Wymarzony domek na działce. Ruchoma ściana budynku otwiera wnętrze na okoliczną przyrodę

Niewielki sześcienny budynek wykonany z palonego drewna stoi na jednym z ogródków działkowych w Pradze czeskiej. Zaciszne miejsce otoczone zewsząd drzewami jest idealne do krótkiego odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku. Drewniany domek z ruchomą ścianą zaprojektowany przez studio BYRÓ Architekti jest nie tylko przestrzenią wypoczynkową, ale również bezpiecznym schowkiem dla roślin zimą.

Wymarzony domek na działce. Ruchoma ściana budynku otwiera wnętrze na okoliczną przyrodę

Projekt domku z ruchomą ścianą frontową. Zdjęcie: Alex Shoots Buildings

Domek otwarty na ogród

Ogródki działkowe ulokowane są w samym środku Pragi, niedaleko rzeki Wełtawy. Właściciele ogrodu z domkiem, o którym dziś opowiadamy, mieszkają zaledwie 10 minut drogi stąd, więc jeśli tylko poczują potrzebę odpoczynku od miejskiego hałasu, bez problemu mogą zaszyć się w zielonym zakątku.

Właściciele działki zgłosili się do biura BYRÓ Architekti z konkretnym planem – w miejscu starej drewnianej chatki na terenie ogrodu chcieli postawić nowy domek. Budynek miałby latem zapewniać miejsce do odpoczynku, a zimą pełnić funkcję schowka dla roślin. Inwestorzy marzyli również o tym, by nowy domek na działce otwierał się na otaczającą go przyrodę.

ok

Dom widziany od frontu. Zdjęcie: Alex Shoots Buildings

ok

Dom widziany od frontu. Zdjęcie: Alex Shoots Buildings

ok

Dom widziany od frontu. Zdjęcie: Alex Shoots Buildings

Architekci zaprojektowali więc prosty, sześcienny budynek, którego jedna ze ścian była ruchoma. Dzięki mechanizmowi z obciążnikami, frontową ścianę można podnosić bez użycia dużych nakładów siły. Po podniesieniu ściana tworzy coś w rodzaju zadaszenia przed domkiem, więc nawet w deszczową pogodę można swobodnie wypoczywać na leżakach lub outdoorowych sofach. Ruchoma ściana pozwala również na lepszy kontakt z otaczającą naturą, a więc dokładnie to, o czym marzyli właściciele działki.

Domek zaprojektowany przez BYRÓ Architekti nie różni się bardzo od sąsiadującej zabudowy. Warto jednak zwrócić uwagę na technikę, jaką wykorzystano do impregnacji drewnianej elewacji. Architekci posłużyli się starą japońską techniką shou-sugi-ban, zwaną też Yakisugi, która polega m.in. na przypalaniu, chłodzeniu, szorowaniu, płukaniu i olejowaniu drewna, co w efekcie podnosi jego odporność na trudne warunki atmosferyczne, w tym wilgoć i promieniowanie UV.

Wnętrze domku utrzymane jest w minimalistycznym stylu i wykończone drewnem, dzięki czemu panuje tu przytulna, domowa atmosfera. Niewielka drabina prowadzi na półpiętro, czyli wydzieloną przestrzeń sypialnianą. Okna z trzech stron doświetlają wnętrza, a panele słoneczne produkują wystarczająco prądu, by korzystanie z domku było wygodne i bezproblemowe.

ok

Widok na ogród. Zdjęcie: Alex Shoots Buildings

ok

Widok na wnętrze domku. Zdjęcie: Alex Shoots Buildings

ok

Wnętrze domku. Zdjęcie: Alex Shoots Buildings

ok

Widok na półpiętro. Zdjęcie: Alex Shoots Buildings

ok

Wnętrze wykończone w drewnie. Zdjęcie: Alex Shoots Buildings

ok

Wnętrze widziane od frontu. Zdjęcie: Alex Shoots Buildings

ok

Domek z podniesioną ścianą frontową. Zdjęcie: Alex Shoots Buildings

Zobaczcie też:


Czytaj więcej