Wystawa Ruch Tektoniczny w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Skały i wzgórza, kamieniołomy i lasy, stal i ceramika – surowy, a zarazem fascynujący krajobraz i bogactwa naturalne Gór Świętokrzyskich. Wystawa Ruch Tektoniczny to świetna okazja by poznać lepiej jeden z najstarszych geologicznie obszarów Europy.

Wystawa Ruch Tektoniczny w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Kościół Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, Kielce. Zdjęcie: T. Kubaczyk, NIAiU

To fascynujący krajobraz i bogactwa naturalne Gór Świętokrzyskich ukształtowały powojenną architekturę regionu.

Turyści w województwie świętokrzyskim chętnie odwiedzają miejsca o znaczeniu geologicznym. Region obfituje w bogactwa mineralne – od złóż piaskowców, wapieni oraz rud żelaza, miedzi czy ołowiu po unikatowy krzemień pasiasty. To tutaj odkryto i sklasyfikowano jako najstarsze znane człowiekowi tropy zwierząt lądowych na świecie. Można więc powiedzieć, że wszyscy pochodzimy spod Kielc. Jednak mało kto wie coś więcej o architekturze tego regionu.

centrum bajki kielce

Centrum Bajki, Pacanów. Zdjęcie: T. Kubaczyk, NIAiU

Wystawa Ruch tektoniczny, Muzeum Architektury we Wrocławiu

Ekspozycja przygotowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki to dobra okazja, by poznać to, co najciekawsze w świętokrzyskiej architekturze. Od rozpoczętych jeszcze przed II wojną światową szpitali i szkół, przez zdobione, socrealistyczne gmachy wznoszone w latach pięćdziesiątych, ogromne osiedla i ekspresjonistyczne konstrukcje późnego modernizmu, powrót do tradycyjnej architektury i historyzmu w latach osiemdziesiątych, po współczesne próby czerpania z unikatowych bogactw natury i krajobrazu.

kosciol kielce

Kościół pw. św. Józefa Robotnika, Kielce. Zdjęcie: T. Kubaczyk, NIAiU

Bogactwo architektury regionu nie wynika z liczby wybitnych budynków, ze znanych nazwisk projektantów czy ze spuścizny ogromnych założeń urbanistycznych. Tym, co najciekawsze w historii tutejszej architektury, to jej ciągłość, współistnienie z krajobrazem i wykorzystywanie naturalnych bogactw regionu.

Czerpanie z tradycyjnych technik, praca w często skomplikowanym terenie i walory krajobrazowe sprawiły, że architektura regionu wykształciła indywidualne cechy, z których dla współczesnych architektów i architektek płynie wielka lekcja pokory, współpracy i szacunku dla bogactw naturalnych i dla tradycji budowlanych Kielecczyzny.

Na wystawie zaprezentowane zostaną w dużej mierze nieznane dotąd obiekty oraz ikoniczne budynki, ilustrowane pięknymi zdjęciami i makietami przygotowanymi przez warsztat ceramiki Instytutu Dizajnu w Kielcach.

Kurator: Kacper Kępiński. Wystawa Ruch Tektoniczny, Muzeum Architektury, Wrocław, 14 czerwca –29 września 2024.


Czytaj więcej