Wystawa prac inspirowanych poezją Wisławy Szymborskiej. Wszystkie powstały z klocków Lego

Czy poezję Wisławy Szymborskiej można zinterpretować przy pomocy klocków Lego? Dwunastu uczestników programu Lego Masters podjęło się tego zadania. Ich prace można zobaczyć w Małopolskim Ogrodzie Sztuki i Domu Machin w Krakowie.

Wystawa prac inspirowanych poezją Wisławy Szymborskiej. Wszystkie powstały z klocków Lego

Interpretacja wiersza "Dwie małpy Bruegla" Wisławy Szymborskiej. Zdjęcie: Facebook Grupa Lego

Wiersze Wisławy Szymborskiej jako budowle Lego

Budowanie z klocków Lego to nie tylko zabawa, ale również sposób na rozwijanie kreatywności, abstrakcyjnego myślenia i – jak pokazuje wyjątkowa wystawa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki – również sposób na odkrywanie rodzimej kultury i sztuki.

Na wystawie zorganizowanej przez Fundację Wisławy Szymborskiej możemy podziwiać dwanaście budowli wykonanych w całości z klocków Lego, będących interpretacją wierszy genialnej poetki. Wszystkie konstrukcje zostały wykonane przez uczestników polskiej edycji programu Lego Masters.

Wisława Szymborska i Lego

Oprócz budowli stworzonych przez uczestników Lego Masters na wystawie znalazła się inna imponująca praca wykonana z klocków, która upamiętnia ważny moment z życia Wisławy Szymborskiej.

Makieta stworzona przez Certyfikowanego Budowniczego Lego, Mateusza Kustrę, przedstawia moment wręczenia polskiej poetce Nagrody Nobla 9 grudnia 1996 roku. Do budowy wykorzystano 21 tysięcy klocków, a prace nad makietą trwały prawie sześć miesięcy!

Scena wręczenia Wisławie Szymborskiej Nagrody Nobla wykonana z Lego po raz pierwszy została zaprezentowana w MOS w 2023 roku, w setną rocznicę urodzin poetki. Ale to nie jedyne dzieło z klocków, które oddaje hołd Wisławie Szymborskiej.

W lutym 2023, podczas konferencji Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprezentowała publiczności portret poetki z klocków Lego wykonany przez Łukasza Góreckiego. Natomiast 21 marca tego samego roku, z okazji Światowego Dnia Poezji, na Instagramie Grupy Lego pojawiło się zdjęcie figurki Wisławy Szymborskiej, stojącej na tle wypełnionej książkami biblioteczki. Scenkę zaprojektował Łukasz Więcek.

Czytaj więcej