Wystawa Ewy Juszkiewicz na Biennale w Wenecji. Najdroższa polska artystka i jej surrealistyczne portrety

Na jubileuszowej, 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia zobaczymy wystawę prac Andrzeja Wróblewskiego oraz najdroższej obecnie polskiej artystki, Ewy Juszkiewicz.

Wystawa Ewy Juszkiewicz na Biennale w Wenecji. Najdroższa polska artystka i jej surrealistyczne portrety

Ewa Juszkiewicz "Portret kobiety (za: Louis Leopold Boilly)". Zdjęcie: Almine Rech

Polacy na Biennale w Wenecji

Tegoroczne Biennale Sztuki w Wenecji jest wyjątkowe, bo jubileuszowe. Święto sztuki odbędzie się po raz 60. i zgromadzi prace współczesnych artystów z całego świata. Biennale rozpocznie się 20 kwietnia i potrwa aż do 24 listopada.

W Wenecji nie zabraknie polskich akcentów. Oprócz wystawy kuratorskiej „Powtarzajcie za mną II” w Pawilonie Polskim, będącej zbiorowym portretem świadków wojny trwającej w Ukrainie, planowane są dwie wystawy polskich artystów – Andrzeja Wróblewskiego i Ewy Juszkiewicz.

Przekrojowa wystawa „In the First Person” przygotowana przez Fundację Rodziny Staraków zapozna publiczność z twórczością Andrzeja Wróblewskiego. Co ciekawe, wydarzenie zostało włączone do oficjalnego programu towarzyszącego Biennale, a obrazy polskiego artysty zobaczymy w samym centrum Wenecji – w Procuratie Vecchie na Placu św. Marka.

Wystawę „Ewa Juszkiewicz. Locks with Leaves and Swelling Buds” zorganizowaną przez hiszpańską Fundacion Almine y Bernard Ruiz-Picasso zobaczymy w galerii Almine Rech, mieszczącej się w zabytkowym Palazzo Cavanis. Warto wspomnieć, że madrycka fundacja została założona przez wnuka samego Pabla Picassa!

Na wystawie zobaczymy nie tylko nowe prace najdroższej polskiej artystki, ale również jej dobrze znane portrety, będące własnością prywatnych kolekcjonerów i publicznych instytucji sztuki z całego świata. Wystawę „Ewa Juszkiewicz. Locks with Leaves and Swelling Buds” w Palazzo Cavanis w Wenecji będzie można oglądać od 20 kwietnia do 1 września 2024.

Nowy surrealizm Ewy Juszkiewicz

Ewa Juszkiewicz jest obecnie najdroższą polską artystką – jej obrazy osiągają milionowe kwoty na aukcjach w Polsce i za granicą. Juszkiewcz od ponad dekady, na kanwie kobiecych portretów z różnych okresów historycznych, tworzy ich własne interpretacje.

Bohaterki jej obrazów mają twarze zakryte fantazyjnymi aranżacjami roślinnymi, splotem tkanin czy misternymi fryzurami. W jednym z wywiadów artystka przyznała, że modyfikując portret, chce zakłócić dotychczasowy porządek i zburzyć stereotypowe, tradycyjne kanony piękna. Metamorfoza dzieł zmienia ich interpretację i prowokuje nowe, alternatywne skojarzenia.

W których muzeach można zobaczyć prace Ewy Juszkiewcz? Instytucje, które dołączyły obrazy polskiej artystki do swoich kolekcji to m.in. ALBERTINA Museum w Wiedniu, Long Museum w Szanghaju, Musée d`Art Moderne w Paryżu, Muzeum Narodowe w Gdańsku czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.


Czytaj więcej