Komfort i elegancja po włosku
Z entuzjazmem śledzę designerskie nowinki z Włoch, a ostatnio moje serce skradła… podłoga. Ale to nie byle jaka podłoga, a modułowy parkiet o drewnianym wykończeniu, wzbogacony elementami z metalu i marmuru. Wzór Regolo, który szczególnie przypadł mi do gustu, opatentowany przez włoską markę Foglie d’Oro, zaprojektował wybitny architekt Marco Piva. Regolo to jeden z wzorów kolekcji Elementa. Lubię robić rzeczy po swojemu, dlatego w Regolo spodobała mi się możliwość personalizacji podłogi, umożliwiając tworzenie unikalnych wzorów. Gdybym miała urządzić swój salon, postawiłabym na wykończenie Ca’Foscolo z widocznymi słojami i wstawki z jasnego marmuru. Funkcjonalnie i elegancko, tak jak lubię.
Podłoga Regolo. Zdjęcie: Foglie d`Oro
Patronka 2025 roku
Wiecie, że jedną z patronek 2025 roku jest Olga Boznańska? W tym roku wypada 160. rocznica urodzin i 85. rocznica śmierci wybitnej malarki. I choć jej życie nie było tak burzliwe i naznaczone skandalami jak współczesnych jej artystek – Stryjeńskiej i Łempickiej, Olga Boznańska była niezwykle ciekawą postacią, którą warto poznać bliżej. I tu polecam książkę Angeliki Kuźniak „Boznańska. No finito”.
Okładka książki "Olga Boznańska. Non finito" Angeliki Kuźniak. Zdjęcie: Wydawnictwo Literackie
Świetliki do zadań specjalnych
Jako redaktorka AD Polska, oglądam mnóstwo sesji mieszkań i domów. Jednym z elementów, które pojawiają się coraz częściej we wnętrzach są świetliki – genialnie wyglądają szczególnie w dachach płaskich, łącząc funkcjonalność z elegancją. Na polskim rynku można znaleźć różne modele, ale mi w oko wpadły ostatnio okna DXW od Fakro. Te świetliki mają wysoką wytrzymałość (udźwigną do 500 kg na m2), mają też antypoślizgową szybę – można więc po nich swobodnie i bezpiecznie chodzić. Nie bez znaczenia jest, że ich unikalna budowa umożliwia stworzenie jednolitej i estetycznej powierzchni, ale też zapewniają dużą ilość naturalnego światła, doświetlając pomieszczenia znajdujące się poniżej.
Okno DXW. Zdjęcie: Fakro
Dżungla na Muranowie
Jest takie miejsce w Warszawie, które zawsze nastraja mnie pozytywnie i do którego chętnie wracam. To „Rozkwitnie” na Muranowie, czyli klimatyczny salon z roślinami, który wygląda jak prawdziwa dżungla. Oprócz półek wypełnionych różnymi gatunkami roślin (także kolekcjonerskich), uroku wnętrzu dodaje również wanna, w której pływają płatki kwiatów. Jeśli szukacie więc unikatowych roślin lub odrobiny oddechu wśród zieleni, z całego serca polecam wizytę na Muranowie.
Sztuka też pomaga
Z niecierpliwością czekam na lutową wystawę w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Na dwóch piętrach muzeum będzie można zobaczyć ponad 130 prac z budowanej przez prawie dwie dekady kolekcji MSN-u.
A już od 10 do 19 stycznia w muzeum gościć będzie kolejną odsłonę wystawy „Refugees Welcome”. Towarzysząca wystawie aukcja charytatywna wesprze osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa.
Serial na zimowe wieczory
Odkryłam ostatnio genialny serial – trochę zabawny, trochę zmuszający do refleksji, a przy tym pełen ciepła i optymizmu. „Terapia bez trzymanki” na Apple TV to jak dla mnie idealna pozycja na długie zimowe wieczory. Serial opowiada o perypetiach młodego psychoterapeuty, który próbuje uporać się z żałobą i jednocześnie być dobrym ojcem dla nastoletniej córki.
Kawka w kawce
Odkąd zobaczyłam serwis do kawy „Kawki” Aleksandry Żeromskiej, marzę, by go mieć. Jest tak śliczny i uroczy, że śmiem podejrzewać, iż poranna kawa pita z fikuśnych filiżanek, byłaby już nie rutynową czynnością, a wręcz religijnym doznaniem. Przesadzam? To spójrzcie tylko, jak kapitalnie ten serwis wygląda:
Aleksandra Żeromska z serwisem "Kawki". Zdjęcie: Alicja Lesiak
P.S. Aleksandra Żeromska znalazła się też na pierwszej polskiej liście AD100 wśród najlepszych architektów i projektantów z Polski i ze świata!
Historia New Yorkera
Chyba każdy słyszało magazynie New Yorker i chyba każdy kojarzy jego niezwykłe okładki. W pięknie wydanej książce „The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę” Michał Choiński opowiada nie tylko o historii powstania słynnego tygodnika, ale też o ekscentrycznych dziennikarzach, wielkich pisarzach i pisarkach, ikonicznych okładkach i przełomowych tekstach publikowanych na łamach New Yorkera. Ja wybrałam wersję papierową, ze względu na prześliczną okładkę, ale książka jest też dostępna w wersji audio.
Okładka książki "The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę" Michała Choińskiego. Zdjęcie: Wydawnictwo Znak