Wystawa „Szklana menażeria” w Orońsku
Mieszkająca w Niemczech Marta Klonowska nie miała do tej pory indywidualnej wystawy w Polsce. Prezentacja prac artystki w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest więc wydarzeniem wyjątkowym.
Tytuł wystawy nawiązuje do sztuki Tennessee Williamsa „Szklana menażeria”, w której główna bohaterka, Laura, zbiera szklane figurki zwierząt, które towarzyszą jej w chwilach samotności. Proces twórczy Marty Klonowskiej również wymaga samotności – koncentracja i praca w izolacji są niezbędne artystce do stworzenia jej niezwykłej szklanej menażerii.
Marta Klonowska, "Demon" za: Giotto di Bondone. Zdjęcie: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Marta Klonowska tworzy swoje prace z fragmentów połamanych lub pociętych szklanych płytek, które następnie montuje na metalowych ramach. Proces ten wymaga nie tylko ogromu cierpliwości, ale również niezwykłej precyzji i ostrożności. Efektem są trójwymiarowe różnokolorowe rzeźby przedstawiające przede wszystkim zwierzęta.
Nie są to jednak przypadkowe zwierzęta, ale „mistrzowie drugiego planu” z obrazów dawnych mistrzów, m.in. Rubensa czy Snydersa. Artystka nadaje zwierzętom ze znanych arcydzieł centralną pozycję, zwracając uwagę na to, co w obrazie często pozostaje niedostrzeżone. Marta Klonowska dzięki swojej technice przekształca malowane motywy zwierząt w trójwymiarowe obiekty, przywracając im znaczenie i podkreślając ich symbolikę.
Marta Klonowska, "Karp" za: Hokusai. Zdjęcie: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Na wystawie w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku można zobaczyć zarówno dotychczasowe prace Marty Klonowskiej, jak i nowe realizacje. Co ciekawe, artystka pracuje obecnie nad swoją pierwszą rzeźbą opartą na motywach zwierząt z obrazów Józefa Chełmońskiego – będzie to dobrze wszystkim znany wizerunek kuropatwy z obrazu „Kuropatwy na śniegu” (1891).
„Szklaną menażerię” w Galerii Oranżeria w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku można zwiedzać codziennie z wyjątkiem poniedziałku, aż do 13 kwietnia.
Marta Klonowska, "Węże" za: Albertus Seba. Zdjęcie: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Zobacz też:
- Na tej wystawie zobaczysz wczesne dzieła Magdaleny Abakanowicz. Poprzedziły słynne abakany
- Olga Boznańska została patronką roku 2025. W tych muzeach zobaczysz jej najsłynniejsze dzieła
- Wystawy w Polsce w 2025. Tych 7 wystaw nie możesz przegapić