Wystawy w Polsce w 2025. Tych 7 wystaw nie możesz przegapić

Rok 2025 będzie obfitował w wiele ciekawych wystaw. Sprawdziliśmy, co warto zobaczyć w polskich muzeach w pierwszej połowie roku. Oto 7 najciekawszych propozycji.  

Wystawy w Polsce w 2025. Tych 7 wystaw nie możesz przegapić

Księżniczka wysiadająca z powozu / Gissha no bijin, ok. 1801–1804 Nishiki-e – drzeworyt barwny na papierze Sygnatura: Utamaro hitsu Pieczęć wydawcy: Sen’ichi [Izumiya Ichibei]. Zdjęcie: Muzeum Narodowe w Krakowie

Zbliżenie. Feliks „Manggha” Jasieński i jego kolekcja – Muzeum Manggha w Krakowie, 1 grudnia 2024 do 30 marca 2025

Struktura ekspozycji nawiązuje do mieszkania Jasieńskiego, szczególnie do jego salonu, gdzie sztuka i rzemiosło artystyczne stanowiły jedno. Poszczególne przestrzenie tematyczne służą jako tytułowe „zbliżenia” skupiające się na wybranych, charakterystycznych elementach kolekcji. Ukazują stosunek Feliksa Jasieńskiego do Japończyków, a także do natury, do buddyzmu, do rzemiosła artystycznego.

Cała kolekcja zgromadzona przez krakowskiego kolekcjonera liczy aż 15 tys. eksponatów i obok znakomitych dzieł sztuki polskiego modernizmu, europejskich grafik, tkanin, sztuki ludowej i meblarstwa, w muzeum znajdziemy również tysiące obiektów pochodzących z Dalekiego Wschodu, w tym drzeworyty, militaria, ceramika i tkaniny z Japonii.

 

Kolekcja otwarta! - Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu, 14 grudnia 2024 – 2 marca 2025

W Pawilonie Czterech Kopuł, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu od 2016 roku działa Muzeum Sztuki Współczesnej. Na ponad 6 tys. m2 powierzchni wystawienniczej znajdziemy eksponaty ukazujące różnorodność i wielowątkowość polskiej sztuki nowoczesnej oraz współczesnej.

Wystawa „Kolekcja otwarta!” prezentuje wyjątkowe dzieła, które w ostatniej dekadzie wzbogaciły kolekcję sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Na ekspozycji zobaczymy między innymi prace Natalii LL, Doroty Nieznalskiej, Ewy Partum, Joanny Rajkowskiej, Ewy Zarzyckiej, Olafa Brzeskiego, Łukasza Korolkiewicza i Krzysztofa Wodiczki.

Zobacz też: Nowe prace współczesnych artystów w zbiorach Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu

Adam Jastrzębski "Prekambr", 2015. Zdjęcie: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

 

Kresy Europy. Ze skarbca Lwowskiego Muzeum Historycznego – Muzeum Narodowe w Lublinie, 21 grudnia 2024 – 2 marca 2025

Początek roku to świetna okazja, by odwiedzić Lublin i Muzeum na Zamku Lubelskim, gdzie prezentowane są zbiory Lwowskiego Muzeum Historycznego. Wśród eksponatów znajdują się zabytki prehistorycznych kultur oraz cywilizacji sumeryjskiej, egipskiej i rzymskiej. Zabytki z czasów średniowiecza w formie zawieszek i amuletów pokazują wzajemne przenikanie różnych wierzeń na terenie dawnej Rusi. Natomiast w czasy nowożytne przenoszą odwiedzających militaria i portrety znanych postaci historycznych.

Portret Roxolany, XVI wiek. Zdjęcie: Muzeum Narodowe w Lublinie. 

