Wystawa prac Ryszarda Gieryszewskiego
Ryszard Gieryszewski w swojej twórczości oscylował między grafiką i malarstwem. Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie obronił w 1964 roku – malarstwa uczył go Aleksander Kobzdej, a grafiki Andrzej Rudziński.
Zmarły w 2021 roku artysta uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich twórców współczesnej grafiki artystycznej. Znakomita warsztatowo twórczość graficzna Gieryszewskiego obejmowała techniki suchej igły, drzeworyty, linoryty, a także wklęsło- i wypukłodruki. Gieryszewski właśnie w tworzeniu reliefu osiągnął mistrzostwo – poprzez zróżnicowanie faktury jego prace wyglądają niemal trójwymiarowo. Kolorystyka dzieł Gieryszewskiego również ewoluowała – na początku artysta tworzył w bieli i czerni, ale z biegiem lat do jego prac wkradł się kolor: żółty, błękitny, zgaszona czerwień, szarość, a nawet intensywny pomarańcz.
Zdjęcie: materiały prasowe
Na wystawie „Ryszard Gieryszewski – jedność w wielości”, którą będzie można zobaczyć od 22 sierpnia do 20 września w galerii Artinfo.pl przy ul. Dzielnej 5 w Warszawie, zostaną zaprezentowane zarówno grafiki, jak i obrazy, które artysta namalował w ciągu ostatnich 30 lat życia. Wystawa pokaże, jak obie dziedziny artystyczne w twórczości artysty nie tylko na siebie oddziaływały, ale również doskonale się uzupełniały.
„Grafika jest dla mnie ucieczką od malarstwa, ale też i malarstwo jest ucieczką od grafiki. To jest taka ciągła walka, stałe rozdwojenie. A może poprzez te dwa rodzaje pracy lepiej widzę świat” – mówił o swojej twórczości Ryszard Gieryszewski.
Zdjęcie: materiały prasowe
Poszukiwanie harmonii i równowagi było dla artysty niezwykle ważne, co stale próbował przedstawić w swoich dziełach graficznych i malarskich. Mówił: „W tym, co robię, szukam spokoju, ciszy, pewnej równowagi w kontakcie ze światem. To w ogóle idea twórczości. Chcę pozostawić po sobie jak najmniej hałasu; chcę przekazać jakieś piękno, które jest przecież nieokreślone i nieosiągalne, inaczej definiowane i postrzegane przez każdego człowieka”.
Zdjęcie: materiały prasowe
Zobacz też:
- W Londynie stanęła gigantyczna rzeźba Yayoi Kusamy. Reprezentuje wielokulturowość brytyjskiej stolicy
- Jedno z ostatnich dzieł Andy’ego Warhola odnalezione po 40 latach. To portret słynnej piosenkarki
- Warszawiacy uczcili pamięć Zdzisława Beksińskiego. Przy metrze Służew pojawił się mural z podobizną artysty