/Pexels.

Dobrze wybrana zieleń

Kluczem do sukcesu jest wybranie najmniej wymagających roślin doniczkowych i absolutne minimum zaangażowania. Przedstawiamy pięć gatunków roślin, których hodowanie nie ma prawa zakończyć się fiaskiem:

1. Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

To jeden z najbardziej wytrzymałych gatunków roślin doniczkowych. Wyróżnia go duża odporność na szkodniki i jest rośliną nadającą się do cienia – poradzi sobie nawet w słabym oświetleniu oraz wymaga minimalnej pielęgnacji. Znosi dobrze nawet brak wody! Koneserom liści o ciemnej barwie polecamy odmianę Raven.

Zamiokulkas zamiolistny roślina

Zamiokulkas zamiolistny. Zdjęcie: Elena Golovchenko/Pexels. 

2. Sansewieria (Sansevieria trifasciata)

Ta roślina zwana jest również wężownicą i może …przetrwać wszystko. Jest bardzo wytrzymała, toleruje suszę i różne poziomy oświetlenia – od cienia do pełnego nasłonecznienia. Bardzo szeroka gama odmian kolorystycznych liści sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Sansewieria roślina liście

Sansewieria. Zdjęcie: Cottonbro Studio/Pexels.

3. Aloes (Aloe vera)

Sukulent o dekoracyjnych, mięsistych liściach, który najlepiej rośnie w jasnych, nasłonecznionych miejscach. Jest bardzo łatwy w pielęgnacji, nie potrzebuje częstego podlewania. Podlewasz go dopiero, gdy ziemia całkowicie przeschnie. Idealny dla zapominalskich.

aloes łodyga zielona

Aloes. Zdjęcie: Oleksandr P/Pexels.

4. Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)

Idealna roślina do miejsc z rozproszonym światłem. Jest bardzo łatwa w uprawie, a jej pnącza szybko rosną, tworząc piękne zielone pędy. Roślina dobrze wygląda w grupach, idealna na półkę lub kwietnik.

Epipremnum złociste roślina liście zielone

Epipremnum złociste. Zdjęcie: Teona Swift/Pexels.

5. Opuncja (Opuntia)

Popularny kaktus, który uwielbia pełne słońce i idealnie sprawdzi się na parapetach o wystawie południowej. To gatunek odporny na suszę, który dobrze znosi długie przerwy w podlewaniu. Kaktusy są świetnym wyborem dla osób, które często wyjeżdżają lub zapominają o podlewaniu. Ujdzie im to na sucho.

opuncja kaktus zielony

Opuncja. Zdjęcie: Cottonbro studio/Pexels.

Jakieś zasady jednak są

Po zakupie roślin „na start” nie możesz zapomnieć o ogólnych zasadach pielęgnacji, które sprawią, że twoje rośliny będą w świetnej kondycji:

1. Sprawdzanie gleby!

Zanim podlejesz roślinę, zawsze sprawdź, czy ziemia jest sucha na głębokości około 2 – 3 cm. Najlepsza metoda to włożenie palca do podłoża.

2. Wymiana podłoża po zakupie 

Zdecydowana większość roślin, które kupujemy jest w tzw. podłożu produkcyjnym, z dużą ilością włókna kokosowego. Tego typu podłoże dobrze się sprawdza w szklarniach i do transportu, jednak zdecydowanie gorzej w warunkach domowej uprawy. Pamiętaj, że wymianę podłoża należy wykonać dopiero po kilku tygodniach od wprowadzenia rośliny do naszego domu – musi się zaaklimatyzować. Wybieraj podłoże dobrej jakości, odpowiednie dla danego gatunku lub grupy roślin.

3. Nawożenie

Oprócz wody i słońca rośliny potrzebują składników odżywczych, dlatego w okresie wiosenno-letnim musisz je nawozić. Polecamy nawozy organiczne, gdyż są bezpieczne i nie ma ryzyka przenawożenia.

4. Unikanie przelania.

Zdecydowana większość roślin woli, by gleba przesychała między podlewaniami, dlatego lepiej podlewać rzadziej niż za często.

5. Regularne czyszczenie liści 

Używaj olejku Neem do regularnego czyszczenia liści, co uchroni twoje rośliny przed szkodnikami takimi jak przędziorek, wełnowiec czy wciornastek.

Nasz ekspert to Rafał Mgłosiek, założyciel firmy Dom Roślin. Wie wszystko o tych doniczkowych i nie tylko. Swoim klientom, wśród których są nie tylko osoby urządzające własne mieszkania i balkony, ale też biura i hotele, doradza tak, by dopasować rośliny do ich potrzeb, możliwości,  warunków i umiejętności. Z wyształcenia architekt krajobrazu, z powołania strażnik zieleni w każdej przestrzeni. 

Czytaj więcej