Kolekcja Hot Wheels x Daniel Arsham
By w pełni zrozumieć wyjątkowość kolekcji Hot Wheels stworzonej przez Daniela Arshama, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się twórczości tego rozchwytywanego artysty.
Arsham tworzy gipsowe odlewy przedmiotów, w których żłobi ubytki w taki sposób, by obiekty wyglądały, jakby dopiero co zostały odkryte przez archeologów. Najczęściej są to rzeźby przedmiotów z lat 80. i 90., np. walkman czy aparat Polaroid.
Do najbardziej znanych prac artysty należą też pełnowymiarowe odlewy słynnych posągów, m.in. Wenus z Milo czy Mojżesza Michała Anioła. W spękaniach i mechanicznie stworzonych ubytkach Arsham umieścił kolorowe półszlachetne kamienie, które tworzą spektakularne efekty wizualne – minerały wyglądają, jakby wyłaniały się z wnętrza rzeźb lub jakby posągi ulegały powolnej krystalizacji.
Ten charakterystyczny styl widać w kolekcji Hot Wheels, którą Arsham zaprojektował dla Mattel Creations. Kolekcja docelowo będzie się składać z 8 modeli samochodów. Do tej pory wypuszczono 4 modele.
Na pierwszy ogień poszły: Roger Dodger i Porsche 930 Turbo. Pierwszy z nich to zmodyfikowana wersja kultowego modelu Dodge Charger SE z 1973 roku z wystającym nad maskę silnikiem V8. Drugi, wybrany przez Daniela Arshama osobiście, to model, który artysta ma w swoim garażu.
Zarówno Roger Dodger i Porsche 930 Turbo przywodzą na myśl białe gipsowe odlewy Arshama z charakterystycznymi ubytkami.
Hot Wheels x Daniel Arsham. Zdjęcie: materiały prasowe Mattel Creations
W drugiej odsłonie kolekcji gwiazdami są modele: Deoria II i Porsche 365 Speedster, które wyglądają, jakby zostały pokryte patyną. Ich sztucznie wykreowane ubytki wypełniono złotem imitującym korozję.
Ale kolekcja Mattel Creations x Daniel Arsham to nie tylko zabawki, będące małymi dziełami sztuki. To również szereg akcesoriów zaprojektowanych przez artystę, m.in. nowa wersja kultowej okrągłej walizki na samochody, breloki, grafiki czy naklejki.
Warto wspomnieć, że do stworzenia modeli samochodów Daniel Arsham wykorzystał Silkstone, czyli nowoczesny kompozyt, który fakturą i wyglądem przypomina porcelanę. Silkstone został po raz pierwszy użyty przez firmę Mattel w 2000 w specjalnej kolekcji lalek Barbie.
W ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła liczba artystycznych kolaboracji między popularnymi markami a artystami. Przykładem może być m.in. Louis Vuitton, który do współpracy zaprosił artystkę Yayoi Kusama. Zdarza się też, że luksusowe marki nawiązują współpracę z sieciówkami - jak np. Paco Rabanne z H&M.