Właściciel KLONN-u, Mirosław Nizio, architekt i mecenas kultury, we współpracy eksperckiej dokonuje wyborów artystycznych, mając świadomość i wiarę w znaczenie sztuki w kształtowaniu rzeczywistości.
Współczesny świat mierzy się z powszechnie obecnym kryzysem klimatycznym, w którym globalne potrzeby ratowania życia są potrzebą wszystkich. Dlatego, na pierwszym planie musimy stawiać koegzystencję człowieka i natury. O tym, między innymi, powinni mówić artyści, których zapraszam do KLONN-u, – stwierdza.
Dlatego aktywizm tkwiący w postawie twórczej i sprawczość działań Michała Szlagi zwróciła uwagę architekta.
Zdjęcie z serii Nemus Sacrum Michôł Szlaga. Zdjęcie: Michał Szlaga
Michał Szlaga

Michał Szlaga to artysta wizualny, fotograf, dokumentalista, autor projektów i książek fotograficznych. Najważniejsze z nich to „Polska”, „Stocznia” i „Brama”. Dwie ostatnie ukazały się jako wysokonakładowe albumy fotograficzne.
Od marca 2023 Michał Szlaga prowadzi nową fotograficzną obserwację lasów. Fotografuje las jak architekturę, z którą pracował przez ostatnie 20 lat. Dziś nie rozpoznajemy już widoków lasów pierwotnych, nie możemy nawet przywołać wrażeń pierwszych cywilizacji, ludzi tonących w naturze, budujących z nią swoją rzeczywistość. Poznanie natury poprzez empiryzm wydaje się artyście kluczem do zrozumienia idei świata.
W ubiegłym roku Michał Szlaga zaprezentował nowy kierunek w swoim artystycznym myśleniu w pierwszej poświęconej regionowi pomorza wystawie pod szyldem „Raduni” (rzeki, nad którą się wychował i nad którą wciąż mieszka). Pierwsza odsłona miała miejsce latem 2023, w Nadbałtyckim Centrum Kultury, podczas pokazu MICHÔŁ SZLAGA Cassubie fiksum-dyrdum Redëniô. Zôczątk, zorganizowanym w ceglanym gotyckim kościele Świętego Jana, z którego przestrzenią nawiązał twórczy dialog.
Zdjęcie z serii Nemus Sacrum Michôł Szlaga. Zdjęcie: Michał Szlaga
Zakładając, że co dwa lata, będzie prezentował nową odsłonę tego projektu, skupiając się na równoległym wielotorowym badaniu artystycznym interesujących go przestrzeni (natury, dziedzictw kultury, historii). Pracując z lasem, szuka śladów jego pierwotności. Artysta stara się wyobrazić sobie, jak mógł wyglądać las pierwotny, jak mógł być wszechogarniający i jakie robił wrażenie na ówczesnych ludziach.
Zdjęcie z serii Nemus Sacrum Michôł Szlaga. Zdjęcie: Michał Szlaga
Nemus Sacrum Michôł Szlaga
Szlaga to nie tylko wybitny artysta, ale również myśliciel i obserwator współczesnego świata, którego prace poruszają kwestie istotne dla naszej egzystencji. Dlatego, wspólnie z Karoliną Kliszewską, kuratorką wystawy, postanowiliśmy wesprzeć projekt Michała Szlagi, widząc w nim potencjał do stworzenia niezapomnianego wydarzenia artystycznego, które będzie nie tylko inspiracją dla innych, ale również źródłem refleksji nad współczesnym stanem natury, kultury i sztuki. 200-letni klon rzucający cień na ogród restauracji stanowi istotne ogniwo łączące to miejsce z tematem prezentowanego wernisażu, – mówi Nizio.
Inauguracja instalacji artystycznej i prezentacja fotografii Michała Szlagi, realizowana pod opieką kuratorską Karoliny Kliszewskiej, zaplanowana jest na 9 maja, o godzinie 19. Wernisaż odbędzie się w ogrodzie restauracji KLONN, przy Jazdów 1B w Warszawie.