Wystawa i aukcja „Peach Fuzz” w DESA Unicum: sztuka i design w kolorze roku 2024

Co roku w czerwcu DESA Unicum organizuje wystawę inspirowaną kolorem roku ogłoszonym przez Instytut Pantone. W tym roku to przytulny Peach Fuzz, odcień słodki i zwiewny, osadzony między różem a pomarańczą. Kolor ten połączył wszystkie obiekty prezentowane aktualnie na wystawie w DESA Unicum: od prac malarskich, rzeźb i tkanin, po ceramikę, szkło i przedmioty użytkowe.

Wystawa i aukcja „Peach Fuzz” w DESA Unicum: sztuka i design w kolorze roku 2024

"Bez tytułu (Lourdes)", 2011. Praca Piotra Uklańskiego wykonana z różnokolorowych wiórków ołówkowych. Zdjęcie: Materiały prasowe

Na wystawie w DESA Unicum zorganizowanej wokół odcienia Peach Fuzz, znalazły się wyselekcjonowane dzieła z zakresu sztuki współczesnej, takich artystów jak Rafał Bujnowski, Jan Dobkowski, Edward Dwurnik, Piotr Uklański czy Ewa Kuryluk, a także obiekty sztuki użytkowej: szkło, ceramika i meble. Wszystkie obiekty prezentują różowo-pomarańczowe akcenty kolorystyczne, dodające wnętrzom przytulności i miękkości, idealnie wpisując się w filozofię koloru roku Pantone. 

Wystawę można oglądać w siedzibie DESA Unicum do 12 czerwca. Aukcja online „Kolor Roku 2024” w DESA Unicum zakończy się 12 czerwca o godzinie 16. 

Peach Fuzz w sztuce i designie

Tegoroczny kolor roku 2024 Pantone wyraża w jaki sposób chcemy żyć i czego szukamy w naszych wnętrzach. Spokój, przytulność, komfort - tę atmosferę wprowadzamy do wnętrz m.in. dzięki dodatkom i meblom w kolorze Peach Fuzz. 

Peach Fuzz - Pantone ogłosił Kolor Roku 2024

Prezentowaną w DESA Unicum kolekcję obiektów inspirowaną kolorem roku 2024 tworzą m.in.: fotel i puf „Togo” projektu francuskiego twórcy (proj. Michael Ducaroy). Oba te meble w odcieniach różu i pomarańczy dodają wnętrzu radości. 

 Fotel i puf  "TOGO", LIGNE ROSET, Francja, lata 70. XX w. Zdjęcie: Materiały prasowe

Wyjątkową pracą jest także projekt Aleksandry Kujawskiej, który na tej aukcji będzie miał swój debiut: to wazon „Freedom for Animals” wykonany ze szkła w rozalinowym odcieniu i z charakterystyczną, ekspresyjną grzywą.

Wazon "Freedom for Animals", proj. Aleksandra Kujawska. Zdjęcie: Materiały prasowe

W katalogu znalazła się też kolekcja prac siedmiu młodych artystów ze Stowarzyszenia Nów Nowe Rzemiosło, powstałych w wyniku inspiracji kolorem Peach Fuzz. 

Istotnym aspektem tej wystawy jest połączenie wielu dziedzin: w ofercie znajdziemy plakaty Waldemara Świerzego, grafiki Edwarda Dwurnika, Tadeusza Łapińskiego czy Leszka Rózgi – rzeźby, a także prace na papierze oraz prace na płótnie.

"Dwa torsy i profil", 2005. Praca Leszka Rózgi. Zdjęcie: Materiały prasowe

Z ważnych realizacji warto zwrócić uwagę na pracę Rafała Bujnowskiego, która składa się z 10 elementów, oraz Piotra Uklańskiego – wykonaną z różnokolorowych wiórków ołówkowych. Jego dzieła mówią o spontanicznej radości z piękna. Uklański znajduje piękno w rzeczach banalnych i dobrze znanych, w miejscach zapomnianych lub tam, gdzie pojawia się zupełnie nieoczekiwanie.

"KAFELKI (LATA 90.)", 2017. Praca Rafała Bujnowskiego. Zdjęcie: Materiały prasowe

"Bez tytułu (Lourdes)", 2011. Praca Piotra Uklańskiego. Zdjęcie: Materiały prasowe

 

Zobacz też:


Czytaj więcej