Wystawa „Epoka (nie)dostępności” w Muzeum Narodowym w Krakowie
Dostępność kojarzona jest zazwyczaj z barierami architektonicznymi, ale jest to zagadnienie dużo bardziej złożone. W Polsce żyje 5 milionów osób z niepełnosprawnościami, które każdego dnia doświadczają różnych form wykluczenia, takich jak bariery informacyjne, technologiczne, edukacyjne czy finansowe. Brak dostępności występuje zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Widoczny jest też w usługach, kulturze i mediach.
Wystawa "Epoka (nie)dostępności", którą Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało przy współpracy z Fundacją Avalon to próba uwrażliwienia społeczeństwa na problemy, z którymi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami. Obiekty prezentowane na wystawie symbolizują błędy i ograniczenia, których doświadczają w życiu codziennym. Każdy eksponat, oznaczony pomarańczowym symbolem odnosi się do braku dostępności w takich kategoriach jak architektura, design, komunikacja, życie zawodowe czy relacje.
Przy eksponatach znajdują się tabliczki z opisem w alfabecie Braille’a. Do każdego obiektu przygotowano również opis w formie audiodeskrypcji – nagranie można odtworzyć po zeskanowaniu kodu QR umieszczonego na tabliczce. Co istotne, wszystkie eksponaty można dotykać.
Wystawa „Epoka (nie)dostępności” potrwa od 31 stycznia do 30 marca 2025 roku.
Zdjęcie: materiały prasowe
Zobacz też:
- Kultowe figurki z PRL na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ponad 300 obiektów z lat 50. i 60.
- Wystawy w Polsce w 2025. Tych 7 wystaw nie możesz przegapić
- Olga Boznańska została patronką roku 2025. W tych muzeach zobaczysz jej najsłynniejsze dzieła