W sercu Krakowa
To 65-ciometrowe mieszkanie znajduje się w samym sercu Starego Podgórza, popularnej krakowskiej dzielnicy z licznymi restauracjami, klubami, parkami, blisko Wisły. Lokalizacja nie była przypadkowa – właściciel jest bardzo przywiązany do prawobrzeżnej części miasta i tej okolicy, z którą łączą go wspomnienia z dzieciństwa. "Dzięki temu, że nieruchomość jest na ostatniej kondygnacji nowego budynku, z tarasu rozciąga się widok na Wawel i dachy miasta", wyjaśnia Mateusz Niepokój, architekt wnętrz. Taras o powierzchni 45 metrów jest wielkim atutem mieszkania, którego projektowanie stanowiło spore wyzwanie ze względu na liczne ściany nośne oraz kanały wentylacyjne.
Wysoka wnęka przerywa prostą linię stolarki z ciemnego dębu, umożliwiając zintegrowanie dużego stołu z kwarcytu Taj Mahal. Po prawej stronie znajduje się bar niczym z apartamentu hotelowego, wykończony na czarno, aby zasygnalizować oddzielną przestrzeń. Zdjęcie: Mood Authors.
Organiczne linie jako motyw przewodni
Właściciele prowadzą bardzo intensywny tryb życia, a ich praca zawodowa toczy się w różnych strefach czasowych, ale na szczęście w biurze w sąsiednim budynku. Dzięki temu w mieszkaniu nie trzeba było podporządkowywać przestrzeni wymogom home office. Projektant zdecydował, że motywem przewodnim projektu stanie się nieregularny układ ścian. Wnęki zostały zintegrowane z drewnianą strukturą o organicznych liniach, w tym ze wszystkimi szafkami i meblami, co dało wizualnie ujednolicenie wnętrza. Subtelny kontrast między wklęsłymi i wypukłymi kształtami wzmacnia paleta naturalnych materiałów: surowej gliny, ciemnego dębu, stali o metalicznym połysku i kamienia.
Taras o powierzchni 45 m2 jest dostępny przez kuchnię. Sufit i podłoga są w tym samym odcieniu, ale mają odmeinną fakturę. Stół jest wykonany z tego samego kwarcytu Taj Mahal, co blat i panele. Fotel Wassily autorstwa Marcela Breuera stoi obok krzeseł Cantilever (Thonet). Zdjęcie: Mood Authors.
Odcienie i kontrasty
Salon otwiera się ukośnie na kuchnię. Ciepły, stonowany kolor podłogi z mikrocementu służy jako kolor bazowy. Został on powtórzony w ciągu szafek kuchennych. Kontrastują z nim kwarcyt Taj Mahal i ciemny dębowy fornir konstrukcji stolarskiej. Ta wije się niczym wąż wokół owalnego stołu jadalnego, podkreślając jego kształt oraz jednocześnie skutecznie ukrywając m.in. lodówkę. Kuchnia, jadalnia i salon przenikają się nawzajem, tworząc spójną całość z częścią dzienną. W ścianie korytarza rownież utworzono opływowe nisze o organicznych kształtach, takich samych, jakie te w jakich przycięto lustra.
Plan mieszkania ma kształt motyla, co nadaje pomieszczeniu ukośną perspektywę. Matowa harmonia beżu i złamanej bieli dodaje mieszkaniu charakteru. Sofa Reverso (Olta). Zdjęcie: Mood Authors.
Czyste linie świetnie subtelnie grają z kontrastami kolorystycznymi i materiałowymi. Zdjęcie: Mood Authors.
Organiczne kształty wnęk ściennych współgrają z lustrami. Zdjęcie: Mood Authors.
Sypialnia i łazienka znajdują się na końcu korytarza. Oba pomieszczenia są utrzymane w podobne j kolorystyce. Zdjęcie: Mood Authors.
W sypialni spektakularna ściana z rzeźbionej płyty kamiennej nawiązuje swą formą do błyszczącego metalowego grzejnika. Stalowe biurko wpasowuje się w przestrzeń. Narzuta na łóżko w kolorze oliwkowym wnosi współgra z gamą odcieni drzewa i kamienia. Zdjęcie: Mood Authors.
Szafka podumywalkowa w kolorze dębu z marmurowym blatem Breccia Sarda. Na ścianie znajduje się lustro o fantazyjnym kształcie i armatura marki Radomonte. Na podłodze kamienne płytki (Pietra Antiqua). Zdjęcie: Mood Authors.
Łazienka jest wykończona drobnoziarnistym tynkiem glinianym i wodoodpornymi polimerami (Matteo Brioni). Ściana prysznica przyjmuje miękkie krzywizny niczym duża, otulająca zasłona. Zdjęcie: Mood Authors.
Artykuł oryginalnie ukazał się na stronie AD France.
Zobacz też:
- Dom miłośnika duńskiego designu. Fuzja nowoczesnych rozwiązań i stylistyki vintage
- Nowoczesne mieszkanie, w którym nie sposób się nudzić. Właściciele kochają dizajn i nietuzinkową sztukę