Wystawa i licytacja zdjęć fotografa - legendy. Krzysztof Gierałtowski stworzył unikatowe portrety Polaków

- W pewnym momencie stwierdziłem, że takie indywidualności polskie są podstawową wartością narodu i że one dźwigają ten naród, dlatego warto je popularyzować. Dlatego zabrałem się za portretowanie Polaków i zrobiłem około pół miliona zdjęć portretowych - mówi Krzysztof Gierałtowski, twórca czarno-białego katalogu osobowości polskich. W galerii ARTINFO zostaną zaprezentowane 44 kolekcjonerskie fotografie jego autorstwa.

Wystawa i licytacja zdjęć fotografa - legendy. Krzysztof Gierałtowski stworzył unikatowe portrety Polaków

Portret Przemysława Gintrowskiego. Zdjęcie: Krzysztof Gierałtowski

Na monograficznej wystawie „Krzysztof Gierałtowski: Indywidualności polskie” zostaną zaprezentowane 44 kolekcjonerskie odbitki zdjęć autorstwa legendarnego fotografa. Wernisaż wystawy zaplanowano na 13 czerwca o godz. 18 w galerii ARTINFO przy ul. Dzielnej 5 w Warszawie. Eksponowane fotografie będzie można zobaczyć tu do 5 lipca, a 26 czerwca zakończy się licytacja zdjęć prezentowanych na wystawie. 

Portret Kaliny Jędrusik. Zdjęcie: Krzysztof Gierałtowski

Portrety polskich osobistości ze świata kultury, sztuki, polityki i nauki

Krzysztof Gierałtowski to polski fotograf, twórca obszernego katalogu portretów Polaków. Przed jego obiektywem stanęły niezwykłe postacie, związane z różnymi dziedzinami, od sztuki i kultury, po naukę i politykę. Jego fotografie cenione są za umiejętność oddania osobowości i głębi postaci, które uwieczniał na swoich zdjęciach.

Gierałtowski jest twórcą liczącej ponad 300 tysięcy negatywów kolekcji "Polacy, portrety współczesne”, a katalog prac zatytułowany „Indywidualności polskie” został wydany w 2009 roku. Od tamtej pory wystawiano go nie tylko w Polsce, ale i za granicą: w Achen, Paryżu, Pradze, Wilnie, San Sebastian, Murcii i Wiedniu.

Monograficzną wystawę w warszawskiej galerii ARTINFO tworzą 44 czarno-białe fotografie, sygnowane i numerowane. To portrety polskich osobistości, które fotograf wykonał w latach 1968 - 1996.

Portret Krzysztofa Jasińskiego. Zdjęcie: Krzysztof Gierałtowski

Portret Tadeusza Kantora. Zdjęcie: Krzysztof Gierałtowski

Zbigniew Lew-Starowicz. Zdjęcie: Krzysztof Gierałtowski

Krzysztof Gierałtowski poświęcił portretowaniu całe swoje zawodowe życie. Wiedział dokładnie, kogo chce fotografować, a kogo na pewno nie. Tak samo, jak świadomy był tego, jaki portret chce stworzyć. Fotografia odzwierciedla jego subiektywną prawdę o człowieku. Szukał jej nie tylko w twarzy swojego bohatera, ale w każdej cząstce jego ciała, która mogła tę prawdę zdradzać.

Tak było w przypadku pisarza i malarza Józefa Czapskiego. Podczas spotkania z Gierałtowskim, leciwy już artysta … zasnął. Fotograf dyplomatycznie wybrnął z tej sytuacji, utrwalając na filmie jedynie dłonie artysty. „Patrząc na nie było wiadomo, że są to ręce arystokraty” - wspomina po latach. 

Dłonie pisarza i malarza Józefa Czapskiego. Zdjęcie: Krzysztof Gierałtowski

Portret Niny Andrycz. Zdjęcie: Krzysztof Gierałtowski

Krzysztof Gierałtowski sfotografował m.in. Magdalenę Abakanowicz, ks. Józefa Tischnera, Andrzeja Wajdę, Jerzego Jarockiego, Ninę Andrycz, Kazimierza Brandysa, Jana Peszka, Daniela Olbrychskiego, Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Maksymiuka, Leopolda Tyrmanda, Jerzego Kapuścińskiego.

Wybitny portrecista

Krzysztof Gierałtowski urodził się 10 sierpnia 1938 roku w Warszawie. Najpierw studiował w Akademii Medycznej w Gdańsku (1956-58) i w Warszawie (1958-60), później już w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej (1961-64). Fotografuje od 1961 roku. Na potrzeby prasy i wydawnictw zajmował się fotografią modową i reklamową, był też autorem reportaży z zakładów przemysłowych. W latach 1967-73 współpracował z miesięcznikiem "Ty i Ja", 1971-72 - tygodnikiem "Perspektywy", 1977-78 - tygodnikiem "Razem", 1978-81 – tygodnikiem "ITD". Był członkiem Rady Artystycznej kwartalnika "6x9 Fotografia" (1991-93). Przez cztery lata (1994-98) współpracował z miesięcznikiem "Twój Styl". 

Od 1996 roku prowadzi Galerię / Studio Gierałtowskiego. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików ZPAF i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Członkiem Korespondentem Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh; stypendystą polskiego i holenderskiego Ministerstwa Kultury, Rządu Republiki Francuskiej, jak też Agencji Informacyjnej USA i Fondation pour une Entraide Intellectuelle Européenne oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Prace Krzysztofa Gierałtowskiego znajdują się w polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych i państwowych.

Wystawa w galerii ARTINFO: Dzielna 5, Warszawa 

14.06 - 05.07.2024

wernisaż - czwartek 13.06 godz. 18

aukcja: 13.06 - 27.06 finał o godz. 21

 

Zobacz też:


Czytaj więcej