Zrównoważona architektura: Zachodnie Centrum Logistyczne w Lelystad
Budynek o powierzchni 155 tysięcy m2 najprawdopodobniej zostanie oddany do użytku w 2026 roku. Projekt architektów z pracowni Henning Larsen obejmuje nie tylko architekturę z drewna, słomy i innych materiałów pochodzenia naturalnego, ale również częścią projektu jest zagospodarowanie terenu wokół – a dokładniej stworzenie terenów podmokłych, które byłyby sprzyjającym miejscem do życia dla występujących lokalnie gatunków roślin i zwierząt.
Zachodnie Centrum Logistyczne. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Henning Larsen
Oprócz tego na dachu głównego budynku o powierzchni 30 tys. m2 ma powstać łąka. Znajdą się tu również drzewka owocowe, krzewy kwitnące i grządki z warzywami. Dach będzie miejscem nie tylko dla insektów i roślin, ale również dla pracowników, którzy będą mogli się zrelaksować wśród zieleni
Zachodnie Centrum Logistyczne - widok z góry. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Henning Larsen
Na terenie Zachodniego Centrum Logistycznego nie zabraknie też zielonych alejek z drzewami i roślinnością. Ale nie tylko dach i teren wokół budynku się zazielenią – roślinność stanie się również częścią fasady – charakterystyczne prześwity w strukturze budynku posłużą jako punkt zaczepienia dla różnych roślin pnących.
Alejki i zielone fasady. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Henning Larsen
Tyle zieleni będzie potrzebowało sporych zapasów wody. Architekci z pracowni Henning Larsen zadbali również i ekologiczny system irygacyjny. Jednym z elementów tego systemu będzie woda deszczowa zbierana na dachu. Oprócz tego, system wodny w ZCL będzie również chronił lokalne źródła wody od ewentualnego zanieczyszczenia oraz powodzi.
Zachodnie Centrum Logistyczne. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Henning Larsen
Skupiając się na pozytywnym wpływie na środowisku i dbaniu o lokalną florę i faunę, projekt duńskiej pracowni nie zapomina oczywiście o ludziach, dla których tworzone jest centrum logistyczne. Już sama obecność zieleni i roślinności w miejscu pracy może przynieść dużo pozytywnych efektów – liczne badania wykazały, że otaczanie się żywymi roślinami w biurach przekłada się na lepsze samopoczucie pracowników, poprawia ich koncentrację i wydajność. Rośliny mają też na nas kojący wpływ i pomagają się wyciszyć, redukując tym samym poziom stresu.
W projekcie architektów z Henning Larsen, oprócz wspomnianych zielonych alejek z miejscami do siedzenia i zagospodarowania dachu, pracownicy będą mogli przespacerować się specjalnie przygotowaną trasą wśród pobliskich terenów podmokłych.
Wnętrze Zachodniego Centrum Logistycznego. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Henning Larsen
Zobacz też:
- Wkraczamy w erę drewna. Miasta na całym świecie zapełniają się drewnianymi wieżowcami
- Hotel Pan Pacific Orchard w Singapurze. Jeden z najbardziej zielonych wieżowców świata
- Wild Mile w Chicago. Pierwszy na świecie pływający eko-park