 

Drzeworyty japońskie Kitagawy Utamaro – Muzeum Narodowe w Krakowie, 17 stycznia – 13 kwietnia 2025

Kitagawa Utamaro (1754-1806) był jednym z największych mistrzów japońskiego drzeworytu okresu Edo (1603-1868). Utamaro uchodził za znawcę i piewcę kobiecego piękna, był też jednym z pierwszych japońskich artystów, którym zafascynował się świat zachodni już w XIX wieku. Na wystawie zobaczymy m.in. dwie unikatowe, jedyne istniejące na świecie grafiki Utamaro będące własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Pierwsza przedstawia wodza Minamoto-no Yorimitsu na polowaniu, druga przedstawia scenę sadzenia ryżu i nawiązuje do typu pejzażu fukeiga.

Wódz Minamoto-no Yoritomo na polowaniu u stóp góry Fudżi, ok. 1786–1789 Nishiki-e – drzeworyt barwny na papierze Sygnatura: Utamaro ga Wydawca: Tsutaya Jūzaburō. Zdjęcie: Muzeum Narodowe w Krakowie

 

St Ives, i gdzie indziej – Muzeum Sztuki w Łodzi, 5 marca – 8 czerwca 2025

Wystawa prezentuje prace brytyjskich artystów związanych ze środowiskiem St Ives, niewielkiej miejscowości portowej położonej w najdalej wysuniętej na zachód części Półwyspu Kornwalijskiego w Wielkiej Brytanii. W zgromadzonych na wystawie pracach manifestuje się wyostrzona świadomość przebywania w określonych miejscach – to ona przesądza o doborze środków artystycznych, które odsyłają do niepowtarzalnych jakości krajobrazu i komunikują doświadczenie przebywania w nim. Obok prac Brytyjczyków na wystawie zobaczymy również prace polskich artystów, m.in. Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro i Piotra Potworowskiego.

 

Autoportrety – Muzeum Narodowe w Warszawie, 21 marca do 20 lipca

Wystawa prezentuje współczesne realizacje portretowe, znacznie wykraczające poza klasyczne przedstawienia podobizn artystów. Wśród prac wykonanych w różnych technikach (m.in. malarstwo, rzeźba, fotografia, instalacja dźwiękowa) znajdziemy autoportrety Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Agnieszki Brzeżańskiej, Rafała Bujnowskiego, Barbary Falender, Izabelli Gustowskiej, Zuzanny Janin, Łukasza Korolkiewicza, Katarzyny Krakowiak-Bałki, Zbigniewa Libery, Rafała Milacha, Jarosława Modzelewskiego, Agnieszki Polskiej, Katarzyny Przezwańskiej, Karola Radziszewskiego, Joanny Rajkowskiej, Wilhelma Sasnala, Jadwigi Sawickiej, Aleksandry Waliszewskiej, Artura Żmijewskiego.

 

Kierunek Paryż. Polskie artystki z pracowni Bourdelle’a – Królikarnia Muzeum Rzeźby w Warszawie, 9 maja do 26 października

W Polsce kobiety mogły studiować na Akademii Sztuk Pięknych dopiero od 1904 roku (w Warszawie, natomiast w Krakowie dopiero od 1920 roku). Wiele artystek wybrało więc edukację poza granicami kraju. Polki z rzeźbiarskimi ambicjami często doskonaliły swoje umiejętności w Paryżu pod czujnym okiem Antoine Bourdelle’a. Wystawa w Królikarni ukazuje twórczość wybranych polskich artystek (nie tylko rzeźbiarek) związanych ze szkołą Bourdelle’a. Zobaczymy m.in. prace Jadwigi Bohdanowicz, Janiny Broniewskiej, Luny Drexler, Heleny Głogowskiej, Olgi Niewskiej, Miki Mickun, Marii Szczytt-Lednickiej i Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej.

Janina Broniewska "Portret kobiety", 1922, marmur, nr inw. Rz.W.725 MNW Muzeum Narodowe w Warszawie. Zdjęcie: Igor Oleś / MNW

 

Zobacz też:


Czytaj więcej